اخبار سیاسی 16 خرداد بازتاب رونمایی از فتاح

اخبار سیاسی 16 خرداد بازتاب رونمایی از فتاح

محفل: به گزارش محفل، «رونمایی از موشک هایپرسونیک فتاح»، «بازگشایی سفارت ایران در عربستان» و... از موضوعات مهم خبری حوزه سیاست امروز (شانزدهم خرداد ماه ۱۴۰۲) بود که می توانید در گزارش زیر مشروح آنها را بخوانید.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، موشک هایپرسونیک «فتاح»، بامداد امروز با حضور رئیس جمهوری و تعدادی از مسؤلان نیروهای مسلح در نیروی هوافضای سپاه پاسداران رونمایی گردید.
گفته می شود که این این موشک با بهره مندی از قابلیت های تاکتیکی و برخورداری از پیشران سوخت جامد نازل متحرک مرحله دوم، توان دستیابی به سرعت های بسیار بالا و انجام مانورهای متعدد در داخل و خارج از جو زمین را دارد و می تواند از همه سامانه های سپر موشکی عبور کند و سامانه های ضد موشکی دشمن را هدف قرار می دهد.
رئیس جمهوری که در مراسم رونمایی از موشک فتاح حضور یافته بود با تکیه بر این که صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست، اضافه کرد: رونمایی امروز پیامی به سایر صنایع کشور دارد که چگونه صنایع دفاعی و هسته ای به رغم تهدیدها و تحریم های دشمنان پیشرفت کرده است اما در سایر بخش ها شاهد چنین پیشرفت و بالندگی نیستیم؟ بنابراین ضروریست این تلاش و تجربه به سایر صنایع هم لبریز شود تا شاهد رشد و بالندگی آنها هم شویم.
در قسمت دیگری از این مراسم، فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطرنشان کرد که موشک فتاح به علت نوع حرکت آن که در جهات و ارتفاع مختلف است توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست.
سردار امیرعلی حاجی زاده همینطور به خصوصیت های موشک هایپرسونیک «فتاح» اشاره نمود و اضافه کرد: این که موشک فتاح را با برد فعلی ساختیم، مفهومش این نیست که موشک با برد دو هزار کیلومتر با این مشخصه را در آینده نخواهیم داشت؛ بلکه فعلا بردش در همین حد است و در آینده، برد آنرا اضافه تر هم خواهیم کرد.
در حاشیه این رونمایی، سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن اشاره به این که به دانش تنوع بخشی و تاکتیک پذیری سامانه ها در حوزه های مختلف رسیده ایم که همچون آنها موشک فتاح است، اظهار داشت: این موشک مانورپذیر و ماورای صوت است و از کمند سامانه های ضدموشک عبور می کند.
خبرگزاری رویترز هم در گزارشی ضمن اشاره به رونمایی نخستین موشک هایپرسونیک ایران، آنرا تشدید کننده نگرانی های غرب در رابطه با توانمندی های موشکی ایران تلقی نمود و نوشت: ایران باوجود مخالفت غرب به ارتقای برنامه دفاع موشکی خود ادامه می دهد.
همینطور روزنامه اورشلیم پست در گزارشی به بررسی تازه ترین دستاور موشکی ایران پرداخت و نوشت: سپاه پاسداران ایران در نوامبر اخطار داده بود که یک موشک هایپرسونیک جدید درحال ساخت توسط آن می تواند در مدت ۴۰۰ ثانیه به اسراییل برسد.
روزنامه صهیونیستی تایمز آو اسراییل هم در گزارشی مرتبط اشاره نموده است که موشک فتاح با وجود پابرجا بودن تنش ها بر سر حل وفصل مساله برنامه هسته ای ایران رونمایی شده است.
بازتاب گسترده رونمایی از موشک هایپرسونیک «فتاح» در رسانه های عربی همچون «شبکه المسیره یمن، شبکه المیادین، شبکه المنار، شبکه قطری الجزیره، پایگاه خبری النشره، روزنامه القدس العربی، خبرگزاری وطن، شبکه اسکای نیوز عرب» را هم می توانید در این لینک دنبال کنید.
دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.
بازتاب گسترده رونمایی از «فتاح» در رسانه های عربی
توان دفاعی ایران برای امنیت کشورهای منطقه استفاده می شود
«فتاح» دستاورد مهمی است که تحت تحریم های اقتصادی به دست آمد
تعاملات بیشتر با همسایگان یکی از نتایج دستیابی به پیشرفت موشکی است

****
بعد از انتشار اخباری در خصوص این که در سایه توافق اخیر تهران و ریاض، ایران سفارتش در عربستان را بازگشایی می کند، ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سؤال که آیا دولت بایدن این اتفاق را بعنوان یک کانال ارتباطی با ایران در نظر می گیرد، اظهار داشت: ما همواره گفتمان مستقیم و دیپلماسی را، همچون میان ایران و دولت های منطقه تشویق کرده ایم. تبادل سفرا گام تعجب آوری در روند این گونه گفتمان نیست.
همچنین جان کربی در رابطه با موضع آمریکا در برابر بازگشایی اماکن دیپلماتیک ایران در عربستان سعودی، اظهار داشت: ما از اتحاد بیشتر، گفتمان بیشتر و شفافیت بیشتر در منطقه حمایت می نماییم.
هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد که اگر بازگشایی سفارت ایران در ریاض بتواند به افزایش شفافیت عملکردشان(ایران) و دلیل آن کمکی بکند، اگر بتواند سبب تنش زدایی شود، اگر بتواند باعث کم شدن رفتار ثبات زدایشان شود، همچون موانعی که در کشتیرانی ایجاد می کند، همان گونه که طی چندین روز گذشته در تنگه هرمز کرده اند، در این صورت، تحولی مثبت خواهد بود.»
اما مبحث بازگشایی سفارت ایران در ریاض پس از هفت سال، ابراز نگرانی رسانه های صهیونیستی را به دنبال داشت که اعلام کردند: در سایه نزدیک شدن روابط ایران و عربستان و ایران و امارات، رژیم صهیونیستی در جبهه مقابله با ایران تنها رها شده است.

****
در حاشیه سفر دو روزه وزیر امور خارجه کشورمان به کیپ تاون آفریقای جنوبی جهت شرکت در نشست بریکس دیدار با همتایانش از کشورهای مختلف، حسین امیرعبداللهیان با در گفت وگویی با شبکه پرس تی وی تصریح کرد که سیاست جهانی برای به انزوا کشاندن ایران با شکست روبرو شده است، و اضافه کرد: کشورها و اتحادها بر مبنای منافع خودشان عمل می کنند. پیام صریح ما اینست که نمی توان جمهوری اسلامی ایران را به انزوا کشاند و به حاشیه راند.
منبع:

1402/03/17
10:17:40
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
محفل