دیدار وزیر كار دولت قطر با معاون اول رئیس جمهور

مخبر: دلیلی ندارد ایران و قطر با ارز کشور ثالث مبادله انجام دهند

مخبر: دلیلی ندارد ایران و قطر با ارز کشور ثالث مبادله انجام دهند

به گزارش محفل، معاون اول رئیس جمهور بر لزوم حل مسائل بانکی، مالی و پولی فیمابین تصریح کرد و افزود: دلیلی ندارد دو کشور همسایه با فرهنگ، دین و رویکرد مشترک با ارز کشور ثالث مبادلات و تهاتر های مورد نیاز خویش را انجام دهند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محمد مخبر ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار با «علی بن صمیح المری» وزیر کار دولت قطر با اشاره به این که ارتباطات سیاسی بین ایران و این کشور و هماهنگی و همکاری در مجامع بین المللی اکنون به سطح بسیار عالی و بالایی رسیده است، اضافه کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران از ثبات و پیشرفت های داخلی و بین المللی دولت قطر خرسند است.
معاون اول رییس جمهور گفت: زمینه های همکاری بین دو کشور فوق العاده زیاد است اما سطح مبادلات اقتصادی در سالهای قبل متناسب با سطح بالای روابط سیاسی نبوده و زمینه های مشترک دینی، فرهنگی، تاریخی و همسایگی دو دولت و ملت حرکت و برنامه ریزی جدی برای توسعه و ارتقای روابط را می طلبد.
وی با اعلان اینکه رهبران سیاسی دو کشور همیشه بر ارتقاء مبادلات و ارتباطات تهران و دوحه در همه زمینه ها تاکید دارند، اظهار داشت: حل سازوکارهای مالی برای فعالین اقتصادی و بخش خصوصی به عنوان محورهای اصلی توسعه حائز اهمیت اساسی است که در سالهای قبل دولت های دو کشور نتوانستند تا با بوجودآوردن بستر مناسب از این علاقه و اراده دو دولت و ملت به خوبی بهره گیرند.
مخبر بر ضرورت حل مسائل بانکی، مالی و پولی فیمابین اصرار کرد و افزود: دلیلی ندارد دو کشور همسایه با فرهنگ، دین و رویکرد مشترک با ارز کشور ثالث مبادلات و تهاتر های مورد نیاز خودرا انجام دهند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به همکاریهای ایران و قطر در حوزه انرژی و خصوصاً گاز اشاره کرد: همکاریهای ایران و قطر در این بخش می تواند دو کشور را تبدیل به هاب گازی و انرژی منطقه کند.
وی اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا صدور خدمات فنی و مهندسی و دانش بنیان، رفع احتیاجات کشاورزی و سرمایه گذاری مشترک را در دستور کار قرار داده تا رفع نیازهای آموزشی فنی و حرفه ای و دانشگاهی بصورت متقابل بیش از گذشته فعال شود.
علی بن صمیح المری وزیر کار دولت قطر نیز در این جلسه با تقدیر از حمایت های دولت جمهوری اسلامی از دولت این کشور در اجلاس ها و مجامع جهانی بین المللی اشاره کرد: دولت و ملت قطر هیچ وقت مواضع ایران در زمان مشکلات و بحران ها را فراموش نخواهد کرد.
وی با تأکید بر این که سطح مبادلات تجاری دو کشور کماکان در سطح مورد انتظار و دستورات رهبران سیاسی ایران و قطر نیست، اضافه کرد: در این سفر پیاده سازی و عملیاتی کردن هر چه سریعتر پیمان نامه ها و توافقات رییس جمهور ایران و امیر قطر در دستور کار قرار دارد.
صمیح المری اشاره کرد: دیدارها و ملاقات های رییس جمهوری اسلامی ایران و امیر قطر نشانگر علاقه و اراده دو دولت بر گسترش روابط فیمابین و هماهنگی در حوزه های مختلف تجاری و سرمایه گذاری است.
وزیر کار دولت قطر با اشاره به امضای بیانیه مشترک میان روسای کمیسیون همکاریهای اقتصادی ایران و قطر اشاره کرد: تبادل تجربیات آموزشی و دانشگاهی و استفاده از مراکز آموزشی دو کشور، توسعه همکاری ها در حوزه اشتغال، تسهیل روابط بین بازرگانان ایرانی و قطری و نهایی و پیاده سازی سازوکار اجرائی توافقات انجام شده در دستور کار دولت قطر قرار دارد.
وی با تأکید بر ضرورت رفع موانع ومسائل مالی و بانکی بین ایران و قطر اشاره کرد: ایجاد یک پنجره واحد برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت فعالین اقتصادی ایرانی در قطر نشان میدهد که عزمی جدی و راسخ برای حل موانع پیش روی سرمایه گذاران بخش خصوصی دو کشور وجود دارد.
منبع:

1402/04/06
12:09:44
5.0 / 5
330
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
محفل