در دیدار هیات پارلمانی ایران و تركیه مطرح شد

مجمع مجالس آسیایی اقدام عملیاتی برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی انجام دهد

مجمع مجالس آسیایی اقدام عملیاتی برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی انجام دهد

محفل: هیات پارلمانی ایران در دیدار با رییس هیئت پارلمانی ترکیه ضمن تاکید بر این که باید مجمع مجالس آسیایی اقدام عملیاتی برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی انجام دهد، بیان داشتند که باید ایران و ترکیه برای حصول نتیجه و اقدام بازدارنده مقابل رژیم اشغالگر صهیونیستی بیش از پیش با یکدیگر همکاری نماییم.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه جلسه شورای اجرائی مجمع مجالس آسیایی (APA ) در ترکیه با عبدالقادر امین اونن، رییس هیئت پارلمانی ترکیه دیدار و گفت و گو کردند.
در این جلسه محمدمهدی زاهدی رییس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در APA، با اشاره به ریاست هفت ساله پارلمان این کشور در مجمع مجالس آسیایی، از کوشش های سازنده ترکیه در امتداد تحقق اهداف این مجمع تقدیر کرد.
وی همکاریهای دو کشور در عرصه چند جانبه را در امتداد ادامه مناسبات دوجانبه دانست و اظهار داشت: روابط دوستانه و تاریخی دو کشور با تاکید بر حسن همجواری، ارزش های مشترک فرهنگی- دینی و احترام متقابل به منافع مشترک میان طرفین استوار است و در این بین، روابط پارلمانی نیز همیشه در راه تقویت تعاملات قرار دارد.
رییس گروه پارلمانی ایران در مجمع مجالس آسیایی، بهره مندی ایران و ترکیه از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی و بطور خاص پتانسیل های موجود در مجمع مجالس آسیایی را عاملی مهم در هم افزایی میان تهران - آنکارا دانست و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اولویت سیاست همسایگی، به توسعه مناسبات با ترکیه در همه سطوح علاقمند است.
وی ادامه داد: باید مجمع مجالس آسیایی در موضوع بحران غزه و با هدف توقف جنایات رژیم صهیونیستی اقدامات عملیاتی انجام دهد.
غلامرضا نوری قزلچه عضو شورای راهبردی مجمع مجالس آسیایی نیز در این جلسه با اشاره نقش سازنده ایران و ترکیه و پیگیری تحولات منطقه در قالب مجمع مجالس آسیایی، اظهار داشت: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم جهان اسلام بیشترین واکنش ها و پیگیری های دیپلماتیک را درباب جنایات هولناک رژیم صهیونیستی در غزه داشته است؛ لازم است برای حصول نتیجه و اقدام بازدارنده مقابل رژیم اشغالگر صهیونیستی بیش از پیش با یکدیگر همکاری نماییم.
وی همین طور بر اهمیت دیدارهای منظم پارلمانی درباب موضوعات مختلف در قالب دوجانبه و چندجانبه خصوصاً استفاده حداکثری از ظرفیت مجمع مجالس آسیایی اصرار کرد.
عبدالقادر امین اونن رییس هیئت پارلمانی ترکیه نیز در این جلسه ضمن اظهار خرسندی از حضور و مشارکت هیئت پارلمانی ایران در نشست شورای اجرائی مجمع مجالس آسیایی به میزبانی این کشور اظهار داشت: فضای چندجانبه حاکم بر این مجمع فرصتی را فراهم می آورد تا کشورهای عضو با بررسی مسائل و دغدغه های موجود در منطقه، تمهیدات لازم را در امتداد حل و فصل امور اتخاذ کنند
وی با اشاره به کارهای دو کشور بر انجام اقدامات سازنده در این سازمان بین المللی، آنرا گامی مهم در امتداد رسیدن به آسیایی نوین دانست.
در این جلسه، طرفین با اشاره به دستور کار نشست شورای اجرائی مجمع مجالس آسیایی و مسائل مورد بررسی در آن، به ارائه دیدگاه های خود در این خصوص پرداختند؛ موضوع فلسطین و بحران غزه از مسائل مهم مطرح شده در این جلسه بود.1402/09/06
13:53:35
5.0 / 5
280
تگهای خبر: پیگیری , طرح , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل