بررسی طرح بانک مرکزی در مجمع تشخیص مصلحت نظام

بررسی طرح بانک مرکزی در مجمع تشخیص مصلحت نظام

محفل: کمیسیون اقتصادی، اداری و تجاری مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اختلاف مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان را بررسی کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در آغاز این جلسه، گزارشی از روند بررسی مصوبه مجلس در هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی و شورای نگهبان و همچنین اصلاحات صورت گرفته توسط مجلس شورای اسلامی برای رفع مغایرت های این مصوبه با سیاست های کلی، ارائه شد.
از مجموع ۲۲ ایراد اعلام شده از طرف شورای نگهبان در مغایرت مصوبه مجلس با شرع، قانون اساسی و سیاست های کلی، پنج مورد با اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت بررسی «مصلحت» موردنظر مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است.
در ادامه جلسه، اعضای کمیسیون، بعد از استماع ایرادات شورای نگهبان و دلیلهای اصرار مجلس شورای اسلامی بر مصوبه خود و نظر کارشناسی کمیسیون اقتصادی دبیرخانه مجمع، وارد شور شدند و درباب تبصره ۲ ماده ۴ این مصوبه که به موضوع «سهام بانک مرکزی در شرکت های تابعه یا وابسته آن» می پردازد، به تبادل نظر پرداختند.
اعضای کمیسیون اقتصادی، اداری و تجاری مجمع با تکیه بر استقلال و اقتدار بانک مرکزی، در ادامه، «مصلحت موردنظر مجلس شورای اسلامی» را به تصویب رساندند.
همین طور در خصوص، بند الف ماده ۷ این مصوبه که به نحوه انتصاب اعضای هیأت عالی بانک مرکزی می پردازد، بعد از استماع توضیحات طراحان طرح، رییس کل بانک مرکزی و تبادل نظر اعضای کمیسیون، مصوب شد: «نصب و عزل چهار اقتصاددان این هیأت به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی و با تایید رییس جمهور، صورت پذیرد.»
منبع:

1402/04/19
18:17:58
5.0 / 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
محفل