جلسه هماهنگی بزرگداشت مراسم ۱۴ و ۱۵ خرداد انجام شد

جلسه هماهنگی بزرگداشت مراسم ۱۴ و ۱۵ خرداد انجام شد

محفل: اولین جلسه هماهنگی و برنامه ریزی درباب بزرگداشت مراسم 14 و 15 خرداد سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و قیام خونین یوم الله پانزده خرداد، بامداد سه شنبه - 19 اردیبهشت - با حضور نمایندگان دستگاه های عضو شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اجرا شد.


به گزارش محفل به نقل از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، در ابتدای این جلسه که انسیه خزعلی معاون بانوان رییس جمهور و همین طور مسئولین حرم حضرت امام خمینی (ره) حضور داشتند، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی عرب انصاری معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی استانهای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، با اشاره به اهمیت دو مناسبت سالروز ارتحال بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی و قیام سرنوشت ساز پانزدهم خرداد اظهار داشت: روز ۱۵ خرداد نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است که هیچ گاه از حافظه تاریخ سیاسی ایران پاک نخواهد شد و ۱۴ خرداد نیز سالروز عروج ملکوتی بزرگ مردی است که همه ما مردم ایران و حتی مردم منطقه و تمام جهان اسلام، مدیون ایشان هستیم؛ چونکه امام خمینی (رحمت الله علیه) موجب شد، اسلام از غربت خارج و ملت مسلمان ایران به عزت و شکوهی که شایسته مکتب اسلام است ؛ دست یابند.
عرب انصاری تصریح کرد: در چند سال گذشته، شیوع بیماری کرونا باعث شده بود تا تعدادی از مراسم بصورت محدودتر اجرا شود. ولی خوشبختانه امسال، با پایان این بیماری، می توانیم مراسم و مناسبت های بزرگ را مثل قبل، با حضور پرشور مردم و علاقمندان به نحو شایسته برگزار نماییم و مناسبت های ملی و مذهبی را آنگونه که شایسته است، گرامی بداریم.
وی اظهار داشت: تاریخ گواه این مطلب است که امام خمینی (ره) زمانی نهضت خودرا شروع کردند که خیلی از افراد ایشان را از این کار برحذر داشتند، اما ذره ای در نیت و هدف ایشان خللی وارد نشد و ایشان با اعتماد به خداوند و عزمی راسخ و استوار، نهضت اسلامی را شروع کردند و می دانستند که هرکس به خدا اعتماد کند و در راه حق، قدم بردارد، خداوند او را در این راه یاری می کند و به موفقیت می رساند.
عرب انصاری اضافه کرد: این اعتقاد و باور، به حضرت امام خمینی(ره) قدرت داد تا با ثبات قدم و استواری بیان، در راه انقلاب قدم برداشته و مجاهد مهاجری شد که انقلاب اسلامی را در ۲۲ بهمن با یاری خداوند و پشتوانه مردم به ثمر رساند.
معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی استانهای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اضافه کرد: در نظام جمهوری اسلامی به مدت ۱۰ سال، تحت رهبری این زعیم عالی قدر، قوای سه گانه و تشکیلات و نظام سازی محکمی با پشتوانه مردم صورت گرفت و آثار و برکات فراوانی برای کشور داشت که ما همچنان از این برکات بهره مند هستیم.
عرب انصاری اشاره کرد: امروز با زعامت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) حیات سیاسی این نهضت و آرمان های امام خمینی(ره) و نهضت ایشان به پیش می رود و باید شاکر نعمت رهبری ایشان باشیم و تلاش نماییم آرمان های امامین انقلاب به نحو شایسته تحقق یابد.
وی با اشاره به اینکه مردم همیشه آمادگی و علاقه خودرا برای حضور در مراسم و مناسبت ها نشان داده اند اظهار داشت: امسال هم این آمادگی و اشتیاق در مردم وجود دارد و ما باید برنامه ریزی و تمهیدات لازم را برای میزبانی از مردم و علاقمندان امام راحل در مراسم ۱۴ خرداد فراهم نماییم.
عرب انصاری در آخر گفت: حضرت امام خمینی(ره) روح ناظری دارند و به اقدامات و اعمال ما واقف و شاهد و گواه اعمال ما هستند و ما باید در حفظ اندیشه ها و آرمان ایشان به نسل جوان و تحقق اهداف انقلاب کوشا بوده و ادای دین نماییم.
معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی استانهای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به این که برنامه های این دو مناسبت امسال به نحو احسن برگزار می شود، اظهار داشت: ستاد بزرگداشت ۱۴ و ۱۵ خرداد با مسئولیت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در تمامی استانهای کشور تشکیل و برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم ۱۴ و ۱۵ خرداد شروع شده است.

خیلی از جنبه های شخصیت امام راحل برای نسل جوان ناشناخته است
در ادامه اصغریان معاون فرهنگی ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره) اشاره کرد: مقام معظم رهبری در روز ۱۱ بهمن سال قبل که به حرم امام راحل مشرف شدند، تاکید فرمودند که مراسم ۱۴ خرداد سال ۱۴۰۲ را باشکوه تر از هر سال برگزار کنید.
وی ادامه داد: پس از ۲ سال شیوع بیماری کرونا و توقف حضور جمعیت، امسال خوشبختانه پذیرای علاقمندان به حضور در این مراسم در حرم مطهر امام راحل خواهیم بود و در این جهت برنامه ریزی های لازم انجام شده تا مراسم امسال باشکوه و عظمت بیشتری برگزار شود.
اصغریان اشاره کرد: کارهای فرهنگی، هنری و تبلیغاتی، محدود به روز ۱۴ خرداد و حرم مطهر امام نبوده و مقدمه ای برای بازخوانی اندیشه های بلند حضرت امام و سیره زندگی آن امام بزرگوار در طول سال باشد.
وی اظهار داشت: مراسم ۱۴ خرداد امسال باید فرصت سازی برای ادامه این مسیر در تمام طول سال باشد و محدود به سالگرد ارتحال ایشان نباشد.
معاون فرهنگی ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره) تصریح کرد: نسل جدید، امام راحل را به درستی نمی شناسند و عظمت وجود ایشان را درک نکرده اند. بدین سبب لازم است، مجموعه کارهای فرهنگی، هنری و تبلیغاتی امسال به صورتی باشد که مقدمه و فرصتی برای بازخوانی اندیشه و سیره امام برای نسل امروز گردد.

ابعاد وجودی حضرت امام در زمینه های مختلف تبیین شود
حجت السلام والمسلمین همتی معاون پژوهش و برنامه ریزی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در این نشست با اشاره به تأثیری که امام خمینی در تاریخ اسلام و تاریخ معاصر جهان گذاشت، اظهار داشت: شخصیت عظیم رهبر کبیر انقلاب اسلامی، بعد از پیامبران خدا و اولیای معصومین، با هیچ شخصیت دیگری قابل قیاس نیست، او حجت و نشانه‏ عظمت الهی بود.
وی ادامه داد: منظومه فکری حضرت امام خمینی که مقام عظم رهبری بارها در فرمایشاتشان به آن اشاره داشتند، هنوز خوب شناخته شده نیست و باید ابعاد وجودی حضرت امام در زمینه های مختلف کاملاً تبیین شود. خیلی از معضلاتی که حالا با آن مواجه هستیم به سبب عدم شناخت از ابعاد جامعیت فکری حضرت امام است.
معاون پژوهش و برنامه ریزی شورای هماهنگی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۰ پیرامون برجستگی های شخصیتی حضرت امام، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بیاناتشان حضرت امام را امام تحول خواه و تحول انگیز، عنوان داشتند. این تعابیر می بایست مجدد مورد بازخوانی قرار گیرد و در پروسه نظام برنامه ریزی مورد توجه باشد.
همتی، اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک مجموعه تحول خواه است که باید در تمام ابعاد زندگی خود، این تحول را ایجاد نماید. منظومه فکری حضرت امام می بایست بازخوانی شود و در تولید تمامی اسناد ملی مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی با اشاره به تهیه و تنظیم شیوه نامه بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) و قیام یوم الله پانزدهم خرداد و همین طور برنامه های پیشنهادی برای تمامی دستگاه های عضو شورای هماهنگی برای این دو مناسبت، اظهار داشت: قسمتی از بیانات مقام معظم رهبری پیرامون منظومه فکری حضرت امام، در سیاست های شیوه نامه و همچنینی برنامه های پیشنهادی از طرف شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، مورد تاکید قرار گرفته است.
جایگاه والایی که امام خمینی(ره) برای مقام و منزلت زن در نظام جمهوری اسلامی ترسیم کردند، باید تبیین و بازخوانی شود
انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در این نشست، اظهار داشت: باتوجه به در پیش بودن سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر، می توان همزمان با این روز (۳۱اردیبهشت جاری) بخش هایی از فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) درباب جایگاه و مقام زن در اسلام و اهمیت نقش زنان و دختران در خانواده و جامعه در نظام جمهوری اسلامی را آماده سازی و منتشر کرد، برای اینکه می تواند مقدمه خوبی برای شروع مراسم ۱۴ خرداد امسال باشد.
وی با اشاره به موفقیت دختران ایرانی و کسب مقام دوم آسیا در مسابقات قهرمانی حاکی روی یخ بانوان آسیا، اظهار داشت: بانوان ایرانی در تمام حوزه های علمی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی موفق تر از دختران سایر کشورهای منطقه هستند و دلیل این امر، محیط سالم و مناسبی است که در جمهوری اسلامی برای حضور زنان در عرصه های مختلف فراهم گشته است.
معاون رییس جمهور در امور بانوان اشاره کرد: محیط سالم موجب رشد و پیشرفت زنان در عرصه های مختلف شده و لازم است، تصویر و نگاه زیبایی که امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نسبت به منزلت و جایگاه زن در جامعه و نظام جمهوری اسلامی دارند، برای بانوان و جوانان بازخوانی و تبیین شود چونکه بسیاری این پیشرفت ها و موفقیت ها در سایه این نگاه و تفکر زیبا محقق شده است.
در ادامه هر یک از اعضای حاضر برنامه های مجموعه خودرا برای گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی و قیام خونین یوم الله پانزدهم خرداد، بیان داشتند.
منبع:

1402/02/20
08:45:34
5.0 / 5
319
تگهای خبر: حكم , رهبری , قم , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
محفل