بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هندوستان

بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هندوستان

محفل: در آخر سفر یک روزه آجیت دوال مشاور امنیت ملی هند به ایران در بیانیه مشترکی که به امضاء دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و همتای هندی وی رسید، دو طرف با ارزیابی تحولات جهانی، منطقه ای و دوجانبه بر تعهد دو کشور در مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن بمنظور ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه تاکید نمودند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در قسمتی از این بیانیه که امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در تهران صادر شد، دو طرف ضمن اعلام تعهد خود در افزایش همکاری ها بمنظور مواجهه مشترک با چالش های منطقه ای و جهانی بر ضرورت بازنگری تحولات جدید و موثر در جهان برای تقویت چندجانبه گرایی تاکید گردیده است.
تقویت همکاری ها در قالب های دوجانبه، منطقه ای و چندجانبه با هدف هم پیوستگی منطقه ای همچون موارد دیگری است که در بیانیه مشترک به آن اشاره شده است.
در این بیانیه از مواصلات به عنوان یک عنصر اصلی در ادغام منطقه ای و رفاه جمعی یاد شده و در این رابطه بر پروژه چابهار به عنوان نماد همکاریهای دو طرف تاکید گردیده است.
ضرورت ارتقاء کوشش های مشترک با فدراسیون روسیه و سایر کشورهای ذی نفع در آسیای میانه و قفقاز با هدف ارتقاء کریدورهای موجود خصوصاً کریدور بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب (INSTC) و دیگر مسیرهای مواصلاتی که از چابهار به عنوان کانون ترانزیت در منطقه استفاده می نماید همچون رویکرد های مشترک دیگری است که در این بیانیه به آن اشاره شده است.
در بخش دیگری از بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هند، طرفین نسبت به وضعیت انسانی و اقتصادی در افغانستان اظهار نگرانی کرده و از برقراری یک دولت فراگیر با مشارکت معنادار همه گروه ها و اقوام حمایت کردند.
تاکید بر ضرورت توسعه بیشتر روابط میان مردم دو کشور باتوجه به پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت فراز دیگری از بیانیه مشترک امضاء شده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با آجیت دوال مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند است.1402/02/12
11:35:22
5.0 / 5
559
تگهای خبر: اقتصاد , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل