حجت الاسلام حسینی قمی:

مجالس حسینی نشانه دینداری و تعظیم شعائر است

مجالس حسینی نشانه دینداری و تعظیم شعائر است

به گزارش محفل، این کارشناس مذهبی با اعلان اینکه برگزاری مجالس حسینی نشانه دینداری و تعظیم شعائر است اظهار داشت: اهل آسمان عزاداران حسینی را دعا می کنند.به گزارش محفل به نقل از مهر، حجت الاسلام حسینی قمی کارشناس مذهبی در حسینیه آیت الله حق شناس (ره) به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: اگر عظمت امام حسین را درک نماییم عظمت مجالس حسینی را بیشتر درک خواهیم کرد؛ البته قطعا نمی توانیم که آن طور که باید عظمت حضرت سید الشهدا (ع) را درک نماییم.
وی افزود: امام صادق فرمودند هیچ فرشته مقربی و رسول مرسلی نیست مگر اینکه التماس می کنند تا به آنها اجازه داده شود به زیارت امام حسین بروند. مرحوم علامه شوشتری می فرمودند حائر سید الشهدا آنجایی نیست که پیکر مطهرش آنجا باشد بلکه هر کجا خیمه عزای اباعبدالله الحسین مقابل السلام برپا شود آنجا حائر امام است.
حجت الاسلام حسینی قمی با اشاره به اینکه حضور در مجالس حسینی زیارت آن حضرت است گفت: آدمی وقتی از زیادت امام حسین بر می گردد منادا می فرماید خدا گذشته تو را بخشید از نو شروع کن. مرحوم آیت الله حق شناس (ره) می فرمودند اهتمام کنید همه وقت خودتان را در دهه اول ماه محرم وقف امام حسین (ع) کنید؛ به این دلیل در دهه اول متن زندگی انسان عزادارای برای حضرت باشد. امام صادق (ع) می فرمایند زمانی که نام امام حسین (ع) را در مقابل امام سجاد (ع) می بردند دیگر کسی نمی توانست خنده ایشان را در آن روز ببیند.
این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه روضه خوانی در مجالس حسینی باید به قدری باشد که حق آن ادا شود ابراز کرد: نقل شده میرزای شیرازی هر روز وقتی می خواستند درس خودرا شروع کنند دو برنامه داشتند نخست بیان فرازهایی از کتاب شریف نهج البلاغه بود و دیگر روضه خوانی برای امام حسین (ع) بود که توسط یکی از شاگردان صورت می گرفت، یکی از همین روزها شاگرد روضه خوان روضه ای می خواند که آن روز کلاس میرزا تعطیل می شود و می گوید صبر کنید حق این روضه ادا شود بعد درس را شروع می نماییم و تا ظهر ایشان اشک می ریزند و کلاس تعطیل می شود، روضه خوان این جمله را می خواند "و دخلت زینب علی ابن زیاد".
وی با اشاره به اینکه قدر زیارت نامه ها را باید دانست و بیان کرد: حزن، غم و اندوه امام حسین (ع) را خداوند در دل مؤمنان قرار داده است برای همین در محرم حتی اگر مؤمن در اسارت باشد غم حضرت در دلش می نشیند. اراده و مقدرات الهی در مجالس حسینی امضا می شود. امام صادق (ع) فرمودند کسانی که منکر امام زمان هستند با آنان با سوره قدر احتجاج کنید و برایشان دلیل بیاورید.
حجت الاسلام حسینی قمی اضافه کرد: علامه امینی می فرماید زمانی که در قیامت حضرت زهرا (س) وارد صحنه محشر می شود می فرماید حسین مرا نشانم دهید و و حضرت بدون سر وارد می شود و.…؛ بعد از آن که حاضران در صحنه محشر منقلب می شوند و اشک می ریزند به حضرت خطاب می شود هر چه می خواهی بخواه و ایشان شفاعت شیعیان و گریه کنان امام حسین (ع) را طلب می کند. مکرر در روایت است که بر امام صادق (ع) وارد می شدند و حضرت می فرمودند به زیارت امام حسین (ع) بروید.
این کارشناس مذهبی اشاره کرد: برگزاری مجالس حسینی نشانه دینداری و تعظیم شعائر است. امام حسین (ع) حجت خداوند بود و اهل آسمان عزاداران حسینی را دعا می کنند.
 


منبع:

1403/04/18
17:37:54
5.0 / 5
93
تگهای خبر: محرم , مذهبی , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل