قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی در گفت وگو با محفل:

الگو بودن حضرت زهرا (س) اختصاص به بانوان ندارد

الگو بودن حضرت زهرا (س) اختصاص به بانوان ندارد

به گزارش محفل، حجت الاسلام حریزاوی اظهار داشت: تلاش دستگاه تبلیغاتی دشمن و رسانه های فاسدی که هدفشان تبدیل زن به کالای ارزان کام جویی است موجب می شود که اختلالی در نحوه الگوگیری و سبک زندگی برتر به وجود بیاید.خبرگزاری مهر -گروه دین و اندیشه-سمانه نوری زاده: حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها الگوی برجسته و شاخصی برای زنان و مردان در همه تاریخ و جغرافیای جهان است؛ الگویی که تأسی به آن نه فقط آثار رنج و زحمت را از زندگی ها بیرون می برد، بلکه منشأ خیرات و برکات زیادی جهت زندگی فردی و اجتماعی ما خواهد بود. دراین میان، الگو بودن آن حضرت نکته ای نیست که تنها شیعیان به آن اذعان داشته باشند، بلکه وقتی منابع تاریخی و روایی را بررسی می نماییم با نمونه های بسیاری مواجه می شویم که حتی علمای غیر شیعی شامل دانشمندان اهل سنت و حتی بزرگان مسیحیت و سایر ادیان به آن اشاره کرده اند.
گرایش به الگو، نیاز بشری است که در راستای کمال گرایی و تکامل طلبی بطور فطری در درون انسان ها نهاده شده است و علم امروز آنرا «همانندسازی» می نامند. بدین جهت نیاز به سرمشق گیری از سیره معصومین (ع)، در آموزه های دینی بطور آشکار مورد توجه قرار گرفته است و قرآن کریم به صراحت، به معرفی سیره ها و اسوه های «مثبت» و «منفی» می پردازد و اسوه های مثبت ثابتی را مطرح می کند که در تمام اعصار و برای همه نسل ها قابل اتّکا و پیروی در عمل هستند. اسلام، پیامبر (ص) و دوده (ع) را به عنوان نمونه و الگوی عملی معرفی کرده است. بر همین مبنا و همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با حجت الاسلام روح الله حریزاوی قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی در این حوزه به گفت و گو نشستیم که در ادامه آنرا می خوانید:
*با توجه به ایام فاطمیه و شرایط امروز زنان چگونه می توانند از حضرت زهرا الگوگیری کنند؟
حضرت فاطمه زهرا همانطور که در متون دینی آمده سیده نساء العالمین هستند. یعنی سرور زنان جهان. الگو بودن ایشان اختصاص به بانوان ندارد و همه اقشار و جنسیت باید از سیره و رفتار حضرت زهرا (ع) و نظام فکری ایشان الگو بگیرند. همانطور که امام زمان (عج) فرمودند: «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی اولیای خدا هستند.» علاوه بر مقام الگویی برای عموم زنان و مردان وجوه خاص و اسرار آمیزی در وجود ایشان است که می تواند برای اولیای الهی و پیامبران الگو باشد ما وقتی که می خواهیم حضرت زهرا (س) را به عنوان الگو معرفی نماییم باید فراتر از الگوهای معمولی به شخصیت و مقام ایشان اشاره نماییم.
در باره ابعاد الگوی حضرت فاطمه زهرا (س) بنابر سخنان رهبر معظم انقلاب سه بعد را می توان معرفی می کنند که بسیار ممتاز و قابل توجه است. یک بعد فکری و معنوی حضرت زهرا (س) است که شامل نظام اندیشه، نوع تفکرات و معارف نبوی است و وجهه عبادی حضرت زهرا (س) را معرفی می کند که در روایات مختلفی مورد توجه قرار گرفته است و در حدیث قدسی هم آمده است که خداوند عالم فرمودند که خطاب به ملائکه هنگامی که زهرا (س) در محراب عبادت می ایستد ببینید چطور زانوهایش از خوف من به لرزه در می آید. عظمت معنوی در کنار عظمت فکری حضرت زهرا (س) یکی از ابعاد ممتاز شخصیت ایشان است که به عنوان یک انسان ملکوتی و پاکیزه و خواستنی برای همه کسانی که گرفتار انحرافات فکری و قلبی شده اند، تبدیل می کند.
