توسط گروه بهشت بقیع؛

انتشار اولین عکس ایرانی از مدینه منوره و حرم ائمه بقیع

انتشار اولین عکس ایرانی از مدینه منوره و حرم ائمه بقیع

به گزارش محفل، برای اولین بار قدیمی ترین عکس ایرانی مدینه منوره و حرم ائمه بقیع علیهم السلام توسط گروه مردمی بهشت بقیع منتشر گردید.به گزارش محفل به نقل از مهر، به مناسب میلاد حضرت رسول اکرم صلی الله ضد و آله و همینطور ولادت حضرت امام جعفر صادق ضد السلام، گروه مردمی بهشت بقیع برای اولین بار از تنها ترین عکس ایرانی مدینه منوره و حرم ائمه بقیع علیهم السلام رونمایی کرده است.
این تصویر توسط مهدیقلی هدایت یکی از دولتمردان و عکاسان ایرانی تهیه شده است، حرم مطهر ائمه بقیع علیهم السلام تا ۳۱ فروردین سال ۱۳۰۵ شمسی پابرجا بوده و محل زیارت تمامی مسلمانان بوده است، اما در این روز توسط فرقه وهابیت تخریب شده و با خاک یکسان گردید و از آن تاریخ تا امروز مزار مطهر امام جعفر صادق و دیگر ائمه بقیع علیهم السلام همچنان بی نام و نشان مانده است که دل هر مسلمانی را به درد می آورد، در مدتی که این حرم بر روی قبور مطهر قرار داشته، تصاویر مختلفی از آن تهیه شده است و الان در اختیار محققین و پژوهشگران قرار دارد و برخی از آنها هم انتشار یافته و در اختیار عموم قرار گرفته است، اما یکی از این تصاویر کمتر دیده شده و در مورد اهمیت آن و این که عکاسان آن چه کسی بوده است، تا کنون تحقیقی به عمل نیامده است، به همین جهت میز تحقیق و پژوهش گروه مردمی بهشت بقیع برای نخستین بار در مورد این عکس تاریخی تحقیقات و پژوهش های خویش را به صورت مختصر منتشر می نماید، این عکس تنها تصویری است که ایرانیان از حرم مطهر ائمه بقیع علیهم السلام و مسجد النبی در مدینه منوره تهیه کرده اند، مابقی تصاویر ثبت شده از این حرم، توسط عکاسان خارجی و به طور عمده ترک و اروپایی تهیه شده است، اهمیت این عکس بسیار زیاد بوده و معرفی آن و شرح حال عکاس آن برای نخستین بار توسط گروه مردمی بهشت بقیع منتشر می شود.

اتابک اعظم امین السلطان به همراه دو پسرش، میرزا احمد خان و عبدالله خان و همینطور مخبر السلطنه و وثوق حضور و عبدالله قهوه چی و حسین خان پیشخدمت، در روز سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۲۸۲ شمسی سفر دور دنیای خویش را شروع کردند، مقصود اولیه این سفر، حرکت به سمت مکه و مدینه بود، اما مسافران این سفر سر از شهر های دیگری در آوردند. امین السلطان از ۱۳ سالگی وارد دربار شد و مشاغلی مانند پیشخدمت حضور، صاحب جمعی دواب دیوانی، خزانه داری کل، نیابت کل ادارات دربار، وزارت مالیه و در نهایت بعنوان وزیر و صدارت اعظم ناصرالدین شاه قاجار انتخاب شد و پس از آن در زمان پادشاهی مظفرالدین شاه هم به همین سمت منصوب گردید، امین السلطان برای سفر به حج از مظفرالدین شاه تقاضای استعفا کرد و شاه در جواب او نوشت: «استعفای شما قبول شد و اجازه زیارت بیت الله مرحمت، باید بیشتر از هفت ماه غیبت نکنید، کمال مرحمت را در رابطه با شما دارم». اما این سفر بیشتر از یک سال طول کشید، امین السلطان و همراهان که در ابتدا قصد زیارت خانه خدا را داشتند، راه را کج کرده و به سیبری، منچوری، بندر چیفو در چین، پکن، شهر ممنوعه، ژاپن، هاوائی، سان فرانسیسکو، آبشار نیاگارا، نیویورک، فرانسه، ایتالیا، و در نهایت به قاهره رفتند، و از آنجا با کشتی به بندر جده رفته و عازم مکه مکرمه شدند و پس از آن به سبب زیارت پیامبر اکرم (ص) و حرم ائمه بقیع علیهم السلام به مدینه منوره عازم شدند. در این سفر طولانی تمام خاطرات سفر توسط مخبر السلطنه که بعدها نام مهدیقلی هدایت را برای خود برگزید، نوشته شده است، همینطور مهدیقلی هدایت در طول این سفر تصاویر بسیار زیادی را تهیه کرد، که اهمیت یک کدام از آنها بسیار زیاد است.
خاطرات این سفر که توسط مخبرالسلطنه نوشته شده است به همت سید محمد دبیرسیاقی با عنوان سفرنامه مکه منتشر گردید، در بخش ورود به مدینه آمده است: «روز عاشورا یک ساعت و نیم به غروب مانده وارد مدینه شدیم. از گردنه مختصر جلگه مدینه در منظر می آید، سایه عمارات در بین جلگه سنگلاخ محصور در جبال سیاه مهیب پیداست. وارد جلگه، دست چپ به اندک فاصله، مسجد شجره است، میقات اهل مدینه، دو رکعت نماز در آن مسجد مستحب است اما کیست که برای ادای مستحب ترک واجب بکند و آن حفظ جان است. مسجد الحرام وسعتی دارد و روشن است. مسجد مدینه آن وسعت را ندارد، بیشتر زیر سقف و اندک تاریک، آن ازدحام اینجا نیست، در عوض حضور قلب اینجا بیشتر است، اول شب مسجد الحرام مطبوع تر است. شب بدون انقلاب و رعد برق هایی در آسمان دیده می شود … نوبتی خواجه ها خواستند درب مرقد مبارک را بگشایند که از داخل زیارت نماییم، اتابک مایل نشد، رو به قبله دریچه ای بود، قبر مبارک در زاویه شمال شرقی است، جنب درب منزل حضرت فاطمه… روز دوم از باب جبرئیل به زیارت بقیع رفتیم، محوطه ای است محصور، در اواسط محوطه بقعه است که مزار ائمه هدی است، در ردیف لدی الورود اول قبر حضرت امام حسن (ع) سپس قبر حضرت امام سجاد (ع) و حضرت امام باقر (ع) که شریف الطرفین است، مادرش دختر حضرت امام حسن (ع) است. مشهور است که حضرت رسول اکرم (ص) به جابر عبدالله انصاری فرمود که او را ملاقات خواهی کرد، از من سلام برسان. آخر قبر حضرت امام جعفر صادق (ع) است که مذهب جعفری منسوب به او است».

مخبر السلطنه در سال ۱۲۴۳ شمسی در تهران به دنیا آمد، او در مسافرت حج وظیفه ثبت خاطرات به صورت مکتوب و به صورت مصور را به عهده داشت، مخبر السلطنه در فن عکاسی خبره بود، در شروع این سفرنامه آمده است: «… دو ساعت پس از ظهر من در عکاسخانه دامن کار به کمر زده مشغول هستم، صادق وارد شد اظهار داشت: گماشته میرزا احمد خان است پاکتی دارد می خواهد خودش به دست شما بدهد…»، مخبر السلطنه که بعدها نام مهدیقلی هدایت را برای خود برگزید، فردی ادیب و سخندان بوده است، او از رجال قاجاری و پهلوی بوده و سمت های مختلفی را بر عهده داشت، مخبر السلطنه در رشته های موسیقی، ریاضیات و علم هیئت دارای تالیفات گوناگونی است، او مدتی در آلمان حاضر بود و به زبان های آلمانی، فرانسه، انگلیسی و عربی آشنایی کافی داشته است، در همان سفر آلمان فن عکاسی را آموخت و این مورد بهانه ای شد تا عکاس سفرنامه مکه و مدینه شود، اما در اصل او سیاست مداری باتجربه بود، مهدیقلی هدایت علاوه بر حاضر بودن در کنار شاهان قاجاری بخصوص مظفر الدین شاه، در دوره پهلوی هم مقامات و مناصب مختلفی داشته است، نخست وزیری، رئیس دیوان عالی کشور، وزیر عدلیه و وزیر علوم تنها برخی از این مناصب است.
اعضای این کاروان هفت نفره ایرانی در تاریخ یکشنبه ۷ فروردین سال ۱۲۸۳ شمسی وارد مدینه منوره شدند و این عکس در همان زمان ثبت شده است، آنها به منزل عبدالقادر از بزرگان مدینه وارد شده و در آن ساکن می شوند، به احتمال بسیار زیاد این عکس از بالای پشت بام همان منزل تهیه شده است که در جنوب شهر مدینه و بین حصار اول و حصار دوم شهر قرار داشته است، گروه مردمی بهشت بقیع بر مبنای تصویری منحصر به فرد از شهر مدینه، محل عکس برداری، مهدیقلی هدایت را شناسایی و جانمایی کرده است، این تصویر منحصر به فرد به وسیله هواپیما تهیه شده است که ماجرای آن تهیه این عکس هم بسیار جالب و خواندنی است، ساختمان سفید رنگ چند طبقه کاملا در هر دو تصویر مشخص و نمایان است.

در عکس تهیه شده توسط مهدیقلی هدایت، مسجد النبی و گنبد خضرای پیامبر اکرم (ص) در سمت چپ تصویر کاملا مشخص است و در سمت چپ تصویر حرم ائمه بقیع علیهم السلام قرار دارد کمی در سمت راست آن بقعه معروف به بیت الاحزان هم دیده می شود، این عکس تنها تصویر تهیه شده توسط ایرانیان از حرم پیامبر و بقیع شریف پیش از تخریب آن است و از این جهت بسیار مهم و با اهمیت می باشد.
منبع:

1402/07/11
15:56:48
5.0 / 5
343
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل