تحلیلگر چینی:

آمریكا قادر به همراه كردن جامعه جهانی ضد ایران نیست

آمریكا قادر به همراه كردن جامعه جهانی ضد ایران نیست

به گزارش محفل ایرنا- تحلیلگر موسسه اقتصاد و سیاست جهانی آكادمی علوم اجتماعی چین با اشاره به اینكه «آمریكا هیچگاه نمی تواند برای بازگرداندن تحریم های ضد ایران اجماع جهانی كسب كند»، اظهار نمود: جامعه بین المللی دیگر زیر بار یكجانبه گرایی و خواسته های غیر منطقی واشنگتن نخواهد رفت.


«وانگ یانگژونگ» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: برخلاف گذشته که در قالب سازمان ملل، کشورهای دیگر با آمریکا برای تحریم ایران همراهی کردند این دفعه به اعضای شورای امنیت ثابت شده است واشنگتن به دنبال یکجانبه گرایی است ازاین رو نمی توانند توافق برجام را نادیده بگیرند و با واشنگتن در این راه همراه شوند.
او خاطرنشان کرد: کشورهای اروپایی، روسیه و چین از همان ابتدا که دونالد ترامپ توافق برجام را نقض کرد ضمن مخالفت با او اعلام نمودند نمی توانند به این توافق پشت کنند.
وی ایران را یک منبع بزرگ انرژی همچون نفت و گاز دانست و اظهار داشت: خیلی از کشورهای دنیا به روابط تجاری و اقتصادی با ایران نیاز دارند و همکاری با تهران را در عرصه انرژی و تجارت متوقف نخواهند کرد.
یانگ اظهار داشت: نه تنها اعضای شورای امنیت، بلکه کشورهای دیگر هم نمی توانند تحریم های یکجانبه آمریکا ضد ایران بویژه در بخش نفت و انرژی را بپذیرند بنابراین تجارت با ایران از جانب کشورهای دیگر ادامه خواهد یافت.
تحلیلگر موسسه اقتصاد و سیاست جهانی آکادمی علوم اجتماعی چین «تحریم ایران را کاری غیرممکن» خواند و اظهار داشت: تاریخ ثابت کرده است این مسیر کارساز نیست و نتیجه ای جز بی ثباتی نخواهد داشت.
وی تحریم ایران را خطری جدی نه فقط برای کشورهای خریدار نفت بلکه حتی برای آمریکا دانست و اظهار داشت: هر چقدر بهای نفت بالا برود مشکلات واشنگتن هم بیشتر خواهد شد به همین علت ترامپ در بدو خروج از برجام تصمیم گرفت معافیت هایی برای خریداران بزرگ نفت ایران در نظر گیرد.
یانگ تلاشهای اروپا را هم مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: اروپایی ها که این دفعه با قطعنامه های پیشنهادی آمریکا ضد ایران مخالفت کردند، پیش تر هم برای عبور از تحریم ها تصمیم گرفتند سامانه پرداختی مستقل با ایران راه اندازی کنند که گویا عملیاتی شده است.
دولت آمریکا بعد از نزدیک به دو سال خروج از برجام، مدعی شده است همچنان عضوی از این توافق است و می تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ در رابطه با آن، ضد ایران استفاده نماید بدین منظور ابتدا حدود دو هفته پیش قطعنامه ای ۴ بندی به شورای امنیت عرضه داد که تنها توانست یک رای مثبت جمهوری دومینیکن را با خود داشته باشد و به اعتراف کارشناسان و مقامات فعلی و سابق آمریکا، شکست مفتضحانه ای را متحمل شد.
به دنبال آن، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه گذشته با حضور در سازمان ملل متحد به صورت رسمی درخواست داد تا قطعنامه های لغو شده شورای امنیت، بر مبنای مکانیسم ماشه ضد ایران بازگردانده شود.منبع:

1399/06/04
19:00:27
5.0 / 5
1680
تگهای خبر: اقتصاد , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
محفل