جنبه دوم شخصیت زهرا (س) مادری و همسری در خانه و خانواده است و ارتباط تنگاتنگ با اعضای خانه تجلی پیدا می کند. به عنوان یک همسر نمونه برای امیرالمومنین (ع) که تمام وجودش را وقف اسلام کرده بود حضرت زهرا (س) ایفای نقش می کند به شکلی که امیرالمومنین (ع) در وصف ایشان می گوید: «نعم العون علی طاعه الله» به عنوان مادری نمونه در مدت کوتاه زندگی؛ فرزندانی را تربیت کردند و انسان هایی به تاریخ بشر معرفی نماید که بهتر از آنها نه بوده است و نه خواهد بود و تمام زیبایی ها و تمام کمالات و توفیقاتی که انسان برای سلوک راه حق می تواند پیدا کند در وجود آنها متجلی است.
بعد سوم از ابعادی که می شود از آن به عنوان الگو یاد کرد، رفتار اجتماعی و سیاسی ایشان است که در تعامل با جامعه اسلامی تا پایان تاریخ شناخته و ارزیابی می شود. این بانوی بزرگ اسلام به عنوان یک پیامبر زاده و همسر امام مسلمین نقش کلیدی خودرا برای حفظ اسلام ایفا می کند و نخستین شهید راه ولایت به حساب می آید به علت این که وارد کارزار پیچیده سیاسی شد و با حزب حاکم زمان خودش که در نقطه مقابل جریان حق رفتارهایی را مدیریت می کرد، قرار گرفت و کوشش کرد آنها را از تصمیم اشتباه آگاه کند و برای نجات جامعه اسلامی از خطاهایی که افراد برمبنای منافعی یا مطامعی انجام می دهند نقش آفرینی نکند. تمام تلاش ایشان منتهی به شهادت می شود که بالاتری سعادت برای انسان در راه الهی است.
*حضرت زهرا (س) با اهمیت ترین واکنش ها را در زمان حضورشان و پیش از شهادت از ولی زمان خود داشتند زن امروزی در جامعه امروز چطور می تواند در دفاع از آن چه که حق می پندارد؛ دفاع کند؟
در خصوص کنش سیاسی حضرت زهرا (س) به خطبه فدکیه می توان اشاره نمود که به بهانه غصب فدک جهاد تبیین را انجام دادند و تلاش کردند که برخی از اعتقاداتی که مورد غفلت قرار گرفته اصلاح و تبیین کنند و از مزیت های بسیار بالای ایشان است که یک خطبه ای را معرفی کردند و در تاریخ ثبت شده است. درباب نسبت میان حضرت زهرا (س) و ولی زمان خودشان و نحوه الگوگیری باید بگویم در نظام ولایی روابط بین ولی جامعه و متولیان کسانی که به او ولایت دارند یک نظام خاصی است که حاصل مسئولیت های متقابل است بین رهبر و پیروان او. این نظام از یک رابطه طولی و یک رابطه عرضی تشکیل شده است.
رابطه عرضی محبت آکنده ای است که میان امام و پیروانش به شکل متقابل و هم عرض وجود دارد. مردم و پیروان یک امام به شکل یک دوست دلسوز و برادر و پدر مهربان می دانند که هر حرفی و هر پیشنهادی را انجام می دهد برای بهتر شدن امور آنها است و هیچ منافعی برای خودش در نظر نمی گیرد. دوستی گسترده در ریشه ولایت طولی است و ولایت عرضی باید فهم شود تا زمینه برای ولایت طولی به وجود بیاید. ولایت طولی به مفهوم رهبری و ولایت به مفهوم دستور دادن از طرف امام جامعه و ولی جامعه و فرمان برداری از طرف پیروان اوست. پس از اینکه ما قبول کردیم ابعاد ولایت عرضی را نوبت به ولایت طولی می رسد و زمینه برای پذیرش آن فراهم می شود.
حضرت زهرا (س) در بالاترین سطح به این ولایت رسیدند و آنرا مورد توجه قرار دادند و ایشان هم عاشقانه نسبت به امیرالمومنین (ع) ایفای نقش کردند و تبعیت کردند و تلاش کردند محدودیت هایی که برای حضرت به وجود آمده در پیاده سازی دستورات الهی به خوبی پیگیری کنند و از مهاجران و انصار بخواهند به دستورات پیامبر درباب به ایجاد سرنوشت امت و عواقبی که در انتظارشان است توجه نمایند و کوتاهی نکنند.
زنان امروز جامعه به تاسی از حضرت زهرا (س) نسبت به پیگیری منویات رهبر زمانشان ایفای نقش کنند. رسالتی که رهبر معظم انقلاب از زنان مطالبه می کند چه در عرصه مسائل فکری و معنوی چه در عرصه مسائل خانوادگی و همسری و چه در عرصه مسائل اجتماعی و سیاسی همه اینها تشکیل دهنده نظام تبعیت و پیروی ما از ولی فقیه است که ریشه محبت ما به ایشان و دلسوزی ایشان در جامعه دارد.
* کارهای امروز زنان تا چه اندازه متأثر از فرهنگ فاطمی است و دستگاه های متولی فرهنگ به نظر شما تا چه اندازه برای بسط سبک زندگی فاطمی تلاش نموده اند؟
معتقدم زنان جامعه ما شیفته حضرت زهرا (س) هستند و فرهنگ ایشان را انتخاب می کنند. زنان جامعه از پاک ترین زنان جوامع در مقایسه با برخی جوامع شرق و غرب هستند. در آن جوامع ما شاهد انحطاط شکوه مادری و حیای همسری و عفت دختری هستیم. زنان ایرانی زنان پاکیزه و پاکدامن و فرشتگانی هستند که سرتاسر عالم می درخشند. زنان مسلمان و نورانی هستند و آرزوی زن امروزی دنیا این است که همین طور پاکیزگی و نورانیتی را به دست بیاورد.
تلاش دستگاه تبلیغاتی دشمن و رسانه های فاسدی که هدفشان تبدیل زن به کالای ارزان کام جویی است موجب می شود که اختلالی در نحوه الگوگیری و سبک زندگی برتر به وجود بیاید و در تهاجم فرهنگی و شریعت دشمنان شاهد این اختلال هستیم. این اختلال هویت زن را مخدوش می کند و زن را از عظمتی که دارد دور می کند و به نام آزادی او را اسیر شهوت مردان فرصت طلب و سود جو قرار می دهد. کسانی به آسانی می توانند موجودیت زن را تحقیر کرده و مورد استفاده مطامع قرار دهد.
در سبک زندگی اسلامی که همان سبک زندگی متعالی حضرت زهرا (س) است زن یک موجود مفخم و معزز است و هم در اوج معنویت و دانش قرار بگیرد و هم امکان کسب آرامش برای وظایف مادری و همسری را خواهد داشت و هم نقش آفرین در مسائل اجتماعی سیاسی و تربیتی و فرهنگی باید باشد و زمینه برای رشد و تعالی زن فراهم گردد که بتواند همه نقش هایی که برای او متصور است ایفا کند.
دستگاه های فرهنگی هم در این حوزه وظیفه تمهیدی دارند و باید زمینه سازی کرده و موانع را از سر راه پیشرفت بردارند. پدیده ای مانند پیشرفت زنان هم از حیث اندیشه و گفتمان و هم از حیث زمینه سازی و عملیاتی از ضروریت های امروز جامعه ماست و ما سعی کردیم این گفتمان را توسعه دهیم.
باید از زنان بخواهیم به فکر پیشرفت باشند. مبانی و ابعاد پیشرفت را به خوبی بشناسند هم بصورت فردی و اجتماعی در قبالش احساس مسئولیت کنند و در عین حال به نیازهایی که دارند رسیدگی کنند. یک جهادگر تمام معنا باشند در عرصه های مختلف خصوصاً جهاد تبیین باشند.
* دستگاه های فرهنگی چه نمره ای می گیرند؟
اگر بخواهم نمره ای به وضعیت دستگاه های فرهنگی بدهم یک میانگین و سطح متوسط را مد نظر قرار خواهم داد. حجم نیاز ما در مقابل حجم شبهات و تخریب های هویتی دشمنان اسلام در عرصه زن انجام می دهند متناسب نیست و تهاجم تمدن غرب همه اقشار جامعه خصوصاً زنان را گرفتار لطمه کرده است و ما باید تلاشمان را در این حوزه مضاعف نماییم.


منبع:

1402/09/27
12:07:32
5.0 / 5
341
تگهای خبر: پیگیری , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل