گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان وزارت خارجه و سفیران

عزت در سیاست خارجی یعنی نفی دیپلماسی التماسی

عزت در سیاست خارجی یعنی نفی دیپلماسی التماسی

محفل: وزیر و مدیران ارشد وزارت امور خارجه و سفرا با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، وزیر و مدیران ارشد وزارت امور خارجه، سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور بامداد امروز (شنبه) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
این دیدار در آستانه برگزاری گردهمایی سراسری روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور انجام شد.
گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب در این دیدار به شرح زیر است:

**در سیاست خارجی وقتی می گوییم عزت، یعنی نفی دیپلماسی التماسی. ما در طول این سالها داشتیم مواردی را که دیپلماسی ما، تعبیر درست در قبالش همین تعبیر «التماسی» است، «دیپلماسی التماسی». ممکنست لحن مان هم التماس آمیز نبوده اما باطن قضیه التماس بوده. عزت یعنی نفی این جور دیپلماسی، نفی چشم دوختن به دست و زبانِ این و آن. این شخصیت پخته ی سیاسی قدیمی فلان کشور این جوری گفت، این جوری قضاوت کرد، آن یکی این جوری گفت، این جوری اقدام میکنند. عزت یعنی ما چشم مان و نگاهمان به این چیزها نباشد، تکیه مان به اصول خودمان باشد.

**حکمت یعنی در همه ی تعاملهای دو جانبه و چند جانبه خردمندانه عمل نماییم. اندیشیده عمل نماییم. محاسبه شده عمل نماییم. از اظهار نظرهای دفعی و ارتجالی و حساب نشده پرهیز نماییم. حکمت یعنی هر کاری که میکنیم، پشتوانه فکری و عقلانی داشته باشد. اندیشیده باشد، محاسبه شده باشد.

**مصلحت یعنی شناختن موارد انعطاف. یک جاهایی باید انعطاف داشت. انعطاف منافات با اصول ندارد. حفظ اصول با امکان انعطاف با هم می سازند، میتوان یک جاهایی انعطاف به خرج داد. بنده یک وقتی چند سال پیش از این گفتم: «نرمش قهرمانانه»؛ بد فهمیده شد، هم بعضی ها در خارج بد فهمیدند، یک محاسبه ی دیگر کردند، در داخل هم برخی از خودهایمان بد فهمیدند معنای این را. انعطاف یک جاهایی لازم است، بایستی انجام بگیرد. همان معنایی که ما در تقیه معنا کردیم ــ در بحث امامت، بنده مفصل راجع به تقیه صحبت کردم ــ تقیه یعنی وقتی شما در یک جایی دارید حرکت میکنید، به یک صخره ای میرسید که از آن عبور نمی توانید، یک راهی پیدا کنید از کنار صخره و عبور کنید. انعطاف یعنی این. معنایش این نیست که ما از ادامه ی راه پرهیز کردیم و عقب نشینی کردیم، نه. به جنگ صخره نرفتیم، انعطاف پیدا کردیم، توانستیم راه دیگری را پیدا نماییم.
مشروح بیانات رهبر معظم رهبر انقلاب را در این لینک بخوانید.
منبع:

1402/02/31
11:01:11
5.0 / 5
374
تگهای خبر: حكم , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل