پاسخ مجمع تشخیص به مجلسیان:

شائبه اعمال فشار به نقش نظارتی مجمع را تقویت نکنید

شائبه اعمال فشار به نقش نظارتی مجمع را تقویت نکنید

محفل: روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره ی طرح برخی مسائل درباره ی «طرح شفافیت آرای نمایندگان» از طرف روابط عمومی مجلس و چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اطلاعیه ای صادر کرد و این اظهارات را «نادرست» خواند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، متن این اطلاعیه به این شرح است: «در روزهای اخیر انتشار بیانیه روابط عمومی مجلس شورای اسلامی و اظهارات چند نماینده مجلس درباره ی طرح شفافیت، در فضای عمومی جامعه، شبهاتی را مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام دامن زد که صدور این پاسخ را جهت تنویر افکار عمومی، ضروری نموده است.
طرح شفافیت آرای نمایندگان محترم در مجلس دهم عنوان شد و برخی از نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، که به خانه ملت راه یافتند این شعار را مطرح می کردند که به سرعت این طرح را به سرانجام می رسانند. مع الوصف این مصوبه در اولین مرحله در «هیئت عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام» مورد بررسی قرار گرفت و مغایرت های آن با بندهای مختلفی از سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری بوسیله شورای محترم نگهبان به مجلس ابلاغ گردید.
مجلس محترم بعد از چند مرحله رفت و برگشت با شورای نگهبان، در نهایت در اسفندماه ۱۴۰۱ با تغییراتی اندک در اصلاح مصوبه خود آنرا به شورای نگهبان عودت داد و از آنجائیکه ایرادات شورای نگهبان به این مصوبه رفع نشده بود، از طرف آن شورا به مجلس برگشت داده شد و نمایندگان محترم موضوع را به عنوان مورد اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادند.
این مصوبه در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ با امضای رییس محترم مجلس شورای اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت آمده و در دستور کار «کمیسیون حقوقی و قضایی» و «صحن مجمع» قرار گرفته است! بدین سبب ادعای مطرح شده در خصوص رسیدگی نشدن سه ماهه این مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام از اساس تکذیب می شود.
این مصوبه همچون سایر مصوبات مجلس از نظر انطباق با سیاست های کلی، در همان ابتدا در هیئت عالی نظارت مورد رسیدگی قرار گرفت و موارد مغایر آن با سیاست های کلی در موعد قانونی خود به شورای محترم نگهبان، اعلام گردیده است و هیچ تاخیری درباب آن صورت نگرفته است. مصوبه اخیر مجلس که به عنوان موضوع اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده است، در جلسه اخیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع به ریاست حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای مورد بررسی قرار گرفته و در نخستین جلسه شورای مجمع در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد.
در پایان، ضمن تاکید بر ضرورت سرلوحه قرارگرفتن صداقت، صراحت و شفافیت در اطلاع رسانی ها و نیز ایفای دقیق و موثر نقش نمایندگی مردم انقلابی ایران اسلامی، از نمایندگان محترم مجلس تقاضا می شود از اظهاراتی که شائبه ناآشنایی با جایگاه و وظایف قانونی سایر نهادها و اعمال فشار بر نقش نظارتی هیئت عالی نظارت را دارد، جداً پرهیز نمایند.»
منبع:

1402/02/01
16:17:27
5.0 / 5
455
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
محفل