آغاز بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس در هیئت عالی نظارت مجمع

آغاز بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس در هیئت عالی نظارت مجمع

به گزارش محفل، هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» را از نظر انطباق و عدم مغایرت با سیاست های کلی شروع کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در ابتدای این جلسه، گزارش کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع در زمینه موارد مغایرت مصوبه مجلس در مورد طرح «اصلاح مواردی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» با سیاست های کلی نظام، عرضه شد.
در این نشست، مبحث انطباق نداشتن اصلاح موردی قانون انتخابات توسط مجلس با سیاست های کلی انتخابات و ضرورت تدوین قانونی جامع برای انتخابات از جانب برخی اعضای هیئت عالی نظارت عنوان شد و اعضای هیئت ضمن اشاره به سپری شدن 7سال از ابلاغ سیاست های کلی انتخابات از عمل نکردن دولت و مجلس به تکلیف خود در مورد تدوین و تصویب قانون جامع انتخابات، با وجود تاکیدات رهبر معظم انقلاب، انتقاد کردند.
در گزارش کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع، ماده دو این مصوبه، در ارتباط با الحاق یک تبصره بعنوان تبصره 2 به ماده 6 و اصلاح عنوان تبصره1 در مورد اعمال سنوات خدمتی مستخدمین رسمی نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات پس از دوران نمایندگی در صندوق های بازنشستگی مربوطه بررسی گردید.
بعد از توضیحات دکتر محسن پیرهادی، نماینده مجلس و تبادل نظر اعضای هیئت عالی نظارت مجمع، این تبصره توسط کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع، مغایر اجراء 2و3 بند 9 سیاست های کلی نظام قانون گذاری دانسته شده بود، بررسی و با رای اعضای هیئت مغایر شناخته نشد اما در مورد استفاده از عبارت «استعفا از سمت» به جای «استعفا از شغل» مستخدمین رسمی نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات مورد ایراد واقع شد و مغایر بند 16 سیاست های کلی نظام قانون گذاری شناخته گردید. همینطور این تبصره در مبحث انطباق یا عدم انطباق با قانون استخدامی نیروهای مسلح نیز، دارای ابهام عنوان شد.
در این نشست که دکتر احمد وحیدی، وزیر کشور هم حضور داشت، ماده 3 این مصوبه در رابطه با نحوه فعالیت احزاب، جبهه ها و تشکل ها و عرضه فهرست انتخاباتی کاندیداها، مورد بحث قرار گرفت و مغایر بند 7 و 9 و 15سیاست های کلی انتخابات و جز 3 بند 9 سیاست های کلی نظام قانون گذاری شناخته نشد.
همینطور ماده 5 این مصوبه در مورد نحوه تشخیص هویت رای دهندگان و عرضه مدارک معتبر آنها، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغایر سیاست های کلی نظام تشخیص داده نشد. لازم به توضیح است که این ماده، در گزارش کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع، مغایر جز 3 بند 9 سیاست های کلی نظام قانون گذاری و بندهای 15 و 17 سیاست های کلی انتخابات تشخیص داده شده بود.
هیئت عالی نظارت مجمع، شنبه 20خردادماه هم در جلسه ای فوق العاده سایر مواد و بندهای مصوبه «اصلاح مواردی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» را بررسی خواهد نمود.1402/03/18
14:31:18
5.0 / 5
348
تگهای خبر: ابلاغ , انتخابات , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
محفل