نماینده ولی فقیه در حج خبر داد

برگزاری عمره منتظر پاسخ شورایعالی امنیت

برگزاری عمره منتظر پاسخ شورایعالی امنیت

به گزارش محفل، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از مکاتبه با شورایعالی امنیت ملی برای ازسرگیری عمره اطلاع داد و اظهار داشت: عربستانی ها برای اعزام زائرین ایرانی به عمره فورا بعد از پایان حج تمتع درخواست داده اند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب از پیگیری ها در داخل و عربستان برای تعیین تکلیف از سرگیری عمره اطلاع داد و اضافه کرد: مکاتبات در رابطه با عمره با شورای امنیت ملی صورت گرفته است و منتظر اعلام نظر مسؤولان هستیم.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از درخواست عربستانی ها برای اعزام زائرین عمره فورا بعد از پایان حج تمتع اطلاع داد و اظهار نمود: این درخواست آنها منطقی نیست؛ چونکه هم ما به برنامه ریزی دقیق برای عرضه خدمات به زائرین نیاز داریم و هم اینکه هتل های میزبان احتیاج به آماده سازی دارند و باید برخی اقدامات بهداشتی همچون سم پاشی در آنها صورت بگیرد.
نواب در ادامه در رابطه با برخی مشکلات که برای زائرین در حج پیش آمده است با وجود برقراری ارتباط دیپلماتیک بین دو کشور، بیان نمود: وقتی کشوری می خواهد میزبان جمع زیادی از زائرین کشورهای مختلف باشد باید نظر جمعی را در نیازها و برنامه ها در نظر بگیرد، اما مشکل اینست که عربستان بدون مشورت گرفتن از کشورهای دیگر در رابطه با حج تصمیم می گیرد.
او اضافه کرد: چشم انداز این ارتباط مثبت و انتظار اینست که برخورد عربستانی ها بهتر از گذشته شود یا حداقل مثل گذشته رفتار کنند. اینکه بخواهند در بعضی موارد عقبگرد داشته باشند، اتفاق خوبی نیست. عرضه خدمات بهتر از جانب عربستان در جای خود خوب است؛ چون که همه کشورها راضی می شوند.
نواب در رابطه با رفتار برخی زائرین که در مغایرت با رویکرد دولت ها در ازسرگیری روابط است، اظهار نمود: وقتی مسؤولان رده بالای دو کشور تصمیم به برقراری ارتباط و تعامل مثبت گرفته اند نباید عده ای سلیقه ای رفتار کنند و رفتاری برخلاف سیاست کشورشان داشته باشند. آن هایی که با زائرین رفتار خوبی ندارند بیشتر سلیقه خودشان را اعمال می کنند که باید تذکر داد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در رابطه با فراهم نشدن شرایط برگزاری دعای کمیل از جانب عربستان در شهر مدینه با وجود مطالبه ایران، اظهار داشت: انتظار ما این بود که عربستان شرایط را برای برگزاری دعای کمیل در کنار مسجدالنبی یا حتی پشت بام مسجد فراهم آورد، اما آنها همکاری نکردند.
نواب همینطور کوتاه شدن زمان حج را به فراهم کردن شرایط مناسب در پروازها و برداشتن برخی محدودیت ها از جانب عربستان منوط دانست و اظهار داشت: ما تلاش زیادی کردیم که بتوانیم هم زائر بیشتری بیاوریم و هم طول سفر را کوتاه نماییم، اما قوانین کشور میزبان و نبود امکان استفاده از هواپیماهای پهن پیکر به علت تحریم های ظالمانه، این اجازه را به ما نداد.
منبع:

1402/04/04
11:27:50
5.0 / 5
350
تگهای خبر: پیگیری , خدمات , دولت , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
محفل