ظریف:

سفر مدیركل آژانس ارتباطی به مكانیسم ماشه ندارد

سفر مدیركل آژانس ارتباطی به مكانیسم ماشه ندارد

به گزارش محفل وزیر امور خارجه با اعلان اینكه كار با آژانس برمبنای اصل شفافیت است، اظهار داشت: سفر مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران ارتباطی به مكانیسم ماشه ندارد و این سفر در ادامه گفت و گوهایی است كه با آژانس داشتیم.


«محمدجواد ظریف» بامداد دوشنبه در حاشیه آیین افتتاح رسمی میز خدمت کنسولی درباره سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: این سفر ارتباطی با مکانیزم ماشه ندارد. البته مکانیزم ماشه اصطلاح غلطی است که آمریکایی ها باب کرده اند همانطور که ۱۳ کشور اعلام نمودند با اقدام و موضوع آمریکا مخالف هستند. آنها معتقدند که آمریکا حق ورود به این مساله را ندارد.
وی اضافه کرد: دو موضوع وجود دارد؛ یک زمان می گویند استدلال شما غلط است ولی زمانی هم می گویند شما حق ورود به این اتاق را نداری که بخواهی این استدلال را بکنی. همه به آمریکا می گویند شما را به این اتاق راه نمی دهیم نه آنکه وارد این اتاق شده ای و حرف هایت درست نبوده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی با اعلان اینکه آمریکا شرایط بسیار بدی دارد، اشاره کرد: کار با آژانس بر طبق اصل شفافیت است. بر طبق فتوای مقام معظم رهبری به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهیم بود. آنرا از هم نظر عقیدتی و هم از نظر راهبردی و ملاحظات راهبردی به ضرر کشور می دانیم و همانطور که رهبری اعلام نموده اند سلاح هسته ای را حرام شرعی می دانیم.
ظریف با اشاره به استفاده از سلاح شیمیایی زمان جنگ تحمیلی مقابل ایران، اظهار داشت: سابقه تاریخی نشان میدهد که ما قربانی تسلیحات شیمیایی بوده ایم اما هیچگاه از سلاح شیمیایی استفاده نکردیم. ایران همیشه آماده همکاری با آژانس بوده است.
وی افزود: اجازه نمی دهیم کسانی که هم مخالف اهداف آژانس هستند و هم با داشتن سلاح هسته ای، مخل صلح و امنیت در منطقه هستند، یعنی رژیم صهیونیستی و آمریکا که استفاده کننده از سلاح هسته ای است، بخواهند اهداف آژانس را به سخره بگیرند و آنرا به بازی بگیرند. گفت وگوهای زیادی با آژانس داشتیم و این سفر هم در ادامه همین گفت وگوهاست.
ظریف درباره آخرین گفت وگوها با کره جنوبی برای دریافت مطالبات کشور، اظهار داشت: منتظریم دولت کره و شرکت ها و بانکهای کره ای این کار را انجام دهند. آنها موظف به این کار هستند. ما این کار را مسیرهای مختلف پیگیری می نماییم. یکی از این مسیرها مذاکرات است ولی مسیرهای حقوقی هم باز است.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت، همکاران ما در بخش کنسولی، میز خدمت کنسولی را همکاران ما گسترش دادند. این میز قبلا نیز در گذشته بود و مربوط به اسناد بود ولی الان همه خدمات کنسولی که حدود ۴۰۰ خدمت است، در این میز ارائه می شود.
وی افزود: ارباب رجوع بدون مجبور شدن برای حضور در دفاتر، در این میز خدمت می توانند کارشان انجام دهند. امیدواریم این اقدام کمکی به ایرانیان باشد که نیازمند خدمات کنسولی وزارت امور خارجه هستند.
این دیپلمات عالی رتبه با اعلان اینکه خدمت رسانی به شکل آنلاین و اینترنتی انجام می شود، گفت: با این کار، لزوم مراجعه به وزارت خارجه و نمایندگی ها کمتر می شود هرچند سامانه هایی هم قبلا به وجود آورده بودیم که بدون حضور، مردم بتوانند مسائل و امورشان را تا آنجا که قانون اجازه می دهد انجام دهند.
ظریف اشاره کرد: هدف ما این است که در حوزه کنسولی و ایرانیان خارج از کشور که وزارت امور خارجه ارتباط مستقیم دارد، با حداقل مزاحمت حداکثر خدمات به مردم ارائه شود.
ادامه داردمنبع:

1399/06/03
13:40:11
5.0 / 5
1761
تگهای خبر: پیگیری , خدمات , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل