محسنی اژه ای:

برای حل مسائل بین مجلس و هیات عالی نظارت باید یک سازوکار طراحی شود

برای حل مسائل بین مجلس و هیات عالی نظارت باید یک سازوکار طراحی شود

به گزارش محفل، رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: برای حل مسائل بین مجلس و هیات عالی نظارت نیاز است که سازوکاری طراحی شود تا به سمت چاره حرکت شود.به گزارش محفل به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام حجت الاسلام و مسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه و رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست مشترک شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام که عصر روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه۱۴۰۲ برگزار شد اظهار داشت: برای حل مسائل بین مجلس و هیات عالی نظارت نیاز است که سازوکاری طراحی شود تا به سمت چاره حرکت شود چون که اگر ساز وکاری تعریف نشود مسائل در حد حرف باقی می ماند.


وی افزود: سیاست های کلی نظام توسط رهبر معظم انقلاب و با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین و ابلاغ می شود و نظارت بر آن هم با مقام معظم رهبری است و در مقطع کنونی بعد از سیر دوره ای از جانب ایشان به هیات عالی نظارت تفویض شده است.
وی خاطرنشان کرد: این هیات عالی که از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شده فقط در بررسی مغایرت یا انطباق و عدم انطباق قوانین با سیاست های کلی نظر می دهد و تفاوتی که با شورای نگهبان دارد اینست که شورای نگهبان مصوبات را مغایر شرع و قانون اساسی تشخیص می دهد اما هیات عالی نظارت انطباق مصوبات با سیاست های ابلاغی را تشخیص می دهد که مساله انطباق، کار را دقیق تر و سخت تر می کند.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه هیات عالی نظارت نظر خویش را به شورای نگهبان منتقل می کند، اضافه کرد: مساله اینست که باید چگونگی نحوه مواجهه و نقد کردن با مسائل تبیین شود. در این راه اگر شورای نگهبان مساله ای را خلاف شرع برشمرد، راه بر مجلس بسته نیست بلکه مسیری طراحی شده تا مجلس بتواند بر نظر خود اصرار کند.

وی ادامه داد: در مساله هیات عالی نظارت هم مجلس می تواند بر نظر خود اصرار کند و مبحث به مجمع تشخیص مصلحت برود، امکان دارد افراد تصمیم گیر در مجمع در جایگاه تشخیص مصلحت نظر دیگری جز آنچه که در هیات عالی تشخیص داده اند، داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص این که حاشیه ها نباید ما را از کارهای اصلی بازدارد، اظهار داشت: نحوه بیان مسائل هم باید مشخص شود تا اگر هر فردی بخواهد نظر خویش را بیان کند هم راهکار آن مشخص باشد تا منجر به کاهش سرمایه اجتماعی در جامعه نشود.
1402/02/13
10:15:18
5.0 / 5
399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل