به همت پژوهشگاه باقرالعلوم(ع) منتشر شد؛

کتابی درباب روش های دعوت، جذب و سازماندهی داعش

کتابی درباب روش های دعوت، جذب و سازماندهی داعش

محفل: پندار برساخته عنوان کتابی است به قلم یاسر قزوینی حائری که در آن روش های دعوت، جذب و سازماندهی داعش بیان و به همت پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(ع) انتشار یافته است.به گزارش محفل به نقل از مهر، داعش در فرآیند تبلیغی و در دوره های فراز و نشیب خود از شیوه های مختلفی برای جذب نیرو بهره برده است؛ این شیوه تبلیغی، از یک دیدگاه، وامدار پیشینه رسانه ای جریان های سلفی جهادی از افغانستان تابحال و از دیدگاه دیگر، چه بسا وامدار شیوه نگاه تبلیغی بعث عراق در ایجاد رعب و وحشت در بین مخاطبان است.
در این تحقیق که تأملی است در استراتژی جریان ها و سازمان های تبلیغ روش های جذب و سازماندهی داعش، تلاش می شود تا با استفاده از منابع دست اول و تولیدات تبلیغی و رسانه ای و با عنایت به دسترسی به بسیاری بلکه بیشتر تولیدات رسانه ای این گروه، تبیین و تحلیلی درباره ی شیوه های تبلیغی آن بیان شود.
پرسش اصلی پژوهش اینست که داعش از چه شیوه های تبلیغی بدیع و متمایزی برای جذب و اقناع مخاطبان خود بهره می برد؟
در این پژوهش ابعاد مختلف تبلیغ داعش، با عنایت به منابع و اسنادی که در دسترس قرار دارند، بررسی می شوند. همینطور بیشتر بر اسنادی که داعش منتشر نموده و بخصوص تولیدات رسانه ای داعش تکیه شده است و با عنایت به این که اخبار و گزارش های غیردقیق بسیاری درباره ی این گروه وجود دارد، در این نوشته سعی شده است تا حد امکان از این گونه نوشته ها استفاده نشود و بیشتر بر اسناد خود داعش استناد شود.
این اثر دارای دو بخش اصلی است. نویسنده در بخش نخست به بررسی مبانی و کلیات تبلیغ داعش، شامل گفتمان و پادگفتمان و کلیاتی درباره ی دعوت و تبلیغ و مبلغان داعش و معرفی برخی مبلغان می پردازد و در بخش دوم جایگاه دعوت در ساختار داعش بخصوص در دیوان الدعوة و المساجد و دیوان الحسبه و به صورت خاص دیوان الاعلام المرکزی را مورد تحلیل قرار می دهد.
در بخشی از مقدمه کتاب داعش چنین معرفی شده است:
«داعش، گروهی منتسب به جریان سلفی جهادی به حساب می آید که ریشه های شکل گیری این گروه به ارتباط ابومصعب الزرقاوی با ابومحمد المقدسی در دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی در افغانستان بازمی گردد. بعد از اشغال عراق به دست آمریکایی ها در سال ۲۰۰۳ میلادی، ابومصعب الزرقاوی، رهبر شاخه القاعده در عراق ارائه شد و با کشته شدن وی در سال ۲۰۰۶ میلادی ابوعمر البغدادی دولت عراق اسلامی را تشکیل داد. او نیز در سال ۲۰۱۰ میلادی کشته شد و ابوبکر بغدادی بعنوان امیر دولت عراق اسلامی انتخاب شد. بعد از شکل گیری ناآرامی های سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی در جهاد عرب و بخصوص سوریه، دولت عراق اسلامی از خلأ به وجود آمده در سوریه بهره برد و با انتقال بخشی از قدرت خود به سوریه با نام جبهةالنصره و سپس اعلام انحلال آن، دولت اسلامی عراق و شام را تأسیس کرد.»
کتاب پندار برساخته؛ روش های دعوت، جذب و سازماندهی داعش تألیف یاسر قزوینی حائری در قطع رقعی، ۱۷۶ صفحه، شمارگان ۳۰۰ نسخه توسط انتشارات پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم مقابل السلام منتشر و راهی بازار نشر شده است.

1402/08/28
21:44:59
5.0 / 5
226
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل