در دیدار هزاران نفر از كارگران؛

رهبر انقلاب مقابله هوشیارانه کارگران با تحریکات دشمنان را تحسین کردند

رهبر انقلاب مقابله هوشیارانه کارگران با تحریکات دشمنان را تحسین کردند

محفل: محفل: رهبر معظم انقلاب اسلامی با تکیه بر لزوم انجام شدن یک حرکت محسوس برای ارتقاء سطح زندگی کارگران، جامعه کارگری و مقابله هوشیارانه کارگران با تحریکات دشمنان را تحسین کردند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حضرت آیت الله خامنه ای بامداد امروز در دیدار بیش از هزار نفر از کارگران، اعضای تشکل های کارگری و مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تکیه بر لزوم انجام شدن یک حرکت محسوس برای ارتقاء سطح زندگی کارگران، جامعه کارگری و مقابله هوشیارانه کارگران با تحریکات دشمنان را تحسین کردند و فرهنگ سازی درباره ی «رابطه مستقیم درآمد و ثروت با کار و تلاش» را نیاز حقیقی کشور و جامعه خواندند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی هدف از دیدار سالانه با کارگران را برجسته شدن ارزش کارگر در جامعه برشمردند و افزودند: «کار» به دلیل تامین کردن همه نیازها و لوازم زندگی مردم و کشور، در حقیقت حیات جامعه است اما اگر کارگر نباشد، از کار و آثار آن و پیشرفت و شکوفایی کشور خبری نیست بدین سبب ارزش کارگر، ارزش حیات جامعه و زندگی مردم است.
ایشان درک اهمیت کار و کارگر را سبب کوشش برای تولید کار حقیقی و مفید دانستند و گفتند: نیاز حیاتی کشور و جامعه به کار، نیاز کارگر به کار برای اداره زندگی، نیاز روحی انسان به کار و تأثیر کاملاً محسوس کار در رفع و جلوگیری از بروز انواع فساد، نشان دهنده اهمیت فراوان برنامه ریزی، سرمایه گذاری و اقدام برای تولید کار و اشتغال حقیقی است.
رهبر انقلاب با استناد به آیات قرآن مجید، به تبیین رابطه مستقیم درآمد و کار و ضرورت فرهنگ سازی دراین زمینه پرداختند و افزودند: از دید اسلام، درآمد باید ناشی از اهتمام و کار و تلاش باشد؛ بدین سبب پول ها و ثروت های بادآورده، واسطه گری، سوداگری، دلال بازی، رشوه، ویژه خواری به دلیل ارتباط با فلان شخص و رباخواری، مخالف منطق قرآنی و دستور پروردگار است.
ایشان وجود مصادیقی از مُترَفین و انسان های غرق در ثروت و فساد و غرور در جامعه را ناشی از قطع شدن ارتباط درآمد با کار و تلاش دانستند و افزودند: فرهنگ سازی دراین زمینه، کار بسیار دشوار و بلندمدت اما کاملاً لازم است و هر گام در مبارزه با فساد، گامی در ایجاد این فرهنگ است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به فرمان بیست سال قبل خود درباره ی ضرورت مبارزه همه جانبه با اژدهای هفت سر فساد گفتند: اگر از آن زمان، دولت ها و مسئولان اقدام می کردند، امروز وضع بهتری داشتیم که امیدواریم دولت و مجلس این مبارزه را جدی دنبال کنند.
ایشان نداشتن جرأت مبارزه با مفسد داخلی را سبب سلب شجاعت مبارزه با زورگویی های دشمن خارجی دانستند و افزودند: اگر مسئولی به عنوان مثال، جرأت مقابله با سوءاستفاده کنندگان از تجارت یا اعتبارات بانکی را نداشته باشد و با بدهکاران عمده بانکی مقابله نکند، در مقابل خواسته های دولت زورگویی مثل آمریکا هم جرأت مقابله نخواهد داشت.
بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب به بیان وظایف مسئولان در قبال جامعه کارگری اختصاص داشت.
ایشان تعریف زبانی از کارگران را خوب اما ناکافی خواندند و به مسئولان و کارآفرینان و سرمایه گذاران خاطرنشان کردند: ارتقاء زندگی کارگر و اطمینان خاطرش به امنیت شغلی و چرخیدن راحت چرخ زندگی، موجب افزایش کیفیت کار و محصول می شود بنابراین، هر تلاشی برای ارتقاء زندگی کارگران، در حقیقت سرمایه گذاری برای سود بیشتر است.
حضرت آیت الله خامنه ای تولید را ستون فقرات کشور و کارگران را ستون فقرات تولید برشمردند و گفتند: بخش مهمی از شعار امسال یعنی رشد تولید، به جامعه کارگری مربوط می شود و کارگران برای انجام وظایف دراین زمینه باید با دلگرمی و اطمینان خاطر پای کار بیایند.
«سهم بری عادلانه از درآمد کار» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب با تکیه بر آن گفتند: سهم کارگر در ایجاد ارزش برای محصول بیش از عناصر و عوامل دیگر است، بدین سبب برای ایجاد ارزش بالا برای محصولات باید در حوزه آموزش، مهارت آموزی و تجربه اندوزی کارگران برنامه ریزی جدی شود.
ایشان توجه به سهم کارگر را به مفهوم نادیده گرفتن سرمایه گذار و ایجاد جبهه در مقابل آن ندانستند و خاطرنشان کردند: کارآفرین و کارگر هر دو به یکدیگر احتیاج دارند و بر خلاف کمونیست ها که با دروغ و شعارِ بدون عمل، بدنبال ایجاد فضای جنگ و تضاد در روابط کار بودند، آنچه سبب تامین سهم عادلانه در روابط کار می شود، انصاف، همراهی، همدلی و ناظر دانستن خدا است.
رهبر انقلاب دراین زمینه افزودند: البته در مواردی ابزار سرمایه سبب تضییع حقوق کارگر می شود که جلوی آنها باید گرفته شود، ضمن این که محدودیت های احتمالی سرمایه گذار و کارآفرین هم باید مورد توجه باشد.
ایشان بالا بردن توانایی های کارگران را وظیفه خواندند و با اشاره به روایتی که «ظلم به کارگر را سبب نابودی همه اعمال خیر و حرام شدن بوی بهشت می داند»، گفتند: ظلم به کارگر فقط دستمزد ندادن نیست بلکه اقدام نکردن در حوزه بیمه، بهداشت، آموزش، ابتکار، مهارت افزایی، سلامت خانوادگی و امنیت شغلی نیز ظلم به کارگران است.
حضرت آیت الله خامنه ای ۱۴ هزار شهید جامعه کارگری را ۱۴ هزار پرچم افتخار در دست کارگران خواندند و با اشاره به وفاداری کارگران به انقلاب و نظام، افزودند: با اهمیت ترین نشانه وفاداری جامعه کارگری به نظام، رفتار هوشمندانه آنها در این چند دهه یعنی ناکام گذاشتن کوشش های گروهک ها در اوایل انقلاب برای زمین گیر کردن نظام بوسیله به تعطیلی کشاندن کارگاهها و همین طور ایستادگی هوشمندانه در مقابل تبلیغات انبوه بدخواهان خارجی برای قرار دادن جامعه کارگری در مقابل نظام است.
ایشان هوشیاری و تأثیرناپذیری کارگران از تحریکات بیگانگان را «جهاد بزرگ جامعه کارگری» خواندند و تاکید کردند: تا امروز نتوانستند و پس از این نیز به حول و قوه الهی نخواهند توانست جامعه کارگری را در مقابل نظام قرار دهند.
رهبر انقلاب در عین حال برخی اعتراض ها در محیط کارگری همچون اعتراض به تأخیر در پرداخت حقوق ها و یا واگذاری های غلط و فاسد را بجا دانستند و گفتند: این اعتراض ها در حقیقت کمک به دولت و نظام و آگاه کردن آنها است و در این موارد نیز هر جا دستگاههای مسئول مانند قوه قضائیه وارد شدند، دیدند که حق با کارگران است.
ایشان در همین زمینه افزودند: خوشبختانه در همه قضایای اعتراضی، جامعه کارگری با مرزبندی و اعلام مرزبندی با دشمن و تاکید بر همراهی و رفاقت با نظام نگذاشته است بدخواهان از اعتراض و تجمع سوء بهره گیرند.
حضرت آیت الله خامنه ای در بیان نکته ای دیگر، ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل کرده اما بیکار یا دارای مشاغل نامربوط و همین طور جوانانی را که اساساً بدنبال تحصیل و اشتغال نیستند، ضروری خواندند و گفتند: همه این جوانان سرمایه های کشور هستند و صاحبنظران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باید برای جلوگیری از معطل ماندن این سرمایه ها به دولت کمک فکری کنند.
ایشان همین طور گزارش وزیر کار را حاوی نکات مهمی دانستند و با اشاره به سوابق خوب آقای مرتضوی در مسئولیت های قبلی و ضرورت پیگیری برنامه های اعلام شده، گفتند: باید در اعلام هرگونه آمار به ویژه در موارد مهمی همچون اشتغال، مسکن و بیمه دقت کامل کرد تا برخلاف برخی دولت های قبلی، همه آمارهای ارائه شده دقیق و بدون مسامحه و سهل انگاری باشد.
در ابتدای این دیدار، مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بیان گزارشی از برنامه ها و کارهای این وزارتخانه همچون در حوزه ایجاد اشتغال، آموزش و مهارت افزایی کارگران، توسعه بخش تعاونی، افزایش پشتیبانی از مددجویان، گسترش تامین اجتماعی و حمایت های بیمه ای پرداخت.
منبع:

1402/02/10
12:07:13
5.0 / 5
533
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
محفل