آیین اختتامیه سوگواره نوحه معجزه مادری انجام شد

آیین اختتامیه سوگواره نوحه معجزه مادری انجام شد

محفل: محفل: آیین اختتامیه سوگواره نوحه معجزه مادری در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر اجرا شد.


به گزارش محفل به نقل از مهر، آئین اختتامیه سوگواره نوحه معجزه مادری در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر اجرا شد. در این مراسم، حمید رمی دبیر سوگواره نوحه های فاطمیه به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: امروزه با اهمیت ترین تریبون انقلاب اسلام هیأت و ویترین آن نوحه است. این نشان دهنده جایگاه نوحه در فرهنگ سازی جامعه اسلامی است.

وی ادامه داد: مردم در روزهای فاطمیه و محرم بیشتر با نوحه ها و سرودها آشنا هستند. این ظرفیت بالای نوحه و سرود است که با یک ظرفیت بی نظیری مانند موسیقی هم راه است و این امر موجب جذابیت اثر و تأثیر آن بر ذهن مخاطب می شود.

دبیر سوگواره معجزه مادری اظهار داشت: هویت سازی یکی از اتفاقات نوحه های جریان ساز است امروز نوحه و سرود درحال شناساندن به جامعه است. کنگره ها و همایش های نوحه و کارهایی که در کارگاه ها و گروه ها اتفاق می افتد شناساندن را رقم خواهد زد.

رمی با اعلان اینکه سوگواره نوحه های فاطمیه به همت کانون نغمه پردازان خوشدل و با همکاری سازمان هیأت و تشکل های دینی و وزارت ورزش و جوانان شکل گرفت اظهار داشت: این کنگره موجب کشف استعدادها می شود و مسیر روشنی را برای نوحه امروز مشخص می کند.

دبیر سوگواره معجزه مادری با اعلان اینکه پرداختن به جنبه های عاطفی و مرثیه بیش از موضوعات حماسی و تعلیمی است افزود: کنگره معجزه مادری در شش محور اجرا شد. ۲۸۴ اثر از ۹۲ نفر نوحه سرا به دبیرخانه کنگره ارسال شد و در دو مرحله داوری شد. در ادامه حجت الاسلام رضا عزت زمانی معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: در این همایش با تسلیت حادثه تروریستی در گلزار شهدای کرمان که منجر به شهادت ده ها تن از هم وطنان و دوستداران حاج قاسم سلیمانی شد، گفت: الگوهای گذشته غربی و شرقی تصویر نادرستی از زن ارائه کرده اند که زن را در خانه و کارگری در خانه تصویر می کند. این ظلم بزرگ به زن در طول تاریخ بوده است. وی ادامه داد: انقلاب اسلامی به تأسی و الگو گرفتن از حضرت زهرا و دیگر زنان باعظمتی که قرآن کریم معرفی کرده است، الگوی شایسته ای را برای زن معرفی کرده که با عزت و عظمت، ستون خانه و خانواده است و هم درون خانه و هم محیط پیرامون خودرا تحت تأثیر قرار می دهد.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با اعلان اینکه انقلاب اسلامی موجب شد که زن هم سرمایه عفت خودرا حفظ کند و هم آنرا نشر دهد عنوان کرد: زن در سایه انقلاب اسلامی به جنگ با پلیدی ها رفت و به فرموده مقام معظم رهبری امروز اگر دشمن به زن و هویت زن هجمه می برد برای انتقام گرفتن از اوست.

وی بر استفاده ظرفیتهای هنر در معرفی عظمت زنان اصرار کرد و اظهار داشت: شعر، نغمه و نوحه سرمایه عظیمی است که با همت و مجاهدت کسانی که دراین زمینه تلاش می کنند به حرکت رو به جلو تبدیل گشته است. در ادامه از برگزیدگان این کنگره تقدیر گردید اسامی برگزیدگان به شرح زیر است: برگزیدگان این سوگواره به شرح زیر هستند: «محور مظلوم و ظالم، حق و باطل»؛ برگزیده: ۲ اثر «بی مردم» و «حق و باطل» از محمد رسولی. شایسته تقدیر: «گریه تیغ بی نیامه» رضا شریفی از شیراز.
محور «فاطمه سرچشمه پاکی ها و خوبی ها»؛ برگزیده: «بکم ینزل الغیث» و «صلی الله علی فاطمه و ابیها» از محمدامین سمیعی. شایسته تقدیر: «خونواده یعنی مادر» از فاطمه سادات آل مجتبی از قم (نغمه پرداز ابوالفضل جدیان).
محور «فاطمه رهبر روشنگری» برگزیده: «فاستقم کما امرت» و «فاطمه محور مقاومت» از سعید پاشازاده. شایسته تقدیر: «یادگار پیغمبر» از محمدتقی فاضلی از افغانستان.
محور «مادری حضرت زهرا، پیوند دل ها»؛ برگزیده: ۲ اثر «مرا به آسمان رسانده است» و «تار و پود چادر تو نور» از حسین عباسپور. شایسته تقدیر: «مادری کن برامون» از رضا یزدانی از قم و «خونه مادر» از یوسف زندیه از ملایر و محمدجواد صادقی از اصفهان.

1402/10/15
17:57:53
5.0 / 5
195
تگهای خبر: رهبری , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل