حجت الاسلام و المسلمین انصاریان:

دعاها مصالح ساختمانی وجود انسان است

دعاها مصالح ساختمانی وجود انسان است

به گزارش محفل، شیخ حسین انصاریان با اشاره به اینکه خداوند می فرماید انسان راز من است و من هم راز او هستم اظهار داشت: خداوند در قرآن می فرماید که اهل تقوا و اخلاق قطعا بهشتی هستند.به گزارش محفل به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان بمناسبت ایام فاطمیه در مسجد طالقانی تهران به سخنرانی پرداخته و اظهار داشت: در یک دعای مفصلی حضرت فاطمه زهرا (س) هم مسائل مثبت بسیار مهمی را مطرح نمودند هم از مسائل ضد اخلاق، ضد انسانیت و ضد عمل پرهیز داده اند که درس فکری، تربیتی، اخلاقی، خانوادگی و اجتماعی است.
وی اضافه کرد: معجزه انبیا و صدیقه کبری (س) است که مطلب بسیار گسترده را در یک جمله جا دادند. چنین هنری از غیر انبیا و ائمه طاهرین (ع) بر نمی آید. علت آن هم اینست که این بزرگواران به اقیانوس بی کران علم آفریدگار وصل بودند. البته خداوند متعال علومی نزد خود دارد که بروز نداده و آشکار نکرده است. خداوند هزار اسم خویش را که در دعای جوشن کبیر است به عموم مردم واگذار کرده است. هزار اسم او را فقط انبیا و اولیا می دانند و هزار اسم هم نزد خود در غیب و پنهان کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با اشاره به اینکه دعا خیلی مهم است و ما نباید آنرا کم عادی یا معمولی بدانیم، اظهار داشت: دعا یعنی گدایی کردن تهی دست، از قوی به ذات است، دعا یعنی نزد کسی می روم که خزانه غیب و عالم نزد او است، اگر دعا و گدایی ما درست باشد خداوند عالم اجابت و قبول می کند. خداوند شیطان را رد نکرد و درخواست او را مستجاب کرد مگر می شود درخواست بندگان مؤمن خویش را رد کند. وقتی ابلیس رجیم و رانده شد و به خاطر ارزیابی اشتباه خود در رابطه با انسان با خداوند درگیر شد یکی از خواسته های وی این بود که مرا تا روز قیامت مهلت بده، خداوند هم پذیرفت.
این کارشناس مذهبی با استناد به آیه ۷۴ سوره فرقان با این مضمون «رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا» در مورد دعا، اظهار نمود: این دعا از اولیا الهی است چون زیبا بوده خداوند آنرا در قرآن وارد کرده است؛ این دعا بدان معنا است که خدایا همسر و نسلی را که می خواهی به ما بدهی در دنیا و آخرت سبب دلخوشی و روشنی چشم ما قرار باشند و ما را رهبران بندگان با تقوا، پاک و فراری از گناه قرار بده، این درخواست بسیار بزرگی است که ما می خواهیم پیشوای اهل تقوا باشیم.
وی در مورد اهمیت وجود مؤمن در روی زمین، ابراز کرد: امیر مؤمنان امام علی (ع) خطاب به مردم مدینه می فرمایند خداوند به خاطر سلمان، مقداد و ابوذر و چهار نفر دیگر به شما ملت روزی می دهد و باران می باراند و نمی گذارد شما از دشمنان شکست بخورید.
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان افزود: ۵۰ سال پیش در شهری مرا به منبر دعوت نمودند که داخل حیاط برگزار می شد پیرمردهای بسیار مسن در آن جلسه شرکت می کردند یکی از آنها به من گفت واعظی را پس از ظهری برای منبر دعوت کرده بودیم بسیار صاحب نفس، پاک و با تقوا بود و منبر اثرگذاری داشت. روزی در آخرهای فصل بهار وقتی منبر را می خواند بشدت هوا منقلب شد و باران نم نم آغاز به باریدن کرد، این عالم سر خویش را بالا کرد و گفت ای ابر مگر نمی بینی مجلس اباعبدالله (ع) برقرار است و من در شروع منبر قرار دارم باران را نگه دار که مردم استفاده نمایند وقتی من آمدم پایین باران را آزاد کن، ابر باران خویش را نگه داشت وقتی منبر به اتمام رسید حیات اینجا پر از باران شد.
این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه دعاها فقط برای شدن است نه صرفا برای خواندن کلمات عربی، اظهار داشت: دعاها مصالح ساختمانی وجود انسان است؛ حضرت صدیقه فاطمه (س) دارای مقام عصمت و پاک از گناه بودند چرا می فرمایند «اللهم انی اسئلک قول توابین»، عملاً حضرت زهرا (س) گناهی نداشتند و دارای مقام عصمت بودند چرا می فرمایند خدایا اعتقاد تائبان و عمل آنها را نصیب من کن، اینجا منظور ایشان توبه از گناه نیست بلکه حضرت تقاضا می کنند که از دلبستگی ها و وابستگی ها به سمت او برگردند و غیر از خدا چیزی در زندگی او نماند. خانواده که شعاع نور الهی هستند بماند اما از همه به سمت خدا برگردند. این توبه روحی، عرفانی، الهی، عرشی و ملکوتی است که یک ذره گناه در آن دخالت ندارد چون که برای این گونه تائبان گناهی وجود ندارد.
وی بیان نمود: یکی از بهترین قهرمانان تاریخ که به همه چیز پشت کرده بود و با همه وجود به خدا رجوع کرد و برگشت حر بن یزید ریاحی بود؛ که این بازگشت بسیار برای او گران به اتمام رسید، چون که برای بازگشت باید از زن، بچه، خانه، حقوق سنگین بنی امیه، مقام و صندلی سپهسالاری و از همه چیز به سمت خدا باز می گشت، او بازگشت و توبه به این گرانی را پذیرفت و قبول کرد و در همان میدان با شجاعت از آن چه که برای او بود دست برداشت. وقتی انسان به معشوق ازل و ابد روی کند دیگر جایی برای دلبستگی های دنیوی باقی نمی ماند. حر در آخرین مرتبه جهنم بود، در طلوع آفتاب در این جهنم بود اما با توبه هنگامه ظهر در عالی ترین درجه بهشت قرار گرفت، این سرعت توبه در انسان است اما در مادیات این سرعت وجود ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با اشاره به اینکه سرعت روح، عقل و انسانیت بسیار زیاد است، ابراز کرد: خداوند در وجود انسان رمزی گذاشته است که فرشتگان هم رمز وجود او را نمی دانند، خداوند وقتی در رابطه با انسان با ملائکه حرف زد و گفت در رابطه با علمی که نزد انسان است به من خبر بدهید همه گفتند ما وجود او را درک نمی کنیم؛ ازاین رو احترام مؤمن از کعبه بالاتر است، در احادیث معراج آمده که هم سفر پیامبر (ص) جبرئیل بود، خداوند در قرآن از جبرئیل به شدید القوا تعبیر کرده است یعنی این فرشته نیروهای بسیار شدید دارد.
این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه خداوند می فرماید انسان راز من است و من هم راز او هستم، اظهار داشت: خداوند در قرآن می فرماید که اهل تقوا و اخلاق قطعا بهشتی هستند. نه تنها آنها را به بهشت می برد بلکه زنان، پدران و نسل آنها را که همچون خود صالح هستند کنار وی در بهشت قرار می دهند.
وی با اشاره به اینکه نوعی از توبه به سمت خدا رفتن و نوع دیگر آن توبه از گناه است. اظهار داشت: امام سجاد (ع) در رابطه با عوارض بسیار بد گناه می فرمایند گناهان به انسان لباس خواری می پوشاند، او را نسبت به عبادت، کار خیر و حل مشکل دیگران بی حال می کند. گناه قلب را تاریک می کند تا جایی که دیگر خدا در آنجا نمی گیرد. یکی از گناهان نارضایتی ایجاد کردن در قلب پدر و مادر است، یعنی بگونه ای رفتار کند که دلگیر شوند، احساس حقارت کنند و رنجیده شوند.


منبع:

1402/09/07
12:05:00
5.0 / 5
221
تگهای خبر: طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان محفل
محفل