دروازه تاریخ،

شن های ابابیل لاکهید آمریکایی را به زمین زد

شن های ابابیل لاکهید آمریکایی را به زمین زد

محفل: سپاه ابرهه با فیل های عظیم الجثه برای تخریب خانه کعبه حرکت کرد اما ناگهان پرندگان ابابیل در آسمان شهر مکه پدیدار شدند و با پرتاب سنگ ریزه های داغ، او و سپاهش را نابود کردند. هزاران سال بعد در تابستان 1359 هواپیماهای لاکهید و هرکول سی 130 و هلی کوپترهای فوق پیشرفته آمریکایی به قصد تهران، درحال ترک آسمان طبس بودند که شن های صحرا بی مقدمه توفانی سهمگین به پا کردند و نظامیان زبده آمریکایی را در حمله به مراکز و تاسیسات مهم ایران با شکستی مفتضحانه روبرو کردند.به گزارش محفل به نقل از ایسنا، امروز پنجم اردیبهشت چهل و سومین سالروز تجاوز جنگنده ها و کماندوهایی آمریکایی به خاک کشورمان در صحرای طبس در سال ۱۳۵۹ است.

به دنبال اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان پیرو خط امام، استراتژیست ها به کمک تکاورها و کماندوهای آمریکایی در چارچوب عملیاتی تحت عنوان «پنجه عقاب» دزدانه و به دور از دید رادارهای ارتش وارد فضای سرزمینی کشورمان شدند تا شاید به خیال خام خود بتوانند ۵۲ دیپلمات به گروگان گرفته شده در سفارت شان را آزاد کنند.

شبِ چهارم اردیبهشت ۱۳۵۹، شش فروند هواپیمای نظامی سی ۱۳۰ در یکی از پایگاه های سابق نظامی آمریکا در بیابانی در شرق صحرای طبس فرود آمد. قرار بود هواپیماها بعد از سوختگیری و رسیدن هشت فروند هلی کوپتر عملیاتی و نفربر دیگر، به سمت تهران پرواز کنند و با همکاری عوامل نفوذی، بیت امام و سایر مراکز حساس کشور را بمباران کنند اما طوفان سهمگین شن، ماهها برنامه ریزی استراتژیت های آمریکایی را نقش بر آب کرد.

توده ها چند ده کلیومتری شن به آسمان بلند شد. یک فروند هلی کوپتر با یک فروند هواپیما برخورد کرد و هر دو منفجر شدند. برخی از هلیکوپترها به پرواز درآمدند و با ترک آسمان ایران خویش را به ناو نیمیتس در دریای عمان رساندند. چند فروند هلی کوپتر آمریکایی هم در بیابان های منطقه فرود اضطراری کردند.

در این فضاحت تاریخی هشت نفر از متجاوزین نظامی آمریکایی به هلاکت رسیدند و جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت این کشور دستور توقف عملیات و اعلام شکست، تنها چند ساعت پس از شروع عملیات را صادر کرد.خاطره آیت الله

عملیات پنجه عقاب در ایران با حاشیه هایی همراه بود همچون استعفای سرلشکر بهمن باقری فرمانده وقت نیروی هوایی ارتش در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۵۹، برکناری تیمسار محمدهادی شادمهر فرمانده ستاد کل ارتش در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۵۹ و جان باختن محمد منتظرقائم، فرمانده وقت سپاه یزد در حمله جنگده های خودی به هواپیماها و هلی کوپترهای به جا مانده در کویر.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطراتش نوشت: «پرونده کامل حمله آمریکا به طبس را که آورده بودند، مطالعه کردم... به نظر می آید در رده های بالا در ستاد ارتش و نیروی هوایی کسانی با آمریکا همراه بوده اند. من جمله سرتیپ باقری، فرمانده آن روز نیروی هوایی و تیمسار شادمهر رئیس وقت ستاد ارتش، اعمال مشکوکی چون دستور تخریب هلیکوپترهای آمریکایی جا مانده در طبس و جمع کردن ضد هوایی های فرودگاه تهران را انجام دادند.»

روایت خبرنگارِ شهید

شهید غلامحسین افشردی ملقب به حسن باقری خبرنگار اعزامی روزنامه جمهوری اسلامی به طبس گزارش تجاوز نظامی نیروی هوایی آمریکا به ایران را چند ساعت پس از شکست فضاحت بار این عملیات، در مورخ شنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۵۹ در شماره ۲۶۱ روزنامه منتشر نمود.

او مهر ماه همان سال با معرفی آیت الله سید علی خامنه ای نماینده امام خمینی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به محسن رضایی، به اطلاعات سپاه پاسداران پیوست و دو سال و ۹ ماه بعد در نهم بهمن ۱۳۶۱ در کسوت جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، پیش از آغاز عملیات والفجر مقدماتی به همراه شهید مجید بقایی و تعدادی از پاسداران انقلاب که در منطقه فکه درحال عملیات تجسس و شناسایی بودند، بر اثر برخورد گلوله خمپاره به سنگر دیده بانی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

او به همراه بهرام محمدی فرد جز نخستین خبرنگاران و عکاسان کشور بود که در منطقه فرود هواپیماها و هلی کوپترهای آمریکایی در صحرای طبس حاضر شدند و گزارش های خبری و تصویری خود از فضاحت تاریخی آمریکا در خاورمیانه را روایت کردند.

باقری در گزارش خود از این حادثه نوشت: «محل نشستن هواپیماها و هلی کوپترهای آمریکایی در ایران، محلی است در فاصله حدود ۲۷۰ کیلومتری یزد و ۱۶۰ کیلومتری طبس و پاسگاه رباط خان در حوزه ژاندارمری بیرجند در ۴۰ کیلومتری این منطقه قرار دارد.دیروز بامداد - پنج اردیبهشت - در دو کیلومتری محل فرود هواپیما به نخستین گروه سربازان ژاندارمری برخوردیم که محافظت منطقه را برعهده داشتند.

در کنار تانکری که توسط مزدوران کثیف آمریکایی به آتش کشیده شده بود به نگهبانی مشغول بودند. افسر فرمانده این گروه به ما اظهار داشت که مزدوران آمریکایی سوار بر یک موتور تِرِل جلوی این تانکر، مواد سوختی را گرفتند و حتی به راننده اجازه برگشت هم ندادند و در عوض تانکر او را به گلوله بستند که در نتیجه تانکر منفجر و به آتش کشیده شد و راننده هم از ناحیه سر صدمه دیده است که برای مداوا به یزد اعزام گردیده و باقیمانده سوخت تانکر حاکی از شعله و حرارت بیش از اندازه و اندازه آن می باشد.

تنها چیز سالمی که ما از این تانکر دیدیم، نمره جلوی آن بود و دیگر هیچ چیز سالمی دیده نمی شد. حادثه به اندازه ای بود که فنرهای عقب ماشین و حتی شاسی اصلی ماشین را هم کج کرده و در این بین فرمانده حفاظت منطقه که یک سرگرد نیروی زمینی لشگر خراسان بود، برای بازدید به این محل آمد و وقتی که فهمید ما خبرنگار هستیم و از تهران آمدیم، متذکر شد که این منطقه توسط مزدوران آمریکایی مین گذاری شده و رفتن برای تهیه عکس و گزارش خطرآفرین است اما وقتی با اصرار ما روبرو شد، قبول کرد که خود هم همراه ما بیاید و راهنمایی کند.

ما هم متوجه شدیم که نخستین گروه خبرنگار و عکاس هستیم که برای تهیه گزارش از این جنایت فضاحت بار کارتر به منطقه آمده ایم.

فاصله محل سوزاندن تانکر تا محل سقوط هواپیما حدود یک و نیم کیلومتر بود. از دور فقط ۲ هلی کوپتر به چشم می خورد و ۲ تا ۳ تا پره که عمودی هم در زمین فرو رفته بودند. جلوتر که رفتیم فرمانده حفاظت منطقه توضیح داد که این نقطه جزو نقشه ای بوده است که در زمان رژیم طاغوت قرار بود، فرودگاه شود و چون این نقشه ها توسط همین آمریکایی ها طرح ریزی شده بنابراین مختصات این منطقه را داشته اند و قبلا هم از این محل برای صدور اورانیوم های استخراج شده از منطقه به آمریکا استفاده می کردند.

باید متذکر شد که منطقه فرود هلی کوپترها منطقه ای از کویر به صورت دشت باز و گسترده به وسعت بیشتر از ۱۰ کیلومتر مربع با میدان دید وسیع که گنجایش فرود هواپیما و هلی کوپترهای زیادی را داراست. سرگرد فرمانده نظارت منطقه، ادامه داد که آمریکایی ها حساب همه چیز را کرده بودند اما از آنجائیکه پشتیبان ملت، خداوند متعال است، سطح کویر شنی بوده و تمام نقشه های آنها را برهم ریخت.

چهار هلی کوپتر نیروی دریایی آمریکا در منطقه بود که هنوز منفجر یا منهدم نشده بود و فقط برخی از چرخ هایش در شن فرو رفته بودند. دو هلی کوپتر یکی در سمت راست جاده و دیگری در سمت چپ قرار داشت. علاوه بر این هلی کوپترهای سالم یک هلی کوپتر هم با هواپیما سی ۱۳۰ آمریکایی تصادف کرده بود و هر دو آتش گرفته بودند و خود این حادثه سبب عقیم ماندن تلاشهای کارتر دیوانه شده بود. البته راجع به دلیل تصادف هواپیمای سی ۱۳۰ و هلی کوپتر، سخنان گوناگونی نقل می شود.

از هواپیمای سی ۱۳۰ که چهار موتوره است، جز تل خاکستر، آلومینیوم های ذوب شده که در سطح کویر روان شده بود چیزی باقی نمانده بود. پنج جسد سوخته خلبانان آمریکایی را در لابلای لاشه هواپیما مشاهده کردیم که عبارت بودند از خلبان و خدمه هواپیمای سی ۱۳۰.

هلی کوپتری هم که به این هواپیما برخورد کرده بود متلاشی شده بود که مسلما خلبانانش به درک واصل شدند. آمریکایی ها حتی وقت نکردند فشنگ ها را بردارند. نکته قابل توجه این که جعبه سیاه هواپیمای سی ۱۳۰ که حافظه مختصات پرواز جهت و مسیر پرواز بوده در محل بین سوخته های لاشه هواپیما موجود بود و از این جعبه میتوان کاملا مطمئن شد که این مزدوران از کدام یک از پایگاه های کشورهای مزدور آمریکا در منطقه پرواز کرده است.

مقدار زیادی پوکه های شلیک شده ۱۶ ـ ۸۸ را مشاهده کردیم و فانوسقه های زیادی روی زمین پخش بود که در هر کدام از این ها فانوسقه ها، بمب و دو جافشنگی ام ۱۶ که در هر کدام سه خشاب ۲۰ تیری ام ۱۶ وجود داشته است و آمریکایی ها حتی وقت نکرده بودند که این فشنگ ها را همراه خود ببرند و در محل رها کرده و فرار کردند.

گفته می شد که کنار هر وسیله مقداری مواد منفجره گذاشتند و ما دوربین اسلحه های زاویه سنج سنگین را دیدم که کنار آنها جعبه مواد منفجره آماده انفجار قرار داشت و این بسیار خطرناک بود.»

روایت یک سپاهی

سردار یوسف فروتن مسؤول وقت روابط عمومی سپاه و نماینده این نهاد نظامی در ستاد نماز جمعه کشور در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر گردید به تشریح جزئیات بیشتری از عملیات شکست خورده آمریکا در صحرای طبس که عملیات پنجه عقاب نام داشت، پرداخت.

او در خاطراتش نوشت: «گروه ضربتی که در طبس گرفتار طوفان شن شدند، حدود ۱۰۰ نفر و مجهز به وسایل مختلف از جمله؛ طناب و نردبان های تاشو بودند. آنها برنامه ریزی کرده بودند که از کویر وارد ایران شوند، سپس از بیراهه به ورامین رفته و از آنجا با کامیون وارد تهران شوند و با عملیات خاص ضد گروگان گیری گروگان ها را از ایران خارج کنند.

این عملیات با دقت و هزینه بالا انجام شد و ستادهای هدایت کننده از چند نقطه و با مهارت عملیات را هدایت کردند... د. یکی از خیانت های بزرگ آقای بنی صدر بعنوان نخستین رئیس جمهور ایران با ۱۱ میلیون رای، در این عملیات نهفته است.

... از ستاد مرکزی سپاه خبر حمله از راه کویر طبس رسید. نماز دوم که به اتمام رسید به حضرت آیت الله خامنه ای که در آن زمان امام جمعه تهران بود، عرض کردم. ایشان فرمودند: «مردم را آگاه کنید.» هنوز همه مردم پراکنده نشده بودند که واقعه طوفان شن طبس را با اطلاعیه ای تند و داغ به مردم اعلام کردم و از آنها خواستم که دسته جمعی سوره فیل و شکست ابرهه زمان را بخوانند و صحنه بسیار زیبایی به وجود آمد. فردای آن روز خویش را به محل حادثه رساندم. اثر هیچ نیرویی الا شن های نرم کویر نبود.

انصافا طراحی دشمن خوب بود جای ویژه ای را برگزیده بودند، دقت کردم دیدم چرخ های هواپیمای غول پیکر سی ۱۳۰ فقط به اندازه ۲ سانتی متر در زمین فرورفته بود. گویی این فرودگاه را آمریکا از قبل درست کرده بود. ما با ماشین آهو مثل این که روی سطحی از سنگ رانندگی می نماییم. داخل هواپیمای نیمه سوخته و هلی کوپتر حدودا یک چهارم سوخته، هنوز هیچ چیز دست خورده نبود فقط آقای خلخالی پیش از ما رسیده بود. جنازه های نیم سوخته را برده بودند جای جنازه سوخته شده روی شن ها بود.

حدود ۵۰۰ متر دورتر ۳ هلی کوپتر سالم روی زمین نشسته بودند از داخل این هلی کوپتر نیم سوخته بیرون آمدم و قصد رفتن به سمت آن ۳ فروند دیگر را داشتم که ناگهان فانتوم ها سر رسیدند و با سرعت همه اسناد و مدارک را از بین بردند. و در همین لحظه ۲ فروند هواپیمای جنگنده با بمباران منطقه همه آثار جنایت و مدارک را از بین بردند. علاوه بر آن فرمانده سپاه یزد شهید منتظرقائم هم شهید شد. بعدها معلوم شد که این عملیات طرح خیانت رئیس جمهور بنی صدر بود.

با یکی از روستاییان آنجا صحبت کرده و ماجرا را از او پرسیدم. اظهار داشت: «ساعت حدود ۱۰ شب بود. از مشهد عازم کرمان بودیم. عده ای جلوی ما را گرفتند و پیاده کردند. دیدیم طوفان شن شدیدی به چشم می خورد، سابقه نداشت در چنین فصل و زمانی چنین طوفانی بیاید. باردیگر ما را سوار اتوبوس کرده و جای دیگر پیاده کردند، مدتی نشستیم و دست هایمان را روی سرمان گذاشتیم، دیدیم هلی کوپترها آتش گرفتند. پس از آن سوار اتوبوس شدیم و به مشهد برگشتیم.»

بعد از این که گزارش خدمت امام (ره) داده شد و شرح ماوقع به ایشان عرضه گردید ایشان خیلی آرام و متین و کاملا با وقار همیشگی خود فرمودند: «عجب، این آقایان می خواستند این طور ایران را فتح کنند حال که آنها قصد دارند گروگان ها را بگیرند، آنان را در سرتاسر کشور پخش کنید که اگر برای دومین بار تصمیم گرفتند حمله کنند همه ایران را بگیرند.» ما هم به دستور امام و به کمک بچه های اطلاعات، گروگانها را در مشهد، تبریز، اصفهان و سایر شهرها پخش کردیم.»

روایت یک استراتژیست نظامی

رضا سیف اللهی از دانشجویان پیرو خط امام (ره) که در تسخیر سفارت آمریکا حضور داشت، در گفت وگویی به تشریح چگونگی این رویداد تاریخی پرداخت و اظهار داشت: در لانه جاسوسی آمریکا همراه دیگر دوستان و دانشجویان حضور داشتم که بامداد روز حادثه، خبرنگاران خارجی به لانه جاسوسی رجوع کردند و با پرسش های خود تحلیل ما را در رابطه با آن حادثه و شکست آمریکا جویا شدند. از پرسش های آنان دریافتیم آمریکا برای آزادسازی گروگان هایش اقدام نظامی کرده و با شکست جدی روبه رو شده است.

آمریکا چند ساعت بعد از شکست نظامی در عملیات طبس، اطلاعیه ای صادر کرد و شکست را پذیرفت و آشکارا اعلام نمود که این عملیات برای آزادسازی گروگانهایش در ایران انجام شده است.

عملیات طبس، یک عملیات حساب شده، برنامه ریزی شده و دقیق بود و برای آن آمریکا از نیروهای نظامی «دلتا» که زبده ترین نیروهای ارتش آمریکا به شمار می آمدند، استفاده نمود. حتی در میان نیروهای دلتا ۹۷ نفر از زبده ترین آنها را که در عملیات متعدد مانند جنگ ویتنام موفق بودند، بر گزید.

عملیات طبس بسیار طراحی قوی داشت و قرار بوده نیروها به پایگاهی در مصر منتقل شوند که انورسادات هم قول مساعد و هر گونه همکاری با آمریکا را داده بود. قرار بود هواپیماها از مصر به پایگاه نظامی آمریکا در کشور عمان منتقل و از آنجا با شش فروند سی ۱۳۰ و هشت بالگرد رهسپار طبس شوند. این هواپیماها و بالگردها همه تجهیزات مورد نیاز این عملیات را داشته اند.

این تعداد هواپیما و بالگردها از مرز چابهار و از ارتفاع پایین که در دید رادارهای ایران نباشد، وارد کشورمان شده و می خواستند در فرودگاه طبس که از پیش توسط خود آمریکایی ها جهت استفاده این گونه موارد ساخته شده بود و آنها به همه خصوصیت های آن آگاه بودند، فرود بیایند، ولی دو فروند بالگرد آنها گرفتار نقص فنی شد به ناو هواپیمابر آمریکا در دریای عمان باز گشتند. بقیه هواپیما و بالگردها هم با ۴۵ دقیقه تاخیر در طبس به زمین نشستند.

نخستین شوک وارده به آمریکا در این عملیات نظامی، خراب شدن دو فروند بالگرد و دومین شوک، دیرکرد در رسیدن به منطقه طبس است. قرار بود عملیات پنهانی صورت گیرد اما اطلاع ایران از این عملیات نظامی، شوک سوم را به نیروی عملیاتی آمریکا وارد کرد.

قرار بود بالگردها اطراف لانه جاسوسی آمریکا در تهران فرود بیایند و به محل نگهداری گروگان ها که همان لانه جاسوسی بود، حمله کنند و آنها را به همراه چند تن از دانشجویان تسخیر کننده به ورزشگاه شیرودی ببرند و از آنجا به فرودگاه علی آباد قم منتقل کنند و از آنجا با هواپیماهای سی ۱۳۰ از ایران خارج کنند. این عملیات بسیار دقیق و برنامه ریزی شده بوده و حتی مسیر ورود با مسیر خروج تفاوت داشت.

اما هواپیمایی که قرار بود نقش اصلی عملیات را انجام دهد حین سوخت گیری با یک فروند هواپیما گرفتار توفان شد و آتش گرفت. نیروهای باقی مانده با دستپاچگی با یک فروند سی ۱۳۰ خاک ایران را ترک کردنند و تعداد زیادی سند و مدرک از خود به جا گذاشتند که این مدارک چند روز بعد توسط نیروهای نفوذی در هوانیروز بمباران شد و در آتش سوخت و از بین رفت.»انعکاس در رسانه ها

یک مجله پر نفوذ مصری به نام «اکتبر» نوشت: «چهل ایرانی تعلیم دیده در آمریکا در این تهاجم شرکت داشتند».

گزارش پنتاگون: «تعداد بیشتر هلی کوپترها ریسک را بیشتر می نمود و این که بعضی از آنها مجبور به فرود می شدند».

در این مورد پنتاگون با شیمون پرز وزیر وقت دفاع اسراییل در خلال عملیات موفقِ انتبه در اوگاندا در سال ۱۹۷۶ مشورت کرد. شیمون پرز به مجلسه تایم اظهار داشت: «در عملیاتی همانند این عملیات باید با حداقل تجهیزات مجهز شد. اگر شما تجهیزات زیاد داشته باشید، همه ی کارها را خراب خواهید کرد».

لوموند، روزنامه پرتیراژ فرانسه نوشت: «درباره کارایی یک دستگاه نظامی که امنیت نیمی از جهان بدان محول شده ولی قادر نیست حتی دو هلی کوپتر را در صحرا و تازه آن هم بدون دخالت دشمن در هوا نگاه دارد، چگونه فکر کنیم»؟

ساندی اکسپرس نوشت: «نمی توان تصور کرد که پیشرفته ترین تکنولوژی دنیا با دستگاههای خود ساخته اش چنین افتضاحی به بار بیاورد».

روزنامه نیویورک تایمز ضمن بررسی وقایعی که در روابط میان ایران و آمریکا در سال ۱۹۸۰ میلادی صورت گرفت این سال را برای آمریکا «سال شوم» دانست.

روایت آمریکایی

ویلیام هامیلتون مک اورتر جردن از تیم انتخاباتی جیمی کارتر در سی و نهمین کارزار انتخاباتی آمریکا و مشاورِ امین و رئیس ستاد کاخ سفید خاطرات روزانه عملیات پنجه عقاب را در دفترچه خاطراتش ثبت و در چارچوب کتابی به اسم «بحران» چاپ کرد.

جردن همان مقام رسمی آمریکا بود که آخرین دیدار را با محمدرضا شاه داشت.

او در کتابش نوشت: «پنجشنبه ۲۴ آوریل ۱۹۸۰ (۴ اردیبهشت ۱۳۵۹). از بامداد امروز نمی توانستم هیجان خویش را پنهان کنم. مرتبا به ساعت خود نگاه می کردم و پیش خود مجسم می کردم چارلی و افراد او هم اکنون در چه وضعی هستند. هیجان و نگرانی من بالاخره توجه الئانور، منشی دفتر رئیس ستاد کاخ سفید را هم به خود جلب کرد و اظهار داشت: «امروز شما را چه می شود؟ حالتان عادی نیست.»

ماجرای مأموریت نجات از موارد نادری بود که الئانور در جریان کار من از آن خبر نداشت. کارتر به همه ما سپرده بود که در این مورد با هیچ کس حتی منشی های محرم و رازدارش هم صحبت نکنیم. نزدیک ظهر رئیس جمهور مرا احضار کرد. وقتی وارد دفترش شدم او را خیلی افسرده و ناراحت دیدم. قبل از این که من سخن بگویم خود او آغاز به صحبت کرد و اظهار داشت: «الان خبر بدی به من دادند. دو هلی کوپتر ما در شروع عملیات سقوط کرده است.» و بلافاصله افزود: «اما من برای دادن این خبر شما را احضار نکرده ام. ونس، وزیر امور خارجه آمریکا می خواهد استعفا بدهد.

از شنیدن این خبرها گیج و مبهوت شدم. سقوط هلی کوپترها و احتمال شکست عملیات نجات و استعفای ونس ضربه سنگینی بود. کارتر که متوجه بهت و ناراحتی من شده بود، اظهار داشت: «راجع به این مورد فعلاً با هیچ کس صحبت نکن، من فقط ماندیل را در جریان گذاشته ام. فکر کن چه باید بکنیم.»

کارتر سپس بلند شد و به اتفاق به طرف اتاق کابینه رفتیم. ماندیل معاون رئیس جمهور، ونس وزیر امور خارجه آمریکا، برژینسکی مشاور امنیت ملی و جودی پاول سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور دور میز نشسته بودند و براون، وزیر دفاع هم چند دقیقه بعد وارد شد. براون اطلاع داد که «شش هلی کوپتر به منطقه معروف به «بیابان ۱» رسیده اند ولی دو هلی کوپتر در میان راه سقوط کرده یا در جایی فرود آمده و نتوانسته اند به مقصد برسند.» او افزود: «اگر اشکال دیگری پیش نیاید و در موقع ورود هواپیماها و هلی کوپترها به فضای ایران متوجه آنها نشده باشند برنامه پیشبینی شده را با شش هلی کوپتر هم میتوان انجام داد.»

منابع:

صحیفه امام جلد ۱۲ ص ۲۵۵ و ۲۵۶ و ۳۸۰

طبس، مصداق بر سوره ی فیل، پیشین، صص ۲۹-۳۴

مرکز مطالعات و پژوهش های سیاسی، گفت وگوی رضا سیف الهی

سالروز واقعه طبس؛ تجاوزگری آمریکا ضد ایران از قلب کویر تا تشکیل ائتلاف های منطقه ای ضد ایران. پارس تودی. ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

منبع:

1402/02/05
11:31:34
5.0 / 5
518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل