دبیر كل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست خبری اعلام كرد

۱۱۰ مفتی اعظم و وزرای اوقاف میهمان سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی

۱۱۰ مفتی اعظم و وزرای اوقاف میهمان سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی

به گزارش محفل، حجت الاسلام شهریاری اظهار داشت: 110 نفر از 41 کشور جهان شامل مفتیان اعظم، وزرای اوقاف و امور دینی یا نمایندگان آنان و مدیران مؤسسات بین المللی در کنفرانس وحدت اسلامی حضور دارند.به گزارش محفل به نقل از مهر، نشست خبری سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با حضور حجت الاسلام حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با موضوع همکاریهای اسلامی برای دستیابی به ارزش های مشترک امروز چهارشنبه ۵ مهر در دانشگاه مذاهب اسلامی اجرا شد.
حجت الاسلام شهریاری ضمن تبریک به مناسبت هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت: قرآن کریم یگانه کتابی است که به عنوان وحی منزل به دست ما رسیده است. این کتاب می تواند هدایت کل بشریت را با ارزش هایی که به بشریت برساند تکمیل کند و با قوانین و مقررات و اصول ارزشی را به تثبیت برساند و این نعمت الهی مورد حمایت و بهره برداری بشریت قرار بگیرد. ارزش های مشترک اشاره به ارزشهایی دارد که قرآن به عنوان کتابی برای سلامت دنیا و سعادت آخرت به جهانیان عرضه نموده است. دوستی و محبت با مسلمانان، همزیستی مسالمت آمیز با پیروان ادیان دیگر و مقاومت و شدت در مقابل طاغوت و مستکبران دعوت قرآن است.
وی اظهار داشت: دولت سیزدهم این هدیه به ارمغان آورده که کشورهای اسلامی همکاری بیشتری با یکدیگر داشته باشند و این مهم امنیت کشورهای اسلامی را بدنبال دارد.

حجت الاسلام شهریاری اظهار داشت: التزام به عهد و پیمان و همکاری با یکدیگر، دو اصلی است که قرآن کریم بر آن تاکید کرده و ما هم مقید به آن هستیم.

وی ادامه داد: در همین راستا پیمان های منطقه ای و فرامنطقه ای که با مدیریت جمهوری اسلامی ایران در سال قبل شکل گرفته است، امیدی ایجاد کرد که کشورهای اسلامی می توانند به سمت امت واحده پیش بروند.

شهریاری در همین خصوص افزود: ما بدنبال ارزش هایی هستیم که در تقابل با لیبرالیسم غربی است و انسان را موجودی دارای کرامت معرفی می کند؛ همچون این ارزشها خانواده است که امروز مورد هدف دشمنان قرار گرفته است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد: ما با تمرکز زدایی از کنفرانس وحدت اسلامی و طراحی کنفرانس های منطقه ای و موضوعی و محتوایی این توفیق را داشته ایم که بتوانیم کنفرانس های متنوعی را در سطح استانی و در سطح کشورهای منطقه و اسلامی و جهانی، طراحی و اجرا نماییم.

دبیرکل مجمع تقریب اظهار داشت: همچون کنفرانس های منطقه ای که طی سنوات اخیر در مجمع تقریب مذاهب اسلامی، برگزار گردید، کنفرانس منطقه ای کردستان با مرکزیت سنندج، کنفرانس منطقه ای گلستان با مرکزیت گرگان و کنفرانس منطقه ای آذربایجان غربی با مرکزیت ارومیه بود.

وی ادامه داد: در کنفرانس های منطقه ای ما این توفیق را داریم که بیش از هفتصد، هشتصد نفر از میهمانانی را که از استانها امکان حضور آنان در کنفرانس وحدت پیشین نبوده است، دعوت به عمل بیاوریم تا ائمه جمعه و جماعات، علما و فرهیختگان و اندیشمندان بتوانند در کنفرانس های استانی شرکت نمایند.

حجت الاسلام شهریاری افزود: علاوه بر سه کنفرانس منطقه ای مذکور یک کنفرانس هم در عراق برگزار کردیم. کنفرانس وحدت اسلامی منطقه ای این مزیت را دارد که با حضور مقامات درجه یک کشورها انجام می شود. در کنفرانس منطقه ای وحدت در عراق بیش از هزاران نفر از اندیشمندان و علما حضور پیدا کردند.
وی اضافه کرد: سطح مدعوین خارجی در این دوره از کنفرانس، از ابتکارات این دوره است. ۱۱۰ نفر از ۴۱ کشور جهان شامل مفتیان اعظم، وزرای اوقاف و امور دینی یا نمایندگان آنان و مدیران مؤسسات بین المللی در کنفرانس حضور دارند. همین طور ۱۱۰ تن از نخبگان داخلی خودمان که بیش از ۹۰ نفر اهل سنت و ۲۰ نفر شیعه هستند.
حجت الاسلام شهریاری اضافه کرد: کنفرانس های منطقه استانی نوید بخش حضور برجستگان استانی است که هیچگاه امکان حضور آنها را در کنفرانس مرکز را نداشتیم. مجمع جهانی در صدد است تا این کنفرانس های منطقه ای را گسترش دهد شیعه و سنی بصورت مسالمت آمیز زیست کرده اند و با هم تبادل و همکاری داشتند و تاریخ اسلامی خدمات گسترده ای دارد که به چشم می خورد. ما باید در کنار تمام قومیت ها و مذاهبی که در ایران حضور دارند بتوانیم نوید بخش الگوی همزیستی باشیم.
وی با بیان این که کنفرانس وحدت اسلامی در مرکز با ابتکاری جدید مواجهه شده که همان حضور مقامات عالی رتبه است، گفت: سی و هفتمین کنفرانس از نهم تا یازدهم بصورت حضوری و از فردا ششم مهر ماه بصورت وبیناری شروع خواهد شد. همین طور مراسم افتتاحیه با حضور رییس جمهور انجام می شود. ملاقات با میهمانان کنفرانس با مقام معظم رهبری همزمان با روز میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) از دیگر برنامه های این کنفرانس خواهد بود. پخش وبیناری از ساعت شش و نیم بامداد از شبکه های مجازی شروع خواهد شد. ۱۶ و بی نار از فردا ششم مهر ماه تا سه شنبه یازدهم مهر ماه پخش خواهد. که هر وبینار دارای ۱۵ سخنران هستند که در مجموع ۲۴۰ نفر خواهند بود. همایشی نیز از شصت شهر ائمه جمعه و بانوان فرهیخته را خواهیم داشت که در آنجا بیانیه پایانی را خواهیم داشت. نحوه چینش سخنرانان طوری باشد تا همگی بتوانند نقطه نظرات خودرا بیان کنند.
وی با بیان این که تا کنون ۲۰۵ مقاله به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو و فارسی دریافت شده است بیان داشت: امیدواریم این کنفرانس های وحدت برای پیگیری راهبرد بسیار مهم که با همکاری کشورهای اسلامی در دولت سیزدهم دنبال می شود را بصورت واحد پیش ببریم و بتوانیم با مسلمانان دیگر نظریه امت واحده را دنبال نماییم.


منبع:

1402/07/06
19:00:28
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل