حجت الاسلام رفیعی:

خصوصیت های خانه حضرت زهرا (س) چه بود؟

خصوصیت های خانه حضرت زهرا (س) چه بود؟

به گزارش محفل، این کارشناس مذهبی اظهار داشت: منزل حضرت زهرا (س) محقر، کوچک و ساده بود اما فرزندانی تربیت کرد که نور دنیا و آخرت هستند.به گزارش محفل به نقل از مهر، حجت الاسلام ناصر رفیعی کارشناس مذهبی بمناسبت ایام فاطمیه در مسجد جامع نظام مافی به سخنرانی پرداخت و با استناد به آیه ۳۶ سوره نور اظهار داشت: خداوند متعال در این آیه می فرماید به برخی خانه ها اجازه داده است که بالا برده شوند و بامداد و شب در آنجا تسبیح خدا گفته شود.
وی اضافه کرد: مسلماً یکی از مصادیق بیوت مساجد است، یکی از مصادیق دیگر آن کعبه یا بیت الله الحرام، مسجد النبی و مسجد کوفه است، این موارد همه خانه هایی هستند که با سنگ و گل ساخته شده اند اما آنها با منازل دیگر فرق می کنند بلکه اهمیت آنها نزد خداوند بسیار بیشتر است. بیوت انبیا، اولیا و حتی بیوت علما و حکماً هم نزد خداوند ارزش خاصی دارند. بعنوان مثال بیت علامه طباطبایی و آیت الله حائری شیرازی به مکانی برای تحصیل علم طلاب تبدیل گشته است.
حجت الاسلام رفیعی افزود: ابوبکر از پیامبر (ص) سوال کرد که آیا بیت حضرت زهرا (س) هم جزو بیوتی است که خداوند آنرا بالا برده است، پیامبر (ص) فرمودند بلکه یکی از برترین مصادیق بیوت بیت حضرت زهرا (س) است.
این کارشناس مذهبی در مورد خصوصیت های بیت حضرت زهرا (س) اظهار داشت: همچون خصوصیت های بیت حضرت زهرا (س) اینست که محل نزول قرآن و وحی الهی بوده و که آیات قرآن فراوان در آن خوانده شده است.
وی با اشاره به اینکه در سوره انسان یا هل اتی خداوند پنج خصوصیت خانواده حضرت زهرا (س) را آورده است، اظهار داشت: در این سوره خداوند می فرماید یکی از خصوصیت های این خانواده وفای به عهد است، خصوصیت دیگر آنها اینست که اخلاص دارند و هر کاری را برای خدا انجام می دادند.
این کارشناس مذهبی اضافه کرد: حضرت زهرا (س) و خانواده اش نانی را که خود به آن نیاز داشتند به یتیم، مسکین و اسیر دادند و خود با آب افطار کردند بدون این که درخواستی کنند. وفای به عهد، اخلاص، ایثار، معاد باوری و خداترسی از خصوصیت های این خانواده بود.
حجت الاسلام رفیعی تاکید کرد: سوره انسان در این خانه نازل شده است، این خانه دارالوحی و دار نزول قرآن است، در منزل حضرت زهرا (س) خدا تجلی کرده است، خانه حضرت زهرا (س) محل نزول و فرشتگان بوده و حتی جبرئیل در خانه او حضور پیدا می کرده است. فرشتگان از آسمان فرود می آمدند و با حضرت زهرا (س) صحبت می کردند. بعد از رحلت پیامبر (ص) جبرئیل تمام ۷۵ روز بر منزل حضرت زهرا (س) رفت و آمد داشتند. حتی لحظات آخر زمانیکه حضرت زهرا (س) جان می دادند بر جبرئیل سلام دادند.
وی با اشاره به اینکه منزل حضرت زهرا (س) دارالعبادة بود، ابراز کرد: حضرت زهرا (س) وقتی بعد از ازدواج وارد منزل حضرت امیرالمومنین امام علی (ع) شدند از ایشان درخواست نمودند بخشی از خانه را بعنوان مصلای نماز قرار بدهند. شب عروسی حضرت زهرا (س) لباس عروسی خود که بهترین لباس است را انفاق می کنند چه کسی چنین می کند.
این کارشناس مذهبی افزود: حضرت زهرا (س) عصر جمعه فرزندان خویش را جمع می کردند که به صورت جمعی دعا کنند و می فرمودند رسول خدا (س) فرمودند که در این ساعت دعا مستجاب می شود.
وی با اشاره به اینکه منزل حضرت زهرا (س) محل ولایت مداری و مبارزه با دشمنان امامت و ولایت بود، اظهار نمود: حضرت زهرا (س) دو خطبه دارد یکی از آنها خطبه فدک است که تماماً در دفاع از ولایت است. حضرت در همین خانه در دفاع از امیرالمومنین امام علی (ع) بین در و دیوار قرار گرفتند، برای مظلومیت امام خود گریه کردند بر مسلمانان فریاد زدند که چرا از ولی خدا دفاع نمی کنند.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با اشاره به اینکه خصوصیت دیگر بیت حضرت زهرا (س) دارالتربیة است، تصریح کرد: اگر امام حسین (ع) در روز عاشورا همه هستی خویش را می دهد یا حضرت زینب (س) بر آن همه داغ صبوری می کنند یا امام حسن (ع) چندین بار همه اموال خویش را به فقرا می بخشند، همه آنها در خانه حضرت زهرا (س) تربیت شده اند. حضرت زهرا (ص) همه سخنرانی های پیامبر (ص) را از راه امام حسن (ع) دریافت می کردند. منزل حضرت زهرا (س) محقر، کوچک و ساده بود اما فرزندانی تربیت کرد که نور دنیا و آخرت هستند.


منبع:

1402/09/05
10:49:46
5.0 / 5
229
تگهای خبر: حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل