تکالیف مجلس به وزارت اقتصاد برای تسهیل در پروسه واگذاری

تکالیف مجلس به وزارت اقتصاد برای تسهیل در پروسه واگذاری

محفل: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای تکالیفی را برای وزارت اقتصاد جهت جلب مشارکت بخش خصوصی و تسهیل پروسه واگذاری تعیین کردند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت بامداد امروز و در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، بند (پ) ماده ۵ این لایحه را تصویب کردند.
بر این اساس، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است تا انتهای سال اول برنامه، برای جلب مشارکت بخش خصوصی و تسهیل پروسه واگذاری، بر طبق شرایط زیر اقدام نماید:
1- استفاده از روش رد دیون بوسیله انتقال مالکیت یا سهام دولت و یا سهام و سهم الشرکه شرکتهای دولتی به نهادهای عمومی غیردولتی و یا بخش غیرخصوصی صندوقهای بازنشستگی و نظایر آن در واگذاری ها ممنوع و باطل است.
2- در صورتی که ایرادات واردشده به قراردادهای واگذاری ناشی از قصور یا تقصیر خریدار نباشد، بجای ابطال و فسخ قراردادهای واگذاری باید راهکارهای جایگزین، مانند اصلاح قراردادها صورت گیرد و در صورت اجتناب ناپذیر بودن ابطال در این موارد، جریمه های لازم متناسب با ارزش بنگاه به خریداران بنگاه پرداخت گردد.
3- واگذاری اموال و دارایی های دولت به نهادهای عمومی تنها بعد از دوبار فراخوان عمومی و عدم استقبال بخش خصوصی از فراخوان مجاز است.
همین طور بندهای الف و ب ماده ۵ لایحه برنامه هفتم توسعه جهت بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم ارجاع شد.
منبع:

1402/07/04
13:29:02
5.0 / 5
243
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل