گفتگو با احمد نادری دبیركل جماران

بحران بازتولید، مساله حکمرانی و ایجاد فرصت های برابر در جامعه، دغدغه اصلی جریان جماران است

بحران بازتولید، مساله حکمرانی و ایجاد فرصت های برابر در جامعه، دغدغه اصلی جریان جماران است

محفل: به گزارش محفل، احمد نادری بحران بازتولید، مساله حکمرانی و ایجاد فرصت های برابر در جامعه را دغدغه اصلی جریان جماران دانست.


احمد نادری، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و دبیرکل جریان جماران در گفتگو با ایسنا، از چرایی شکل گیری تا اهداف و دغدغه های جریان مردمی جماران را شرح داد.
اجازه بدهید کمی صریح و نامتعارف مصاحبه را شروع کنم. جماران چیست؟ حزب؟ گروه؟ گعده است؟ یا تعدادی از یاران یک شخصیت سیاسی؟
من هم صریح و نامتعارف پاسخ شما را می دهم جماران یک جریان فراگیر از جوانان نخبه ایران زمین است که دل در گرو آرمان های بلند انقلاب اسلامی همچون آزادی، عدالت، معنویت و از همه مهم تر پیشرفت دارد. جماران جایی است برای هر آن کسی که دغدغه قوی شدن ایران را دارد با هویت دینی و اسلامی. در نتیجه ما امکان دارد هم اکنون و در حقیقت شبیه یک گروه سیاسی عمل نماییم اما غایت نهایی ما تبدیل شدن به یک جریان گفتمانی فعال و موثر است.
مسئله و دلیل اصلی شکل گیری جماران چه بوده است؟
از اواخر سال ۱۳۹۵ که این گروه از جوانان نخبه و دغدغه مند، جریان جماران را تشکیل دادند، یکی از دغدغه های اصلی این جریان مساله «بحران بازتولید» در جمهوری اسلامی بود، در دهه چهارم انقلاب که شاهد این مساله بودیم که گروهی از نسل اولی ها و نسل دومی های انقلاب (که منشاء اثرات مهمی هم در تاریخ کشور بودند) چنبره بر مناصب قدرت و جایگاه های مدیریتی کشور زده و با یک رویکرد کاملا قدیمی و گاها غیرعلمی و درکی قدیمی شده از مساله حکمرانی، تلاش در رویارویی با مسائل نوظهور در عصر پست مدرن داشتند و از آنجائیکه این عزیزان درک کمتری از الزامات عصر جدید داشته و دارند، نحوه نگرش و عمل آنان منجر به چیزی جز ایجاد مساله بحران بازتولید نشده است. ازاین رو شاید مهم ترین دغدغه جماران از بدو شکل گیری همین مساله بحران بازتولید است؛ چیزی که میتوان در یک صورت بندی دیگر آنرا مساله «بحران حکمرانی» نامید.
ما حالا در گام دوم انقلاب اسلامی نیازمند بهبود نظام حکمرانی هستیم، به این معنا که با وقوع شرایط جدید در عصر اطلاعات و ظهور جامعه شبکه ای و تحول جمعیتی کشور و جهان با ظهور نسل جدید (نسل Z ) شاهد یک انسان جدید با سویه های جهانی متفاوت هستیم و طبیعتا این انسان جدید مسائل خاص خویش را داشته که نیازمند پاسخ های متناسب و به روز در زمینه سیاستگذاری و حکمرانی در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و بین المللی است.
جماران به دنبال چاره اندیشی برای این دست از مسائل است و ازاین رو میتوان اظهار داشت که به دنبال یک مدل حکمرانی متفاوت در زمینه های مختلف است.
اگر بخواهید در یک جمله شعار جماران را به ما بگویید؟
فرصت های زندگی بیشتر و عادلانه تر برای همه ایرانی ها در ایرانی قدرتمند و اسلامی
تمایزها و شباهت های شما با سایر جریان های سیاسی چیست؟
جماران چند خصوصیت عمده و متمایز دارد؛ اول اینکه جمع جماران و شورای مرکزی آن متشکل از افراد تحصیلکرده با مدارج علمی بالاست و در نتیجه یک جمع نخبگانی است. دوم این که جماران بر خلاف سایر احزاب، جوان گرا و جوان محور است و در مقابل پیرسالاری و پدرخواندگی از جمع جوانان تشکیل شده است. سوم این که حرف و گفتار جوانان اجتماعی تر است. از یک طرف دل در گرو پیشرفت جامعه ایران و قدرتمندتر شدنش دارد و رویایی که در سر دارد ایران قوی و آباد است و از طرفی دل در گرو زندگی عادلانه و آزاد دارد و در نتیجه در همان حال که برای فرصت های بیشتر در جامعه تلاش می کند، برای توزیع عادلانه این فرصت ها هم دغدغه دارد.
از جهت شباهت جماران در دایره جریان های انقلابی تعریف می شود که تلاش می کند در کنار سایر تشکل ها و جریان ها فعالیت کند. ما در همان حال که بر هویت اسلامی خود تاکید می نماییم و دغدغه آرمان های انقلابی اسلامی داریم می کوشیم تا بخشی از خلاءهای احزاب سیاسی انقلابی را پر کرده و به اصطلاح به جای اینکه حزب مصرف کننده در جریان انقلابی باشد، حزب تولید کننده قدرت باشد.
علاوه بر این جماران حزب پیشرو است و گفتار و روایتش از دولت، جامعه و مناسبات میان آنها، متناسب با اصل پویایی انقلاب اسلامی و تحولات اجتماعی تحول یافته است.
غیر گفتمانی شما چیست و با چه جریان هایی مرز بندی دارید؟
جماران به علت آن که به جریان اصیل انقلاب اسلامی وفادار است، سرمایه داری جهانی و گروه ها و باندهای مافیایی قدرت و ثروت را هم در مقایس جهانی و هم ملی دشمن خود و بشریت می داند و این جریان را مهم ترین عامل و مانع پیش روی تحقق اهداف انقلاب اسلامی می داند.
مافیاها چه در مسکن، چه در خودرو و چه آموزش و بهداشت و درمان در مقایس ملی و جهانی عامل اصلی ظلم، استثمار، استعمار و بهره کشی از مردم هستند و کانون و منشا فساد در مقایس ملی و جهانی هستند.
مبارزه اصلی و اساسی ما با همین جریان های مافیایی در ساحت های مختلف اجتماعی است که تهدید اصلی آزادی های مشروع مردم و محدود کننده فرصت های زندگی در جامعه می باشند.
در انتخابات پیش روی مجلس تمرکز و عمل شما چگونه خواهد بود؟
ما در همان حال که با سایر احزاب فعال کشور برای مشارکت فعال و موثر همه آحاد جامعه در انتخابات تلاش می نماییم استراتژی خویش را بر دو مبحث جوانان و نخبگان گذاشته ایم و از یک لیست ملی با این دو خصوصیت حمایت خواهیم کرد.
فعالیت ما در همان حال که با همکاری با سایر جریان های همگرا ادامه دارد به صورت خاص و ویژه هم ادامه می یابد.1402/06/05
13:18:35
5.0 / 5
423
تگهای خبر: آموزش , انتخابات , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل