در دیدار جمعی از اعضای هلال احمر؛

سید حسن خمینی: نسبت به احکام خدا حساس باشیم، اما مردم را تقسیم نکنیم

سید حسن خمینی: نسبت به احکام خدا حساس باشیم، اما مردم را تقسیم نکنیم

محفل: به گزارش محفل، سید حسن خمینی اظهار داشت: در عین این که بسیار اهمیت دارد که به عقایدمان پایبند بوده و نسبت به احکام خدا حساس باشیم، اما خیلی باید مراقب باشیم که مردمان را با خط کش این امور تقسیم نکنیم. خدمت رسانی در همه ابعاد آن نمی تواند وابسته به عقاید و رفتار باشد و تمام قدرت هلال احمر در همین است.


به گزارش محفل به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی پس از ظهر امروز در دیدار رئیس و تعدادی از کارکنان جمعیت هلال احمر و نماینده ولی فقیه در حرم امام (ره) با اشاره به روایتی از امام باقر(ع) که از امیرالمومنین(ع) سخنی را نقل کرده اند، اظهار داشت: ایشان می فرماید، «خدای سبحان خدا چهار چیز را در چهار چیز مخفی کرده است؛ یکی رضایت خودش را در عبادات شما مخفی کرده است». یعنی مشخص نیست کدام یک از عباداتی که می کنید مورد رضایت خدا واقع می شود؛ ممکنست نماز بامداد شما شود یا ممکنست نماز ظهر شما شود. پس مراقب باشید همه آنها را به جا بیاورید. ایشان در ادامه این جمله می فرمایند، «پس هیچ طاعتی را کوچک مشمار که بسا خوشنودی خداوند در همان باشد و تو ندانی».
وی با اشاره به ادامه روایت یاد شده، اظهار داشت: ایشان سپس ادامه می دهند، «و خشم خودرا در بین گناهان پنهان کرده. پس هیچ گناهی را کوچک مپندار که شاید خشم خدا در همان باشد و تو ندانی. و اجابت خویش را در بین دعاهایش پنهان نموده. پس هیچ دعائی را کوچک مدار که بسا همان دعای مستجاب باشد و تو ندانی».
یادگار امام با اشاره به فراز پایانی کلام منقول از امیرالمومنین علی(ع)، تصریح کرد: ایشان می فرمایند، «و ولی خودرا در بین بندگان خود پنهان داشته پس به هیچ بنده ای از بندگان خدا با چشم حقارت منگر که شاید همان ولی خدا باشد و تو ندانی». ما در برخورد با مردم باید این نکته را دائما به خودمان تنبه بدهیم که شاید همین فردی که به چشم ما آدم کوچکی است از دنیایی بزرگتر باشد. در شعری است منسوب به مولی الموحدین(ع) آمده است، «ا تزعم انک جرم ثقیل و فیک انتوی العالم الاکبر». عنی «تو فکر می کنی یک آدم کوچکی هستی، اما در تو دنیای بسیار بزرگی نهفته است».
سید حسن خمینی حطاب به حاضران در جلسه اظهار داشت: هر یک نفری که در جامعه با او مواجه می شوید، ممکنست ولی از اولیاء خدا باشد که من و شما او را نمی شناسیم. کیست آن کو که شکند خواب به چشم و من لیک/ غم این خفته چند خواب در چشم ترم می شکند؛ هر کدام از انسان ها ممکنست یک عظمت باشد.
وی با اشاره به روایتی تاریخی اظهار داشت: از شیخ ابوالحسن خرقانی که از عرفاست، نقل است که خانقاهی داشته است؛ خانقاه ها در طول تاریخ جاهایی بوده که مردم مسافر هم وقتی می آمدند به آنجا می رفتند. شب ها سفره ای می انداختند، هر کسی بوده می آمد یک لقمه نانی می خوردند؛ مانند مسافرخانه ای که هر کسی وارد آن می شده است. می گویند بر سر در آن نوشته است، «هر کس بدین سرای درآید نانش دهید، و از ایمانش مپرسید که آنکه به درگاه خدای تعالی به جان ارزد به درگاه بولحسن به نان ارزد». خدا به او جان داده، آن وقت من و شما به او نان نمی دهیم؟ مگر دست ما بوده است؟
یادگار امام تصریح کرد: هلال احمر نهادی است که با همه بندگان خدا در تماس است و تمام قدرت و شیرینی و عظمت کار آن به این است که رنگ نمی شناسد، نژاد نمی شناسد، مذهب نمی شناسد و درد برایش مهم است؛ درد که باشد هلال احمر حضور پیدا می کند و متر و معیار و مذهب و نژاد و تقدس و تدین و احیانا ملیت نمی شناسد. «بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفریش ز یک گوهرند/ چون عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار؛ تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی». سعدی نمی گوید، «محنت مسلمان، یا رفیق، بلکه می گوید محنت آدمی.
وی با اعلان اینکه هیچ کدام از بندگان خدا را کوچک نشماریم، سفارش کرد: ما در برخورد با مردم باید این نکته را دائما به خودمان تذکر بدهیم که شاید همین کسی که به چشم ما آدم کوچکی است از دنیایی بزرگتر باشد. در عین این که بسیار اهمیت دارد که به عقایدمان پایبند بوده و نسبت به احکام خدا حساس باشیم، اما خیلی باید مراقب باشیم که مردمان را با خط کش این امور تقسیم نکنیم. خدمت رسانی در همه ابعاد آن نمی تواند وابسته به عقاید و رفتار باشد و تمام قدرت هلال احمر در همین است. خدمت رسانی در همه ابعاد آن نمی تواند وابسته به عقاید و رفتار مردم باشد و تمام قدرت هلال احمر در همین است.
سید حسن خمینی افزود: بخش زیاد از زیبایی این لباس های هلال احمر به خاطر فرمی است که دارد. می گوید من به تو کمک می کنم، من تو را از خودم می دانم؛ پیش از این که بپرسم کیستی، می پرسم دردت چیست؟ برای این شعار ارج بسیاری قائل باشید، چونکه پیدایش صلیب سرخ جهانی و سپس هلال احمر جهوری اسلامی و هلال احمر کشورهای اسلامی که شکل گرفته بر پایه همین اندیشه است.
ایشان سپس سخنان خود با اعلان اینکه در بین مردمان اولیاء خدا کم نیستند، اظهار داشت: سخن من هم اصلا به مفهوم این نیست که رها کنید و به کوه ها بروید، اما بدانید که اولیاء خدا در بین همین مردم کوچه و بازارند؛ در بین همین دردمندان هستند. دست هر کسی را می گیرید به تعبیر آن روایت شاید همان عبدی باشد که خداوند در بین بندگان دیگر مخفی کرده است.
یادگار امام در آخر با تشکر از زحمات جمعیت هلال احمر، اظهار داشت: واقعیت این است که هلال احمر یک نهاد بسیار با ارزش، پرتوان، خوش نام و موفق است و ان شاءالله که این توفیقات روز به روز بیشتر شود و قدردان کوشش های دوستان هلال احمر باشند و ان شاءالله مدیریت هلال احمر به زندگی پرسنل و افرادی که در مجموعه هستند نگاه بهتر و بیشتری داشته باشد. روزگار سختی است و می دانیم که همه باید بیشتر و تا هر جا که می توانیم به این مجموعه کمک نماییم.
منبع:

1402/02/22
20:54:34
5.0 / 5
501
تگهای خبر: قم , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل