ابوترابی فرد:

باید در منش و روش دستگاه سیاست خارجی اصالت مشاهده شود

باید در منش و روش دستگاه سیاست خارجی اصالت مشاهده شود

محفل: به گزارش محفل، خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: اقتدار سیاسی و اقتصادی همسایگان بخصوص کشورهای خلیج فارس و افزایش سطح امنیت این کشورها و کوتاه شدن دست بیگانگان از منافع ملل منطقه راهبرد اصلی جمهوری اسلامی ایران است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد در خطبه عبادی نماز جمعه این هفته تهران بیان نمود: امیرالمومنین خطاب به مالک اشتر که استاندار کشور مهم و کلیدی مصر است و در جایگاه مدیریت و سازماندهی این کشور در زمینه های اقتصادی، سیاسی، دفاعی و فرهنگی قرار گرفته است می فرماید: مالک آگاه باش که پیش از تو در این سرزمین حاکمان عادل و ظالم حکومت کردند. در همین کشور پیامبر الهی حضرت یوسف مدیریت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مصر را در دست داشته است و آن تحول عظیم فرهنگی و اجتماعی و آن نظام کارآمد اقتصادی و سیاسی را در این کشور خلق کرد. در عین حال در همین کشور فراعنه هم حکومت کردند. حکومت هایی که نماد ظلم و ستم بودند. ازاین رو تو با این تاریخ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی روبرو هستی و باید از آن درس بیاموزی تجربه حاکمان فراروی توست.
ایشان سپس اظهار نمود: امیرالمومنین در ادامه فرمود حاکمان زمانی از موقعیت مطلوب سیاسی و اجتماعی برخوردار می باشند که در راه عدالت و حق حرکت کنند. مالک آگاه باش تو روز گذشته در رابطه با حاکمان قضاوت می کردی و آنها را مورد نقد قرار می دادی. امروز مردم مصر همانگونه تو را مورد نقد قرار خواهند داد و رفتار تو را رصد می کنند. در ادامه امیرالمومنین فرمودند قضاوت مردم شاخص است. برای شناخت انسان های صالح باید نگاه عمومی را رصد کرد. با تحلیل و تبیین نقد دیگران به اصلاح خویش پرداخت. امیرالمومنین فرمودند مالک رمز موفقیت حاکمان، مدیران و آحاد مردم آراستگی به عمل صالح است.
خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه خاطرنشان کرد: عمل صالح رمز موفقیت انسان در دنیا و آخرت است. مهم ترین خصوصیت عمل صالح پشتوانه علمی، معرفتی و ایمانی است. ایمان و عمل صالح با هم پیوند خورده است. راه موفقیت انسان در هر حوزه ای آراستگی به عمل صالح است. مالک آن چه که انسان را تهدید می کند و راه را برای سلوک عالمانه و عاقلانه دشوار می سازد هوا و هوس انسان است. مالک در جنگ سخت بین عمل و هوای نفس مبادا زمام امور را به دست بی کفایت هوای نفس بسپاری، این نفس دشمن نخست انسان است، باید او را تحت کنترل عقل پرورده شده با علم و وحی درآورد. قدرت راه را برای گناه هموار می کند و انسان قدرتمند خویش را بی نیاز می بیند و سرکشی می کند. بنابراین همه باید مراقب خویش و نفس خود باشند اما کسانی که قدرت سیاسی و اقتصادی دارند باید در سطح بالاتری مراقبت کنند.
خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه سیاسی نماز جمعه خاطرنشان کرد: در ایام گذشته با رویدادهای مهمی روبرو بودیم. یکی از این رویدادهای ماندگار در تاریخ ارتش جمهوری اسلامی ایران بخصوص نیروی دریایی راهبردی و اقتدار آفرین ایفای مأموریت شایسته ناوگروه ۸۶ در حرکت اقتدار آفرین خود و پیمایش کره خاکی بود. در این حرکت اقتدار آفرین ناوشکن دنا که با دانش و تخصص و فناوری دانشمندان و فرهیختگان ایرانی ساخته شده بود با همت ناوگروه ۸۶ و پیمایش ۶۵ هزار کیلومتر و چهار بار عبور از خط استوا دانش، تخصص، ایمان، شجاعت و ظرفیت نیروی دریایی جمهوری اسلامی را در مقابل نگاه جامعه جهانی قرار داد. قدرت دریایی مجموعه ای از قابلیت های وابسته به دریا است که بتواند کنترل آب ها و منابع حیاتی در دریا را در اختیار داشته باشد و از دسترسی دشمن به آنها پیشگیری کند. امروز نیروی دریایی جمهوری اسلامی در این جایگاه فاخر قرار گرفته است. حضور با اقتدار در اقیانوس های هند، آرام و اطلس و عبور از تنگه های حساس و مهم واقعا بی نظیر و استثنائی است. برای این اقتدار آفرینان و فرماندهی هوشمند نیروی دریایی و دریانوردان ناوشکن دنا از خدای متعال عزت و اقتدار مسئلت داریم.
ابوترابی فرد در ادامه با اشاره به فرا رسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر بیان نمود: سوم خرداد ماه سالروز آزادسازی خرمشهر و چهارم خرداد روز دزفول و روز مقاومت و پایداری است. در عملیات بیت المقدس که با مشارکت و حضور قدرتمند ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران اجرا شد ۵۴۰۰ کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده شهر های خرمشهر، هویزه و جاده اهواز – خرمشهر آزاد شد و این آزادی مقدمه آزادسازی جنوب لبنان در ۵ خرداد سال ۱۳۷۹ بود. پیروزی رزمندگان در دوران دفاع مقدس راه را برای خلق قدرت در جهان اسلام هموار کرد. آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی از اشغال رژیم صهیونیستی توسط نیروهای حزب الله سنگ بنای سلسله پیروزی جبهه مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی در سرتاسر منطقه و سرزمین های اشغالی است. میتوان پیروزی مقاومت را در سال ۲۰۰۰ بعنوان نقطه آغازین تحمیل شکست های هولناک بر رژیم صهیونیستی یاد کرد و این حرکت و تحول بدون تردید اصلی ترین پیامد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
ایشان سپس اشاره کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مقابله سازمان یافته با منافع نامشروع و زیاده خواهی ایالات متحده و نظام سلطه که رژیم صهیونیستی نمایندگی این جبهه را در منطقه جنوب غرب آسیا عهده دارد بنا شده است. با تشکر و قدردانی از راهبرد دولت بخصوص دستگاه دیپلماسی خارجی در نگاه به شرق و تحکیم روابط با همسایگان و کوشش برای ارتقاء جایگاه قاره کهن آسیا در هزاره سوم حضور پرارزش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها و وزیر امور خارجه و دریادلان نیروی دریایی را در این پایگاه عبادی و سیاسی مغتنم و گرامی می دارم. با توجه به اولین گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم و با عنایت به تغییر نظم جهانی و ظهور و نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در تحول نظام سیاسی و نظم اقتصادی جهان چندین نکته را حائز اهمیت می دارم.
وی ادامه داد: رصد درست و دقیق تحولات و استفاده صحیح از فرصت ها و ایفای نقش در ساخت ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان پیش رو و افزایش ظرفیت و ارتقاء و تثبیت جایگاه ایران اسلامی در جهان اسلام بخصوص همسایگان و شرکای مهم در سطح منطقه و جهان از مسائل کلیدی است که همواره رهبر حکیم انقلاب بر آن تاکید داشتند. مقام معظم رهبری در ۱۱ آبان به تغییر نظم جهانی اشاره کرده و فرمودند ابعاد نظم جدید و چگونگی آن دقیقاً مشخص نیست اما خطوط اساسی آن قابل ترسیم است. واقع آن است که بن بست های بین المللی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی در مقابل غرب بخصوص آمریکا قرار دارد. از همین نظر وزیر خارجه آلمان در سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ در رابطه با اوضاع نابسامان جهان می نویسد که جهان دو قطبی جنگ سرد به تاریخ پیوسته است. رئیس جمهور آمریکا در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ دوران کوتاهی را که آمریکا تنها ابرقدرت جهان بود را پشت سر گذاشت و از دست داد. وی افزود: از نظر این دیپلمات برجسته غربی دورانی که آمریکا تنها ابرقدرت جهان بود بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ بود. جهانی شدن اقتصاد تا کنون نتوانسته چارچوبی برای حکمرانی جهان ایجاد کرده و دنیا در فرایند هرج و مرج قرار گرفته و در آستانه تبدیل شدن به یک نظم جدید بین المللی قرار دارد. این حقیقت جهان پیش روی ما است. با عنایت به این حقیقت و بیانات پرارزش رهبری چندین نکته را در حوزه سیاست خارجی عرض می کنم.
ابوترابی فرد اظهار داشت: نخستین و مهم ترین سفارش بنده به دستگاه دیپلماسی و روسای دفاتر خارج از کشور و همکاران آنها اینست که هویت فرهنگی، انقلابی و اسلامی خود را حفظ نموده و آنرا ارتقا ببخشیم. این اصالت فرهنگی و شخصیتی باید در بینش، روش و منش و سخن و ادبیات سفرای جمهوری اسلامی ایران بسیار برجسته و موثر باشد و مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از متفکران و اندیشمندان برجسته در توصیف انقلاب اسلامی می نویسد یکی از تاثیرات مهم پیروزی انقلاب اسلامی اصالت فرهنگ در سیاست خارجی است. این اصالت باید در منش و روش دستگاه خارجی مشاهده شود.
وی ادامه داد: از طرف دیگر این سخن امیرالمومنین را همیشه فراروی خود قرار داده و از آن الهام بگیرید. اولا این پرچم پرچم حق است که باید همیشه برافراشته باشد. پرچم مبارزه با باطل است و باید همیشه در اهتزاز باشد. کسانی که می توانند این پرچم را در سرتاسر عالم به اهتزاز درآورند شخصیت هایی هستند که اهل بصیرت و آراسته به علم و دانش و تصمیمات صحیح می باشند. یکی از اعضای شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار می کند استراتژیک منطقه ای معقول ایران از نفوذ منطقه ای موثری برخوردارست و موقعیت ژئواستراتژیک آن نقش موثری در خاورمیانه، قفقاز و آسیای میانه داشته و استفاده بهینه از قدرت را از خصوصیت های دستگاه دیپلماسی قلمداد می کند. این تحلیل تفسیر صحیحی از راهبرد نظامی است که رهبر معظم در دیدار اخیر به آن اشاره داشته است و فرمودند که حضور و اثرگذاری در پدیده ها، حوادث و جریان های مختلف در سطح جهان باید تحکیم و ارتقاء گردد. روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با همسایگان و جهان اسلام بخصوص کشورهای حوزه خلیج فارس که به لحاظ دینی، فرهنگی، جغرافیایی، اقتصادی و سیاسی پیوند محکمی با ما دارد باید تحکیم شود. اقتدار سیاسی و اقتصادی همسایگان بخصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس و افزایش سطح امنیت این کشورها و کوتاه شدن دست بیگانگان از منافع ملل منطقه راهبرد اصلی جمهوری اسلامی ایران است.
ایشان سپس اشاره کرد: روابط گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با بغداد، دوحه و مسقط و ارتقای سطح روابط با ریاض به دست توانمند دولتمردان می تواند نقش تعیین کننده ای در شکل گیری سازمان همکاریهای اقتصادی کشورهای خلیج فارس ایفا کرده و راه را برای همکاری در حوزه ثبات بازار اقتصادی هموار سازد. تبیین توازن در سیاست خارجی و تعامل با همه کشورها در جغرافیای جهان با نگاهی که از ظرفیت آنان در تأمین منافع ملی و کاهش تصمیمات تهدید آمیز ضد ایران و جهان اسلام لحاظ می شود باید در دستور کار دستگاه دیپلماسی خارجی باشد. از طرف دیگر دیپلماسی اقتصادی از مهم ترین اصولی است که امروز باید بر آن پافشاری شود. در نیم قرن اخیر توانمندی اقتصادی کشورها نقش تعیین کننده ای در سیاست خارجی و نظامی و امنیتی ایفا کرده است. اقتصاد رکن اساسی سیاست خارجی کشورها است.
او در آخر بیان نمود: امروز الزامات اقتصاد جهانی ایجاب می کند تا میان عناصر اقتصاد ملی با اقتصاد بین المللی پیوند منطقی برقرار شود و نقش دستگاه دیپلماسی در این زمینه تعیین کننده است. برای حجاج خانه خدا که در آستانه تشرف به حرمین شریفه هستند آرزو دارم در سه حوزه تحکیم پیوند با قرآن، تحکیم پیوند با ملت های مسلمان و حمایت همه جانبه از ملت قهرمان فلسطین از توفیقات بالایی برخوردار شوند.
منبع:

1402/03/06
14:44:51
5.0 / 5
321
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
محفل