قالیباف در جمع فعالان اقتصادی و مسئولان نهادهای ایرانی امارات:

درکنار پیگیری رفع تحریم باید خنثی سازی تحریم هم پیگیری شود

درکنار پیگیری رفع تحریم باید خنثی سازی تحریم هم پیگیری شود

به گزارش محفل، رییس مجلس شورای اسلامی در جمع فعالان اقتصادی و مسئولان نهادهای ایرانی امارات با اعلان اینکه مسیرهایی برای خنثی سازی تحریم ها وجود دارد، گفت: متأسفانه بخش دولتی و خصوصی کشور نتوانسته است برای خنثی سازی تحریم ها خودرا با یکدیگر تنظیم کنند تا در نهایت این تنظیم گری در خارج از کشور نیز صورت گیرد؛ بدین جهت باید این هماهنگی ها تنگاتنگ، مدبرانه، هوشمندانه، چابک و دقیق صورت گیرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی که روز گذشته بمنظور سفری دو روزه و با هدف گسترش روابط دوجانبه وارد ابوظبی شده بود، بامداد امروز(جمعه، 14 مهر ماه 1402) با تعدادی از فعالان اقتصادی و تجار ایرانی مقیم امارات متحده عربی و تنی چند از مسئولان نهادهای فعال ایرانی در این کشور، دیدار و گفت و گو کرد.
مشکلات تجار و فعالان اقتصادی ایرانی در امارات را پیگیری می کنم
قالیباف در این جلسه با اشاره به چند نکته راهبردی در این نشست، تاکید کرد: باید به سمتی حرکت کرد که اقدامات عملی صورت گیرد بدین جهت نباید مباحثی مطرح شود که پس از گذشت چند سال به هیچ کدام از اهداف تعیین شده دست پیدا نکنیم و حتما شاهد تغییراتی در روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور خصوصاً بوسیله فعالان اقتصادی و تجار ایرانی باشیم پس بطور قطع در این حوزه، مسائل و مشکلات موجود را از مسئولان و مقامات ایرانی پیگیری خواهم کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه قوه مقننه موضوعات را با هدف مشخصی پیش می برد، عنوان کرد: تحریم یک موضوع سیاسی است که بطور قطع باید در عرصه سیاست خارجی دنبال شود و اقداماتی دراین زمینه درحال انجام است؛ موضوع دیگر خنثی سازی تحریم ها است که بخش دولتی و خصوصی باید دراین زمینه به فهم مشترکی رسیده و بپذیریم این معضل وجود داشته بدین جهت باید علیرغم این موضوع به خوبی زندگی نماییم.
بخش دولتی و خصوصی کشور باید برای خنثی سازی تحریم ها، تنظیم گری داشته باشند
ایشان سپس با اشاره به اینکه مسیرهایی برای خنثی سازی تحریم ها وجود دارد، گفت: متأسفانه بخش دولتی و خصوصی کشور نتوانسته است برای خنثی سازی تحریم ها خودرا با یکدیگر تنظیم کنند تا در نهایت این تنظیم گری در خارج از کشور نیز صورت گیرد؛ بدین جهت باید این هماهنگی ها تنگاتنگ، مدبرانه، هوشمندانه، چابک و دقیق صورت گیرد. کار نشدنی در این زمینه وجود ندارد و فقط مشکل عدم هماهنگی و تنظیم گری موجود میان بخش خصوصی و دولتی است.
دولت باید در کنار رفع تحریم بدنبال خنثی سازی تحریم ها باشد
رییس قوه مقننه در ادامه با اشاره به اینکه دولت باید در کنار رفع تحریم ها، اقداماتی را در عرصه خنثی سازی تحریم بوسیله پوشش سیاسی داشته باشد اظهار داشت: متأسفانه تا حالا نتوانسته ایم در موقعیت موجود از فرصت های بزرگ به درستی استفاده نمائیم و دراین زمینه یکی از بخشهایی که کمتر به آن توجه شده، حوزه ارتباط با کشورهای همسایه خصوصاً با امارات است که در دوره تاریخی خود نشان داده که همیشه یکی از پایه های تجاری ما در بخش دولتی و غیردولتی بوده است.
وی همین طور با اشاره به اینکه روابط تجاری ایران و امارات به عنوان دومین حوزه ایجاد روابط اقتصادی برای کشورمان است، اظهار داشت: محدودیت های تحریمی در هر صورت وجود دارد بدین جهت باید به سمت خنثی سازی تحریم ها از مسیرهای مختلف و مطمئن برویم تا تاجر ایرانی بداند می تواند از روش های تضمینی، مسائل مالی و بانکی خودرا حل و فصل کند و البته ممکنست بوسیله همان مسیرهای قبل نباشد و مسیرهای جدیدی برای آن پیش بینی شود که بطور قطع این مساله را پیگیری کرده و با فعال سازی اتاق تجاری و بخش خصوصی و ایجاد هماهنگی میان دستگاهها و بخش دولتی، مسیر تجارت را تسهیل می نماییم و در صورت نیاز برخی قوانین و مقررات را اصلاح خواهیم کرد.
ضرورت همکاری برای توسعه حمل و نقل برای صادرات و واردات
قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه خیلی از موانع مالی، بانکی، اداری و تحریمی را می توانیم نداشته باشیم، تصریح کرد: امروز بخش قابل توجهی از اقتصاد دنیا در راه جدیدی قرار گرفته که از آن استفاده نکرده ایم بدین جهت باید با بوجودآوردن همکاری در عرصه حمل و نقل صادرات و واردات بتوانیم در سطح وسیع تری فعالیت نماییم.
رییس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به این که تشکیل هر سازمان، دستگاه و نهادی دارای فلسفه وجودی بوده است، تاکید کرد: هر مجموعه ای که برای قرارگیری در راه فلسفه وجودی خود تلاش نکند، محکوم به نابودی است چنانچه حضرت امیرالمومنین علی(ع) می فرمایند باید فرزند زمانه خویش باشیم پس اگر فلسفه وجودی کارمان را بدانیم و در راه آن حرکت نماییم بطور قطع موفق می شویم که اگر اینطور نشود بطور قطع ایراد از مدیریت است و شاید لازم باشد فلسفه وجودی آن بازنگری شود.
وی نحوه کار بخش دولتی و خصوصی در داخل و خارج از کشور را دارای اشکالاتی دانست و اضافه کرد: گاهی ممکنست حتی یک مسجد هم در راه فلسفه وجودی خود حرکت نکرده و فقط چراغ آن روشن باشد که کارایی نخواهد داشت و در مقابل آن ممکنست برخی اقدامات در یک جلسه قرآنی در منزلی کوچک بیش از یک مسجد کارایی داشته باشد. بدین جهت باید فرزند زمانه خویش باشیم و با وجود شرایطی که به ما تحمیل شده است تلاش نماییم کار را با هوشمندی و درایت پیش ببریم.
شفاف، صریح و روشن با مقامات اماراتی گفت و گو کردیم/ موضوعات مشترک عملیاتی دنبال می شود
قالیباف با اشاره به اینکه این قول را به شما می دهم که در جریان توافقات این سفر و با روحیه جدید و پای کار بودن شما در میدان، شاهد تحولاتی در روابط کشورمان با امارات باشیم، عنوان کرد: در جلساتی که با مقامات اماراتی داشتم خیلی شفاف، صریح و روشن صحبت کرده و موضوعات را بصورت عملیاتی دنبال کردیم بدین جهت این اطمینان را داریم که تحولاتی رقم می خورد که آثار آنرا به زودی خواهیم دید.
به زودی شاهد آثار توافقات این سفر در روابط ایران و امارات خواهیم بود
ایشان سپس خطاب به تجار ایرانی حاضر در جلسه با تکیه بر این که باید توجه داشته باشید که پای کار بودن شما به عنوان بخش خصوصی در کنار بخش دولتی بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: این امیدواری وجود دارد که آثار توافقات این سفر باتوجه به ظرفیتهای موجود به زودی در روابط اقتصادی، سیاسی و اداری ایران و امارات دیده شود و تغییرات عمده ای را به وجود بیاورد.
رییس مجلس شورای اسلامی در آخر با اشاره به ظرفیت هایی که بواسطه عضویت ایران در بریکس ایجاد شده، تصریح کرد: باتوجه به اجلاسی که اخیراً در افریقای جنوبی در آن حضور داشتم، فرصت های بزرگی پیش روی ما و امارات قرار گرفته که باتوجه به اشتراکات زیاد و موقعیت جغرافیایی دو کشور می توانیم با نگاهی وسیع، بستری را برای فعالیت در عرصه های مختلف به وجود آورده و شاهد تحولات گسترده باشیم.

منبع:

1402/07/14
14:27:21
5.0 / 5
347
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل