نماینده دائم آمریكا در سازمان ملل متحد:

آمریكا در حال رایزنی با اروپایی ها برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران است

آمریكا در حال رایزنی با اروپایی ها برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران است

به گزارش محفل ایرنا- نماینده دائم آمریكا در سازمان ملل متحد ادعا نمود پیش نویس قطعنامه تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران را به كشورهای اروپایی عضو شورای امنیت داده است تا اطمینان یابد اجازه نخواهند داد در مهرماه، این محدودیت ها خاتمه یابد.


کلی کرافت روز جمعه در نشست خبری که در وزارت خارجه آمریکا برگزار شد، در پاسخ به این سؤال که چگونه می خواهید محدودیت تسلیحاتی ایران را با عنایت به مخالفت روسیه دنبال کنید و اینکه آنها معتقدند آمریکا نمی تواند از فرآیند ماشه استفاده نماید چون که دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده اند، این مطلب را بیان کرد.
وی اضافه کرد: آمریکا در وهله نخست تمامی گزینه های دیپلماتیک را برای اطمینان از تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران امتحان می کند. وظیفه من این است که اطمینان دهم این تمدید ممنوعیت تسلیحاتی اتفاق افتد.
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد افزود: ازاین رو، من با وزیر خارجه، برایان هوک همکاری نزدیکی دارم تا این محدودیت، تجدید شود. آنچه که به مردم می گویم این است که در هجدهم اکتبر(۲۷ مهرماه) همانگونه که وزیر خارجه می گوید، آیا می خواهیم روسیه به ایران سلاح بفروشد؟ اگر ممنوعیت تسلیحاتی را تمدید نکنیم، آیا می خواهیم چین یا هرکسی دیگر به ایران سلاح فراهم سازد یا بفروشد؟
کرافت افزود: من تاکید می کنم که روسیه و چین باید به اجماع جهانی ضد رفتار ایران بپیوندند. این نه تنها به مردم ایران بلکه به مردم خاورمیانه هم مربوط است. ما باید درباره عواقب نتایج ناخواسته این مسئله فکر نماییم. کاملا وظیفه ما است که از همه گزینه ها برای اطمینان یافتن از اینکه ممنوعیت تسلیحاتی ایران که از جانب سازمان ملل متحد اعمال شده است، تمدید شود.
وی با تکرار ادعای ناپذیرفته شده مقامات دولت ترامپ در خصوص اینکه هنوز در برجام مشارکت دارند، اظهار داشت: هرکسی که بتواند قطعنامه ۲۲۳۱ را بخواند روشن است که آمریکا همچنان حق ابتکار تجدید مکانیسم ماشه را درباره ممنوعیت تسلیحاتی دارد.
نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سؤال که قصد دارید چه زمانی پیش نویس قطعنامه مدنظر خویش را درباره تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ضد ایران به گردش درآورید، اظهار نمود: ما پیش نویس این قطعنامه را در اختیار انگلیس، فرانسه، آلمان و فکر کنم استونی و روسیه قرار داده ایم.
کرافت افزود: حدودا بزودی آنرا در اختیار همه ۱۵ عضو شورای امنیت قرار می دهیم اما تلاش داریم که با دقت کار نماییم تا برای ۱۸ اکتبر آمادگی داشته باشیم. ما با اعضای مختلف شورای امنیت درحال صحبت هستیم.
وی افزود: قبل از آنکه قطعنامه را در اختیار همه اعضای شورای امنیت قرار دهیم، می خواهم مطمئن شوم که هرکسی بداند متعهد هستیم تا شورای امنیت اجازه ندهد این ممنوعیت در اکتبر خاتمه یابد. ازاین رو آنها باید تاکید و تعهد سرسختانه مرا به مردم ایران و منطقه درک کنند و فکر می کنم آنها وقتی که بتوانند پیش نویس ممنوعیت تسلیحاتی را ببینند، بهتر درک کنند.
مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بخشی از توافق هسته ای ایران معروف به برجام است، ممنوعیت خرید و فروش سلاح های متعارف از یا به ایران در ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ تمام می شود.
دولت ترامپ که در هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ به صورت رسمی اعلام نمود به مشارکت خود در این توافقنامه خاتمه می دهد اما مایک پمپئو بعد از ۲ سال و بازگرداندن تروریسم اقتصادی ضد مردم ایران، مدعی شده است که هنوز بخشی از این توافق هستند.
ادعایی که با مخالفت جدی روسیه و چین بعنوان دو عضو دائم شورای امنیت و برجام روبرو شده است و این تفسیر را مضحک و گمراه کننده دانسته اند.


1399/03/17
14:17:39
5.0 / 5
2329
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
محفل