همایش ملی پدافند غیرعامل

وحیدی: در نقطه اوج بازدارندگی هستیم

وحیدی: در نقطه اوج بازدارندگی هستیم

به گزارش محفل، وزیر کشور اظهار داشت: ساختار دفاعی ما از نظر بازدارندگی در نقطه اوج است و نیروهای مسلح ما در کمال طراوت و نهایت تجربه هستند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، احمد وحیدی در همایش ملی پدافند غیر عامل ضمن اشاره به تحولات جنگ غزه اظهار داشت: تونل های زیرزمینی در غزه یک عامل پایداری در مقابل رژیم صهیونیستی است. پیش از این در اقدامات حزب الله و مقاومت جنوب لبنان تجربه کردیم که در کنار پایداری مردم، رشادت ها، تدابیر و ورزیدگی های نظامی، پدافند غیرعامل هم اثرگذار بود.
وی ادامه داد: پدافند غیر عامل، همچنان یک مفهوم جدی است و باید بازنمایی و بازتعریف شود. این کار در همه حوزه ها می تواند مصداق عملی خویش را بیاید و یک عنصر تعیین کننده در زمینه نبرد باشد. بر این اساس بود که قانون پدافند غیرعامل از جانب رهبری انقلاب در سال ۸۴ ابلاغ گردید که علت هم طرح تهدیدهای نظامی ضد کشور در آن زمان است.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: البته این تهدیدها حالا منتفی شده بخصوص پس از ضرباتی که دشمنان از رزمندگان مقاومت خورده اند، این حرف ها کمتر در سالهای اخیر مطرح می شود. در صحبت های اخیر هم تهدیدهایی کردند؛ اما زود الفاظ خویش را تغییر دادند. در جنگ غزه هم بمحض تهدید، فوراً موضع خویش را تغییر می دهند و علتش هم همین قدرت نمایی اخیر فلسطینیان است.
وحیدی تصریح کرد: گفتمان پدافند غیرعامل به یک سازمان تبدیل گشته که با ساختار قوی توانسته این جریان را ایجاد نماید که به تأسیس شهرک های بزرگ زیرزمینی موشکی و فرودگاهی رسیده است. باید به پدافند غیرعامل در زمان صلح پرداخته شود تا در زمان جنگ از آن بهره برداری نمود.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: ضروری است پدافند غیرعامل از نظر دانش یک نهاد پیشرو باشد. از آنجاکه دشمن مرتباً تکنیکها و استراتژی ها را عوض می کند، باید این تکنیکها را بشناسیم و به دانش مجهز باشیم. چگونگی ارزیابی متناسب با هر پروژه هم خیلی مهم است. باید پدافند غیرعامل با محاسبه حوزه های هزینه - فایده پیش رود.
وی ادامه داد: درک از پدافند غیرعامل در طول زمان می تواند متحول شود و کاهش صدمه پذیری و پایداری اجتماعی را به دنبال داشته باشد. اگر پدافند غیرعامل به خوبی اجرا شود نیمی از طریق را در مقابل تهدیدها رفته ایم. چون اگر دشمن احساس کرد نمی تواند موفق باشد، در تصمیم خود برای عملی کردن تهدیدها بازبینی می کند. دشمنان بارها می خواستند تأسیسات زیرساختی ما را بزنند اما همین پراکندگی ساخت آنها مانع شده است.
وزیر کشور افزود: دشمن عاقل وارد حوزه ای که می داند موفق نمی گردد، نخواهد شد و ناچار می شود دست از تهدید بردارد. ساختار دفاعی ما از نظر بازدارندگی در نقطه اوج و دستاوردهای کشور در همه حوزه ها قابل تحسین است. نیروهای مسلح ما در کمال طراوت و تجربه هستند و در نقطه اوج قرار دارند. وقتی در پدافند غیرعامل هم به نقطه اوج برسیم، دشمن دیگر دست از تهدید برمی دارد.
وحیدی تصریح کرد: وزارت کشور و استانداران کاملا آمادگی اجرای پدافند غیرعامل را دارند. این مورد مشترک بین پدافند غیرعامل و مدیریت بحران است که باید طرح های مشترک در این حوزه برنامه ریزی شود که این دو مفهوم را برپایه سیاست های کلی ابلاغی پیگیری می نماییم.
منبع:

1402/08/08
15:00:16
5.0 / 5
307
تگهای خبر: ابلاغ , پیگیری , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
محفل