كعبی:

قهر روحانیت با مسئولیت های اجتماعی گناه نابخشودنی است

قهر روحانیت با مسئولیت های اجتماعی گناه نابخشودنی است

محفل: به گزارش محفل، نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه وظیفه روحانیت حفظ نظام است، اظهار داشت: قهر و عافیت طلبی یا کنارکشیدن آنان از مسئولیت های اجتماعی گناهی نابخشودنی است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، آیت الله عباس کعبی در دیدار با تعدادی از طلاب استان آذربایجان غربی اظهار داشت: امروز به برکت انقلاب اسلامی، عرصه برای تبلیغ و گسترش اسلام و مکتب خاندان بیشتر از پیش فراهم گشته است.
وی ادامه داد: عصر حاضر را عصری مهم و تأثیرگذار است و روحانیت باید در این دوران، کادرسازی کند، در حوزه های متعدد تحقیقی، آموزشی، تبلیغی متخصصان کارآمد تربیت کند و بیشتر از هر زمان دیگری، حضور فعال داشته باشد.
کعبی با اعلان اینکه وظیفه روحانیت حفظ نظام است و باید در حوزه های متعدد یار و یاور انقلاب باشد، اظهار داشت: روحانیت باید ضمن ورود به دیپلماسی دینی، فرهنگی و اجتماعی، به تعامل با جهانیان پرداخته و در فضای بین الملل اثرگذار ظاهر شود. حفظ انسجام ملی، وحدت، هم گرایی، هم افزایی و خدمت به مردم هم وظایف روحانیت است و آنان باید مطابق وظیفه تاریخی خود عمل و به حل مشکلات در عرصه های مختلف، کمک نماید.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: قهر یا عزلت و عافیت طلبی یا کنارکشیدن روحانیت از مسئولیت های اجتماعی گناهی نابخشودنی است. انسان مؤمن باید قیام و قعودش را خالصانه برای خداوند انجام دهد و چشم به تشکر دیگران نداشته باشد و همیشه خویش را نسبت به نعمات الهی بدهکار بداند.
طرح سخنانی در رابطه با ضرورت حضور مؤثر روحانیت در حوزه اجتماعی و افزایش مسئولیت پذیری آنان در ماه های اخیر بارها از جانب اعضای ارشد جامعه مدرسین مورد تاکید قرار گرفته است. قبل از این آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری رئیس شورای عالی جامعه مدرسین در دیدار با استاندار بوشهر از روی آوردن دشمن به جنگ ادراکی به جای جنگ سخت سخن گفته و یادآور شده بود: جهاد تبیین نقطه مقابله با جنگ ادراکی دشمن است. او فرارسیدن ماه محرم را فرصت طلایی برای مبلغان و مسؤلان دانسته بود تا با حضور در بین مردم امیدآفرینی را منتقل کنند.
دو روز پیش - ۲۲ تیرماه - هم آیت الله کعبی در دیدار با تعدادی از ائمه جمعه و جماعات کشور عراق بر توجه به «جهاد تبیین» به عنوان زنجیره ای برای تقویت ارزش ها در جامعه و تولید قدرت نرم در مقابل اقدامات رسانه ای و تبلیغاتی دشمن تاکید کرده و آنرا ضامن موفقیت جهاد تبیین دانسته بود. سخنانی مشابه گفته های آیت الله علیرضا اعرافی در آغاز دیدار اخیر حوزویان با رهبری که هدف جنگ ترکیبی دشمن را حوزه، مرجعیت و ولایت دانسته و سرمایه حوزه علمیه برای مقابله با آنرا نسل جوان طلابِ فعال و جهادی معرفی کرده بود. طلابی که به قول او وظیفه رصد «مخاطرات، ضعف ها، نقشه های دشمنان و تحرکات رقیب» را بر عهده دارند و البته مسیر حرکت شان نیازمند بازبینی و بازاندیشی است.




منبع:

1402/04/25
12:47:03
5.0 / 5
411
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل