خضریان:

مسئله فلسطین پرونده همیشه باز جنبش دانشجویی باشد

مسئله فلسطین پرونده همیشه باز جنبش دانشجویی باشد

به گزارش محفل، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس، نابودی رژیم صهیونیستی را امری حتمی خواند و اظهار داشت: مساله فلسطین باید پرونده در جریان و همیشه باز جنبش دانشجویی باشد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، علی خضریان در جمع فعالان دانشجویی حاضر در مراسم افتتاحیه نشست شورای عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه صنعتی شریف، ضمن اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، اظهار داشت: اینروزها و در حالیکه رژیم کودک کش اسرائیل فجیع ترین جنایت ها را در کشتار مردم بی گناه انجام می دهد، شاهد سفر مقامات بلندپایه آمریکا، انگلیس، آلمان و دیگر کشورهای غربی به سرزمین های اشغالی و دیدار با سران رژیم صهیونیستی هستیم. این دیدارها نشان داده است که سران این کشورها ضمن دلداری به مقامات رژیم صهیونیستی برای شکست سنگینی که در عملیات طوفان الأقصی مواجه گشتند، خودشان هم برای موجودیت این دولت بی ملت احساس خطر کرده اند که همچون یک غده سرطانی در منطقه غرب آسیا است؛ بنابراین هم برای دلداری و تسلیت و هم برای روحیه دادن به مقامات این رژیم به سرزمین های اشغالی فلسطین سفر می کنند که بداند حامیان غربی همچنان در کنار آن ایستاده اند.
وی ادامه داد: بنا به قول مقامات رژیم صهیونیستی، این رژیم در بدترین شرایط خود در چند دهه گذشته قرار گرفته و بنابراین مسؤلان و تصمیم گیران آن، از نظر روحی و روانی بسیار آشفته، سراسیمه و مضطرب هستند و مقامات حامی این رژیم غاصب و کودک کش، دلداری حضوری به او را ضروری دانسته اند.
خضریان افزود: تحولات شگرف از دل بحران های عمیق زاییده می شود و رژیم صهیونیستی در بدترین دوره بحرانی خود به سر می برد. اگر عزم امت های اسلامی با نگاهی واحد در هم آمیزد و وحدت مورد نیاز در جهان اسلام شکل گیرد، اساسا پرونده رژیم صهیونیستی با همین بحرانی که در آن گرفتار شده بسته خواهد شد؛ یکی از پرتکرارترین سئوالات این روزهای جوانان و بخش های مختلف اجتماعی اینست که در این شرایط وظیفه ما چیست و چه کاری می توانیم برای دفاع از مظلومان فلسطین انجام بدهیم؟ کشورهای جبهه مقاومت در پشتیبانی از غزه چه کاری انجام می دهند؟
وی اظهار داشت: در این نشست پیرامون اقداماتی که جبهه مقاومت در پشتیبانی از رزمندگان فلسطین انجام داده و مطمئن باشید در آینده هم ادامه خواهد یافت و پیرامون وظیفه اصلی جنبش دانشجویی مسلمان صحبت می کنم که محدود به اینروزها هم نیست. وظیفه ای که امکان دارد در ظاهر کم اهمیت و یا کاری حاشیه ای باشد، اما وقتی به نتایج آن نگاه می کنید، می بینید کار بسیار مهمی است آچه که اهمیت دارد، شناخت درست تکلیف و عمل کردن به آن است.
این نماینده مجلس اظهار داشت: برداشت و بهره برداری درست جنبش دانشجویی از شرایط بوجود آمده امروز و پرداختن به مسأله فلسطین و افشای ماهیت جنایات کارانه رژیم صهیونسیتی در حالی که دل های مردم و خصوصاً محیط های دانشجویی، آماده کاشتن بذر فکری و عقیدتی مبارزه با صهیونیست ها است، از موضوع هایی است که باید روی آن کار شود.
خضریان ضمن اشاره به تاریخچه جنبش دانشجویی برای الگوبرداری امروز در مبارزه با رژیم صهیونیستی اظهار داشت: دهه ۴۰ برای جریان دانشجویی مسلمان دهه رشد نرم افزاری و فکری به حساب می آمد و ضدیت و مخالفت بنیادین با رژیم و سرسپردگی به آمریکا از شاخصه های این برهه از تاریخ دانشگاه است که مطمئنا واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ نقشی اساسی در ایجاد تحرک و خیزش انقلابی دانشگاه داشته است. سالی که نه تنها در جریان دانشجویی بلکه در تاریخ انقلاب اسلامی ایران وقایع مهم و تأثیرگذاری را در خود جای داده است؛ بنابراین وقایع امروز هم در صورت شناخت صحیح از تکالیف می تواند بسیار مؤثر باشد.
وی ضمن اشاره به رشد کمی و کیفی مبارزات دانشجویی از اواخر دهه چهل و اوایل دهه پنجاه، اضافه کرد: در این بازه زمانی یک تحول بسیار عمیق کیفی در حرکت های دانشجویی بوجود آمد و جنبش دانشجویی تحت تاثیر امام خمینی(ره) به این نتیجه رسید که رژیم پهلوی قابل اصلاح نیست. اندیشمندان اسلامی همچون شهید مطهری، آیت الله طالقانی، شهید مفتح، شهید بهشتی، علامه محمدتقی جعفری، آیت الله خامنه ای و مرحوم دکتر شریعتی با تاکید بر امکانات بالقوه دانشجویی راهی نو پیش روی جوانان گشودند و با تأسیس کانون های فکری مانند حسینیه ارشاد، تلاشهای گسترده ای را جهت پی ریزی تربیت فکری و بیداری اسلامی در محیط اجتماعی آغاز کردند؛ بر این اساس از حدود سالهای ۱۳۵۱ و ۱۳۵۲ طیف نیروهای مذهبی در جنبش دانشجویی رو به افزایش می گذارد، بگونه ای که در سال ۱۳۵۳ دیگر نیروهای مذهبی به یک وزنه مستقل و قابل توجه در جنبش دانشجویی تبدیل گشته بودند.
این فعال سابق دانشجویی اضافه کرد: در مقابل اما درست در همین برهه تاریخی شاهدیم که تعدادی دیگر از فعالان دانشجویی که عموماً آنها هم عضو انجمن اسلامی بودند، در دانشگاه ها و در همین دانشگاه صنعتی شریف، بر اساس همان احساس وظیفه مبارزه با رژیم پهلوی، سازمان مجاهدین را تأسیس کردند و دست به مبارزه مسلحانه زدند. اما به علت این که ارتباط خویش را با مرجعیت دینی قطع کردند و بر اساس اعتقادات اصیل فقهی و دینی تربیت پیدا نکردند، به مرور اعتقادات اسلامی را در تضاد با آرمان های سازمانی خود می دیدند و تصمیم گرفتند مبانی فکری خویش را تغییر دهند و در اوایل دهه ۵۰ طی اطلاعیه ای تغییر ایدئولوژی خویش را اعلام نمودند. اقدامی که صدمه ای جدی به بدنه سازمان وارد کرد و منجر به خودکشی اعضا، بخصوص دانشجویان دختر در دهه ۵۰ شد که مجبور به حضور در خانه های تیمی متعلق به سازمان مجاهدین بودند. ضمن این که انحراف ایدیولوژیک سازمان مجاهدین فرصتی برای سرکوب اعتراض های دانشجویی به رژیم پهلوی فراهم نمود. محمدرضا پهلوی به اسم این که باید با افرادی با تفکرات چپ مبارزه کرد که سلاح دارند و وابسته به شوروی هستند، مبادرت به سرکوب مبارزات دانشجویی کرد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس خاطرنشان کرد: گذشت زمان و نگاه به دو نگاهی که عرض شد نشان داده است آن چیزی که رژیم پهلوی و حامیان غربی آنرا گرفتار مشکل کرد، رشد جریان تفکر اسلامی بود. بنابراین به دنبال منحرف کردن دانشجویان از این مسیر با ترویج خوش گذرانی و اباحه گری در دانشگاه بودند.

نابودی رژیم غاصب اسرائیل نیازمند افزایش ظرفیت اجتماعی است
وی افزود: نابودی رژیم غاصب اسرائیل نیازمند افزایش ظرفیت اجتماعی و باورمندی آن به این که برای رفع مشکلات لازم است این غده سرطانی برچیده شود. اینجا وظیفه جنبش دانشجویی برای کار فکری، عقیدتی و تبلیغاتی روی جامعه و افکار عمومی و آماده سازی جامعه برای اتفاق بزرگ و تحقق وعده الهی، خویش را نشان داده است. نابودی رژیم ظالم صهیونیستی امری حتمی است؛ اما ما می توانیم با آماده کردن جامعه این تحقق را نزدیک تر نماییم.
خضریان با انتقاد از نگاه های سیاسی اینروزها به مسأله فلسطین اظهار داشت: یکی از فعالان سابق دانشجویی همین دانشگاه صنعتی شریف در دهه ۸۰ که در دوران فعالیتش رویکرد انقلابی هم نداشت، بعد از مهاجرت از کشور موضوعی را در مورد مبحث فلسطین منتشر نمود و اذعان کرد ما در ایران متوجه حقانیت آرمان فلسطین نبودیم و این مورد به علت نگاه سیاسی ما در مقابل حاکمیت جمهوری اسلامی بود. اما در واقع در دنیا این گونه نیست و دغدغه روشنفکران دنیا مسأله فلسطین است. امروز هم با وجود قیام عمومی ملت های جهان، بعضاً رگه های این جهالت را در بخشی از لایه های روشنفکری داخلی شاهدیم. حالا این سؤال مطرح است که چه باید کرد تا مسأله پشتیبانی از مظلومیت فلسطین در ابعاد مختلف جامعه نهادینه شود.
خضریان تصریح کرد: مسأله فلسطین نباید تبدیل به موضوعی شود که جامعه نسبت به آن بی حس و بی تفاوت شود. آیا حتما باید جنایتی نظیر کشتار بیشتر از هزار نفر در بیمارستان المعمدانی رخ دهد که جامعه نسبت به حقانیت فلسطینیان و لزوم مبارزه با اسرائیل حساس شود؟ ما چون نتوانستیم ظلم اشغالگری صهیونیست ها در فلسطین را بگونه ای ترسیم نماییم که به مسأله اصلی تبدیل گردد. خطرات رشد این غده سرطانی را که دارای ایدیولوژی حکومت جهانی و اشغال سرزمین های منطقه و ادامه یافتن کشتار و جنایات آنها تا رسیدن به این هدفشان است را به صورت صحیح مطرح نماییم، شاهدیم که بخش های مختلف اجتماعی تنها در مواقعی که این جنایت از حد می گذرد، یاد فلسطین می کنند. در حالیکه مبحث دشمنی یهود یک امر کاملا تاریخی و قابل اثبات است.
وی ضمن اشاره به نگاههای صهیونیست ها در دنیا افزود: در قرآن سرسخت ترین مردم را در دشمنی با اهل ایمان را یهودیان و به تبع آنها مشرکان معرفی کرده است. کسانی که مدعی ایمان به آیین حضرت موسی(ع) هستند اما در قرآن به صراحت اهل ایمان را از این که مانند این قوم که موسی(ع) را هم آزار دادند، بر حذر داده است. امروز در حالی از جنایت فرزندان این قوم جهانیان شوکه شدند که قرآن کریم از این قوم را این گونه توصیف کرده است که «إِنَّ الَّذینَ یَکْفُرُونَ بِآیاتِ اللهِ وَ یَقْتُلُونَ النَّبِیِّینَ بِغَیْرِ حَقٍّ وَ یَقْتُلُونَ الَّذینَ یَأْمُرُونَ بِالْقِسْطِ مِنَ النّاسِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذابٍ أَلیمٍ»؛ کسانی که نسبت به آیات خدا کفر می ورزند و پیامبران را به ناحق می کشند، و هم مردمی را که امر به عدالت می کنند به قتل می رسانند و البته خدای متعال آنها را به کیفری دردناک بشارت داده است.
پیروان مسلکی که طبق اشاره قرآن، گروهی از پیامبران را که سخنانشان با خواهش دلشان موافق نبوده است در کمتر از نیم روز کشته اند، امروز هم دست به چنین جنایاتی می زنند و حتما در صورت مقابله در آینده هم چنین خواهند کرد.
رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی افزود: پیروان دروغین حضرت موسی(ع) با ترویج تفکر نژادپرستانه که آغازگر یهودی صهیونیستی است، ماهیت اصلی خویش را در کتاب تلمود به همگان نشان می دهند که چطور بشریت غیر یهودی را حیوان می پندارند و در چنین شرایطی ابایی از قتل عام آن ندارند.

اسرائیل یک غده سرطانی است
خضریان تاکید کرد: مسأله فلسطین، موضوعی انسانی در رویارویی با کسانی است که هیچ توجهی به انسانیت و حقوق بشر ندارند. باید این مورد در دانشگاه های ما تبدیل به یک مبحث اصلی و مهم شود. معتقدم در سالهای اخیر کار فکری گسترده روی مبحث فلسطین و شناخت ایدیولوژی صهیونیست ها نشده است. موضوعی که لازم است از بستری که اینروزها بوجود آمده و قلب ها آماده دریافت حقیقت شده است، بهترین بهره برداری را برای ترویج آن کرد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ضمن اشاره به این که اسرائیل یک غده سرطانی است، اضافه کرد: نحوه مواجهه با این غده سرطانی در جامعه می بایست مانند سرطان در بدن یک فرد، فکر و ذکر یک جامعه را درگیر کند؛ چون که برای جامعه مخرب است و امام واژه دقیقی در مورد ماهیت این رژیم گفتند. اگر نسبت به این غده سرطانی غافل شویم، تمام وجود جوامع را می گیرد. همانطور که امروز هم با عوارض این غده سرطانی مواجه هستیم.

مسأله فلسطین باید پرونده در جریان و همیشه باز جنبش دانشجویی باشد
وی خاطرنشان کرد: باید این حقیقت را درست منتقل نماییم که اگر ما از جبهه مقاومت حمایت می نماییم، به غیر از وظیفه انسانی ما نسبت به مظلومان است، به این علت است که رژیم صهیونسیتی مسأله ما هم هست. هیچ قول و قراری نیست که جنایات رژیم صهیونیستی، اگر کار فکری و عملی نشود، در جاهای دیگر تکرار نشود. مسأله فلسطین باید پرونده در جریان و همیشه باز جنبش دانشجویی باشد. مگر می شود به این مسئله نپرداخت اما از عدالت طلبی و آزادی خواهی دانشجویی سخن گفت؟ اگر این گونه نباشد معلوم است تحقق وعده الهی به تأخیر خواهد افتاد، و توسط جریانی هم شعار نه غزه و نه لبنان همچون سال ۸۸ در دانشگاه ها شنیده می شود. باید بپذیریم جامعه ای که مبتلا به غده سرطانی شده است، بدون درد و هزینه درمان نمی گردد. بنابراین این مورد و ایجاد حساسیت اجتماعی روی آرمان فلسطین باید بعنوان یک راهبرد در جنبش دانشجویی باشد که محدود به بازه های زمانی اینچنینی نشود.
خضریان در انتها با اشاره به اینکه فضای امروز جامعه نتیجه خون های ریخته شده کودکان و زنان غزه است اظهار داشت: امروز حتی تکنوکرات های غربگرا هم به این نتیجه رسیده اند که باید به مبحث فلسطین پرداخت. وظیفه جنبش دانشجویی آماده سازی جامعه و ایجاد دغدغه دائمی است، ما امروز در سطح جامعه شاهد ابراز تأسف عمومی هستیم. جنبش دانشجویی باید این مورد را تبدیل به یک دغدغه دائمی در جامعه کند تا جامعه برای درمان و حذف این غده سرطانی به فکر درمان اساسی باشد.1402/07/29
08:26:08
5.0 / 5
225
تگهای خبر: پرونده , حامی , دولت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل