ابراز تأسف حجت الاسلام انصاریان از آمار پایین مطالعه کتاب

ابراز تأسف حجت الاسلام انصاریان از آمار پایین مطالعه کتاب

به گزارش محفل، مفسر قرآن کریم بمناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در پیامی نوشت: بر ما مسلمان است که گذشته زرّین خود را تجدید نماییم و این هم ممکن نیست مگر این که با کتاب خوانی خوی بگیریم.به گزارش محفل به نقل از مهر، حجت الاسلام حسین انصاریان مفسر قرآن کریم بمناسبت هفته کتاب و کتابخوانی پیامی صادر کرد.
متن این پیام به شرح زیر است:
تمدّن اسلامی بر پایه فرهنگ است و فرهنگ بر پایه کتاب، و کتاب هم معجزه دین خاتم پیامبران. در این دین، کتاب بس قدر دیده و بر صدر قرار گرفته و خداوند تبارک و تعالی معجزه پیامبر خاتم را نه مانند معجزات دیگر پیامبران، بلکه «کتاب» قرار داده و به قلم و نوشته سوگند خورده است: ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ.
اسلام بعنوان دینی کتاب محور، بنیانگزار فرهنگی است که عالمان آن، در طیّ قرن ها، آثاری فراوان در رشته های گونه گون علمی آفریدند و تمدّنی را پی افکندند که بنیادش بر حکمت و عقلانیّت است و تمدّن های دیگر وامدار آن. شاهد این گفتار، کتاب هایی چون الذّریعة الی تصانیف الشّیعة و کشف الظّنون عن اسامی الکتب و الفنون است که شامل لیستی از کتاب هایی است که دانشوران مسلمان در هزاره اخیر، بلکه پیش تر از آن، تألیف کردند و با هر کتاب، خشتی بر کاخ فرهنگ نهادند و یادگاری برای بشریّت باقی گذاشتند «که از باد و باران نیابد گزند.»
جهان امروز با سرعتی دم افزون، شاهراه علم و فنّاوری را درمی نوردد و دریغ است مسلمانان، که در گذشته قافله سالار فرهنگ و تمدّن بودند، از کاروان علم امروز عقب افتند. حالا بر ما مسلمان فرض عین و عین فرض است که آن گذشته زرّین خود را تجدید نماییم و این هم ممکن نیست مگر این که فرهنگ را در کانون توجّه خود قرار دهیم و با کتاب خوانی خوی بگیریم.
هفته کتاب، فرصتی مناسب می باشد برای فراخوان به مطالعه و ارتقای فرهنگ عمومی مردم و برکشیدن ایران امروز به ایرانی بالنده تر و رشدیافته تر. سوگمندانه آمار مطالعه در ایران چندان مطلوب نمی باشد و گروهی کتابخوانی را محدود به دوران مدرسه و دانشگاه می شمارند. امید است کارگزاران محترم امور، که عهده دار برپاییِ هفته کتاب هستند، این فرصت را غنیمت شمارند و یکایک خانواده های ایرانی را با فرهنگ کتاب خوانی و کتاب خویی آشنا سازند.
در پایان، به همه کتابداران و کتابشناسان و لیست نویسان و مصحّحان و نویسندگان و مترجمان، شادباش می گویم و امید می برم در هفته کتاب، کوشش های سترگ این فرهنگبانان ارج نهاده شود.


منبع:

1402/08/28
12:05:12
5.0 / 5
232
تگهای خبر: حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
محفل