وزیر كشور:

اصفهان از ظرفیت الگو شدن در عرصه های مختلف توسعه برخوردارست

اصفهان از ظرفیت الگو شدن در عرصه های مختلف توسعه برخوردارست

به گزارش محفل، اصفهان وزیر کشور با تکیه بر اهمیت تمرکز بر محورهای راندمان، تجمیع ظرفیت و قدرت های پراکنده، بازاریابی و زنجیره ارزش برای حل چالش اقتصادی، اظهار داشت: اصفهان ظرفیت الگو شدن در عرصه های مختلف توسعه و پیشرفت را دارد و می تواند مشکلات را به عنوان نمونه و الگو حل کرده و راهکار ها را به دیگر استانها ارائه نماید.احمد وحیدی، عصر امروز پنج شنبه (۲۸ اردیبهشت ماه) در نشستی با فعالان اقتصادی و دانش بنیان در اصفهان، با اعلان اینکه فرصت بسیار خوبی برای شنیدن دغدغه های فعالان اقتصادی فراهم گشته است، اظهار داشت: امروز ایران در نقطه تحولی قرار دارد که با مسئله اقتصاد تعریف می شود و اگر از گردنه توسعه و رشد اقتصادی به خوبی عبور نماییم از نظر ظرفیت های ملی، کشور در نقطه تعیین کننده در منطقه و جهان قرار خواهد گرفت.

او اضافه کرد: اتفاقات امروز منطقه آن طور نیست که دشمنان می خواستند، آنها مجبور شدند شرایط فعلی را بپذیرند و با وجود این که همه جمع شدند تا مانع رشد کشور شوند و باور داشتند که می توانند ایران را به زانو درآورند و تمام حربه ها، از تجزیه کشور تا عقب ماندگی و ضربه زدن به پرستیژ جهانی و منطقه ای کشور را به کار بردند و با توجه به این فشارِ حداکثری، اطمینان وجود داشت که کشور تسلیم می شود؛ برای این هدف نیز زحمات زیادی کشیده شد، اما در نهایت، خود، اذعان به شکست مفتضحانه کردند.

وحیدی با اعلان اینکه دشمن تلاش داشت حلقه محاصره ای مقابل ما بوجود آورد، اظهار داشت: با وجود به کارگیری تمام ظرفیت های نظامی و امنیتی، جلوگیری از فروش نفت و سیاست های ضربه زننده دیگر، شکست خوردند و در نهایت، این شکست به تغییر رویه و سیاست ها در مقابل ایرن منجر گردید که این ها نشان دهنده رشد و قدرت کشور است. سوریه به خودی خود برای دشمن موضوعیت نداشت، بلکه بخاطر قرار داشتن در جبهه مقاومت و روابط خوب با ایران بود که با این کشور مشکل داشتند.

وزیر کشور افزود: دشمن با تمام توان جلوی رشد دانش در کشور را گرفت، چون به خوبی دریافته که کشور ما مملو از ایده های بلند و افکار توانا و تمدن ساز است، اما امروز همین دشمن گام به گام عقب نشینی می کند.

او با اعلان اینکه باید موقعیت خودرا بدانیم، اشاره کرد: گام دیگری که امروز باید برداریم در عرصه اقتصادی است؛ ما امروز در انواع حوزه ها رتبه های جهانی داریم و ظرفیت هایی به وجود آمده که قبل از این وجود نداشت. در فولاد و سیمان در رتبه هفتم جهان و در رشته های بسیاری نیز بین ۵ کشور اول و برتر جهان هستیم. کشور ما زیرساخت های خوب و آماده ای دارد که می تواند ما را برای جهش های اقتصادی آماده کند.

وحیدی اظهار داشت: برای حل چالش اقتصادی باید بر چند محور تمرکز کنیم؛ نخستین مورد موضوع راندمان است که در عرصه های مختلف کافی نیست. مقام معظم رهبری در ابتدای برنامه پنجم توسعه گفتند که یک سوم رشد از مسیر راندمان ایجاد می شود که راندمان شامل کیفیت، کاهش قیمت و رقابت در بازار جهانی نیز هست. دومین محور این است که باید ظرفیت و قدرت های پراکنده را تجمیع نماییم و به هلدینگ های بزرگ نیاز داریم تا جذب سرمایه و بازار کنند، برای اینکه شرکت های کوچک با تلاطم بازار به هم می ریزند. سومین محور، بازاریابی است که در آن ضعف داریم. ما بهترین قالی دستباف را داریم، اما آن طور که باید در حوزه جهانی شناخته نشده که تنها به سبب بازاریابی و ذائقه یابی ضعیف است. چهارمین محور نیز زنجیره ارزش است که باید در تولیدات مختلف معلوم نماییم که در کجای زنجیره ارزش قرار داریم تا به ارزش افزوده برسیم.

او با اعلان اینکه اعتقاد دولت بر هدایت، حمایت و تسهیل گری است، تاکید کرد: نقدینگی فراوان یکی از اشکالات ما است که مسیر ورود این نقدینگی به تولید باید با همکاری بانک و واحدهای تولیدی برقرار شود. برای حل این مسائل باید جبهه اقتصادی تشکیل و حرکت بزرگ صورت گیرد، تغییر و حرکت اساسی ما امروز در عرصه اقتصاد است.

وزیر کشور با اعلان اینکه دولت درباره ی ستاد تنظیم بازار، بنای قیمت گذاری ندارد، اما چاره ای نیست و گاهی احساس اجبار می شود، بیان کرد: اگر نرخها در بازار بطور طبیعی تعیین شود کسی بدنبال ضرر تولیدکننده نیست، اما در این رابطه خودِ فعالان اقتصادی، اتحادیه ها و صنوف باید به این عرصه وارد شوند و پیشنهادات تخصصی خودرا ارائه نمایند.

وحیدی تاکید کرد: باید صبر نماییم. مسیر، مسیر پیروزی است و این مسیر با حضور فعالین اقتصادی زودتر طی می شود. کارها بر ریل خوبی حرکت می کند و امروز وظیفه دینی، انقلابی و ملی است که برای گذر از این گردنه گام برداریم و خسته و دلسرد نشویم. اصفهان ظرفیت الگو شدن در عرصه های مختلف توسعه و پیشرفت را دارد و می تواند مشکلات را به عنوان نمونه و الگو حل کرده و راهکار ها را به دیگر استانها ارائه کند.

او با تکیه بر اهمیت مسئله دانش بنیان ها اظهار داشت: قرارگاه دانش بنیان ها که در استانها شکل گرفته، می تواند بسیار موثر باشد. امروز نیز همه مسئولین در راه مانع زدایی از تولید، جدی هستند و امیدواریم که تولید در استان هرروز بیشتر شود.

ارتقاء رتبه کسب وکار در استان اصفهان

سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری جلسات شورای گفتگو در استان، اظهارکرد: فعالان اقتصادی استان در جلساتی که داشته ایم دغدغه اقتصاد، آرامش کشور، رشد تولید و حل مشکلات را دارند و این دغدغه ها در قالب جلسات شورای گفتگوی استان سبب شده با پیگیری متعدد، شاخص فضای کسب وکار در استان از سال رتبه ۲۵ در سال ۱۴۰۰ به رتبه ۵ امسال برسد که ارتقاء جدی را نشان میدهد.

او اضافه کرد: حل مسائل مطرح شده در تهران و پیگیری آنها به بهبود وضعیت اشتغال و کسب وکار در کشور کمک شایانی خواهدنمود.
1402/02/29
15:24:22
5.0 / 5
493
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل