منصوری خبر داد:

بهره برداری از پروژه های اقتصادی در کردستان به ارزش 33 هزار میلیارد تومان

بهره برداری از پروژه های اقتصادی در کردستان به ارزش 33 هزار میلیارد تومان

به گزارش محفل، معاون اجرایی رئیس جمهور اظهار داشت: به لحاظ سرانه، استان کردستان در صدر تحقق مصوبات سفرهای استانی قرار دارد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محسن منصوری در نشست مشترک شورای برنامه ریزی وتوسعه و فعالان اقتصادی استان کردستان، اظهار نمود: در جریان دور اول سفر رئیس محترم جمهور به استان کردستان ۱۴ هزار میلیارد تومان مصوبه داشتیم که از این میزان ۶ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان به استان پرداخت شده است.
معاون اجرایی رئیس جمهور اضافه کرد: به لحاظ سرانه، استان کردستان در صدر تحقق مصوبات سفرهای استانی قرار دارد. این درحالیست که کردستان جزو آخرین سفرهای استانی دور اول دولت بود، اما تأمین اعتبار بسیار مناسبی صورت گرفت.
منصوری ضمن اشاره به اهم مصوبات اجرا شده در دور اول سفر رئیس جمهور اظهار داشت: ۱۲ هزار میلیارد تومان صرفاً در ارتباط با پروژه های وزارت نیرو بود که افتتاح شد؛ همینطور راه آهن سنندج_ همدان، فرودگاه سقز، شبکه های بزرگ آبیاری و پایاب سدها و بازگشایی گذرگاه ها همچون دیگر مصوبات مهمی بود که به بهره برداری رسید.
معاون اجرایی رئیس جمهور ضمن اشاره به حضور و همراهی حداکثری اعضای هیئت دولت در این سفر، اضافه کرد: وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیرو، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، راه و شهرسازی و ورزش و جوانان، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس سازمان محیط زیست، رئیس امور زنان و خانواده، مشاور امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، دبیر شورای هماهنگی ارتباطات حوزه و روحانیت و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در دور سفر به استان کردستان حضور داشتند که با رفتن به شهرستانهای استان پروژه های مختلفی را به بهره برداری رساندند.
وی با اشاره به اینکه بر مبنای دستور آیت الله رئیسی جلسات مختلف اقتصادی و عمرانی در دور دوم سفر برگزار شد، اظهار داشت: علاوه بر مصوبات دور نخست سفر، با تایید رئیس محترم جمهور بیشتر از ۱۲۲ مصوبه جدید با اعتبار ۱۳ هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان تصویب گردید که سهم سازمان برنامه و بودجه ۶ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان است.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری به اهم مصوبات دور دوم سفر به استان کردستان اشاره نمود و اظهار داشت: پس از پروژه مهم راه آهن که افتتاح شد، امروز اولویت اصلی استان کردستان کریدور شمال- جنوب است که نیمی از این پروژه افتتاح شده و نیمی دیگر در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی قرار دارد. تکمیل سدها، مسیرهای دسترسی، راه ها، شبکه آب و فاضلاب، تکمیل پروژه های علوم پزشکی، طرح های هادی روستایی، شبکه های آبیاری و زه کشی و پایاب سدها از مصوبات دور دوم سفر است.
معاون اجرایی رئیس جمهور در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که در حوزه اقتصادی جلساتی با بنگاه های بزرگ برگزار و بخشی از توافق ها در حضور رئیس جمهور منعقد گردید، خاطرنشان کرد: برای ۲۹ طرح در حوزه های مختلف پتروشیمی، زیرساخت، گردشگری، کشاورزی و صنعتی و اقتصادی نزدیک به ۵۰ همت اعلام آمادگی سرمایه گذاری توسط سازمان ها بنگاه ها صورت گرفت.
مهندس منصوری به اهم مصوبات اقتصادی دور دوم سفر به کردستان اشاره نمود و اضافه کرد: پروژه پتروشیمی بیجار همچون مهم ترین طرح هاست که بیشتر از ۷۰۰ میلیون دلار ارزش سرمایه گذاری این حوزه است. همینطور پروژه سد سنگ سیاه، طرح توسعه لاستیک بارز، طرح های پیشران در حوزه آهن و طلا، پروژه های کشاورزی و کشت و صنعت همچون مهم ترین مصوبات اقتصادی این دور از سفر به کردستان بود.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری همینطور در ادامه افزود: مقرر شد سهم حداکثری حقوق معادن به میزان ۲۵۰ میلیارد تومان به استان اختصاص پیدا کند، همینطور مجوز راه اندازی شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق در سلیمانیه هم اعطا شد.
به قول معاون اجرایی رئیس جمهور افزایش ظرفیت جا به جایی کالا در مرز باشماق هم از دیگر مجوزات استان کردستان بود.
منصوری اضافه کرد: واردات و خرید ماشین آلات سنگین برای راهداری و شهرداری ها و صدور مجوز ایحاد شهرک خورشیدی در استان از دیگر مصوباتی بود که در دور دوم سفر به استان کردستان تقدیم شد.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه امید داریم با مجموع مصوبات دور اول و دوم سفر به استان کردستان، تحولات بزرگی در سطح استان رخ دهد، اظهار داشت: در این دور از سفر بیشتر از ۳۳ هزار میلیارد تومان پروژه مختلف اقتصادی و عمرانی به بهره برداری رسید که انشالله مبارک مردم این خطه باشد.
منبع:

1402/08/13
09:28:50
5.0 / 5
234
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل