آیت الله صفایی بوشهری بیان كرد؛

نیازمند تحول عمیق در امور قرآنی کشور با محوریت شورای توسعه هستیم

نیازمند تحول عمیق در امور قرآنی کشور با محوریت شورای توسعه هستیم

محفل: حجت الاسلام علی تقی زاده، رییس سازمان دارالقرآن الکریم با آیت الله صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان بوشهر و امام جمعه شهر بوشهر، دیدار نمود.


به گزارش محفل به نقل از مهر، حجت الاسلام علی تقی زاده، رییس سازمان دارالقرآن الکریم با آیت الله صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، دیدار نمود. در این جلسه رییس سازمان دارالقرآن الکریم ضمن معرفی این سازمان و ماموریت هایش و اشاره به ظرفیتهای فراوان حاکمیتی قرآن و عدم استفاده بهینه از این ظرفیت ها به لزوم پرداختن به معارف عمیق و غنی قرآنی پرداخت و در ادامه به توضیح و تبیین دو ماموریت اساسی سازمان در «گسترش آموزش معارف قرآن جهت توسعه انس و تدبر در قرآن» و «گفتمان سازی مفاهیم پایه قرآنی بین عموم مردم» پرداخت و اضافه کرد: تهیه بخشنامه های دوره های آموزش تدبر و تربیت مربی و مدرس تدبر، برگزاری پویش های ملی گفتمان سازی و حفظ موضوعی مستورا، محوریت دادن به علمای قرآنی در کارهای قرآنی استانها، ارتقا برنامه های قرآنی حوزه علمیه، برنامه های تلویزیونی قرآنی و … همچون اقداماتی است که در این چند ماه در دستور کار سازمان قرار گرفته است.
مشاور رییس شورای توسعه فرهنگ قرآنی، با اشاره به عدم استفاده از ظرفیت بالای شورای توسعه فرهنگ قرآنی، در مورد پروسه انتقال شورای توسعه به سازمان تبلیغات اسلامی توضیحاتی ارائه کردو اضافه کرد: شورای توسعه در استان بوشهر به سبب هم افزایی خوب مسئولان این استان، جایگاه ویژه ای دارد و ما بدنبال ارتقا این جایگاه هستیم. در ادامه آیت الله صفایی بوشهری، با اعلان اینکه ما نیازمند یک تحول در برنامه ریزی، مدیریت، نظارت و بازتولید امور قرآنی در کشور هستیم اضافه کرد: خیلی از متولیان امر قرآن، بهره زیادی از قرآن نبرده اند. فرهنگ عمومی ما قرآنی شکل نگرفته است. کارهای قرآنی عموماً به قرائت و حفظ منحصر شده و همین حجم فعالیت ها هم نسبت به نیاز کشور بسیار محدود بوده است. چه قدر دانش آموز ما پس از ۱۲ سال مدرسه، متأثر از قرآن می شود؟ نخستین مشکل ما عدم نهادینه کردن فرهنگ قرآنی برای عموم مردم ایران است. خیلی از مدیران ما اطلاعی از اقتضائات میدان ندارند. نماینده ولی فقیه اضافه کرد: سفارش بنده این است که در شورای توسعه فرهنگ قرآنی حداقل ۲ شخص باخبر از میدان قرآنی کشور حضور داشته باشند. سبک سنتی در مدیریت قرآنی پاسخگو نیست و باید در این ۴ عنوان دانش بنیان و متکی بر آمار واقعی و اقتضائات میدان حرکت نماییم. وی در مورد منابع انسانی سازمان دارالقرآن الکریم، با اشاره به این اصل که کارهای قرآنی نیازمند ثبات هستند و باید منابع انسانی در سازمان امنیت شغلی داشته باشند، اظهار داشت: باید در انتخاب مدیران قرآنی و تیم همراهشان فوق العاده به این نکته دقت کنیم که اولاً باید خودشان شخصیت قرآنی باشند و سپس بتوانند در بازه زمانی طولانی مدت از پس مدیریت دانش بیان و متکی به واقعیت برآیند. آیت الله صفایی یکی از اشکالات مدیران قرآنی کشور را اعدم اطلاع از منابع اعتباری و مصوبات مجلس دراین زمینه و پشتیبانی از کارهای قرآنی و این که چه سازمان هایی در این حوزه وظیفه دارند دانست و اضافه کرد: باید کل قوانین و مسؤولیت ها و جریان قرآنی کشور را دوره نماییم و مورد لطمه شناسی قرار دهیم و مشکل و راه حلش را تشخیص دهیم. سپس در بازه های شش ماهه روند کارها را بررسی نماییم. یکی از چالش ها در مشخص کردن متولی کارهای قرآنی کشور بوده است. متکفل کارهای قرآنی ولی فقیه است و نباید دولت متولی اش باشد تا تحت تأثیر تغییر مدیریت ها قرار بگیرد.
نماینده ولی فقیه در بوشهر اضافه کرد: ما پیش از زمانی که شورای توسعه فرهنگ قرآنی ابلاغ گردد کار را آغاز نموده بودیم و سند را سال ۹۱ نوشتیم. ما به نوجوانان قرآنی شهریه می دهیم. اینجا قطب قرآنی در کشور شده است. ولی وقتی در رأس مدیریت کشور نزاع و کشمکش باشد، این به بدنه هم کشیده می شود. نباید خودمان را به کارهای حداقلی راضی نماییم بلکه این قرآن، قرآن تمدن ساز است. باید طوری جامعه را قرآنی نماییم که به این آرمان برسیم. جامعه ای قرآن ندارد فراوان لطمه خواهد داشت. ایشان در مورد مدل تامین منابع مالی کارهای قرآنی اضافه کرد: حضرت آقا در مورد بودجه کارهای قرآنی نظرشان این است که اصل بودجه بصورت مردمی تامین شود. نباید کارهای قرآنی ما وابسته به بودجه های دولتی شوند. کار قرآنی بطورکامل باید مردمی پیش رود. بله تشویقی به برنامه های موفق می دهیم. ما برای مساعدت با روستای قرآنی چارک، بجای این که پول مستقیم به آنها دهیم، کمک کردیم تا کارگاه بزرگی در این روستا افتتاح شد تا هم مشکل اشتغال آنجا حل شود و هم منابع مالی برای کارهای قرآنی به دست بیاورند.


منبع:

1402/08/26
19:38:08
5.0 / 5
259
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل