گزیده بیانات رهبر انقلاب در دیدار رمضانی دانشجویان:

جلسه اقتصادی سران قوا، آنطور که باید به هدف خود نرسید

جلسه اقتصادی سران قوا، آنطور که باید به هدف خود نرسید

محفل: به گزارش محفل، تعدادی از دانشجویان و فعالان تشکل های دانشجویی در بیست و هفتمین روز از ماه مبارک رمضان با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، گزیده بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار تعدادی از دانشجویان و فعالان تشکل های دانشجویی با ایشان که عصر امروز (سه شنبه) در بیست و هفتمین روز از ماه مبارک رمضان با رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد به شرح زیر است:
- در دوران دفاع مقدس دو فرصت تعالی و عروج به صورت مشترک در کنار هم قرار گرفتند. جوان هایی که وارد میدان جنگ شدند حرکتشان و اوج گیری شان جوری بود که فردی مثل امام راحل، امام بزرگوار که سالهای متمادی سلوک و عرفان را تجربه کرده بود به حال آنها غبطه می خورد، من نمی دانم شماها شرح حال این شهدا را می خوانید؛ این کتابها را یا نه؟ من می خوانم و اشک می ریزم و استفاده می کنم برای من حقیقتاً استفاده دارد. من خیال می کنم شما یکی از کارهایی که می کنید حتما همین باشد شرح حال این شهدای عزیز را بخصوص بعضی هایشان را که خیلی معنویت دارند بخوانید. اینها استفاده کردند.
- انتظار فرج یعنی سختی ها همه قابل برداشته شدن، برطرف شدن است. نه این که بنشینید انتظار بکشید، دل شما باید گوش به زنگ باشد. انتظار فرج یعنی انتظار برطرف شدن همه نقص هایی که شما هم اکنون گفتید. ده برابر این هم نقص وجود دارد که شما نگفتید. انتظار فرج یعنی این، یعنی آماده بودن، فکر کردن، بن بست نپنداشتن. بن بست انگاری خیلی چیز بدی است.
- خدای متعال که در قرآن مکرر گفته «کَتَبَ اللَّهُ لَأَغْلِبَنَّ أَنَا وَ رُسُلی‏»؛ کتب اللّه یعنی قانون قطعی خدا است که راه پیغمبران غلبه پیدا خواهد نمود. دیگر بحثی ندارد. «إِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذینَ آمَنُوا»؛ خدا از مؤمنین دفاع خواهد کرد، در این هیچ تردیدی نیست. یا «نُریدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً»؛ در این هیچ تردیدی وجود ندارد، این قول خدای متعال است. خود ما حقیقت ها را هم دیدیم. حالا ما اینها را یک روزی از قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نقل می کردیم، اما در زندگی خودمان تصور نمی کردیم.
- ما در این سن خودمان دیدیم، پیروزی انقلاب را دیدیم. این غلبه حق بر باطل بود. کسی فکر نمی کرد، هیچکس اصلاً تصور نمی کرد. مرحوم آقای طالقانی به خود من گفت، گفت وقتی آن روزی که امام گفت شاه باید برود. ما گفتیم آقا چه حرف هایی میزند! یعنی کسی مثل آقای طالقانی! مرحوم آیت اللّه طالقانی آدم کوچکی نبود. یک مبارز عمیقِ عریقِ سابقه دارِ آن چنانی امیدوار نبود، اما شد. انقلاب پیروز شد. حادثه عجیبی بود جنگ تحمیلی. همه ضد ما، آمریکا ضد ما، شوروی ضد ما، ناتو ضد ما، کشورهای مسلمان ضد ما، ترکیه همسایه مان ضد ما، همه، همه. ما پیروز شدیم. در یک چنین جنگی که همه ضد ما بودند، ما پیروز شدیم. پس ازاین رو تجربه های ما هم همین را نشان داده است.
- در مورد مساله خصوصی سازی که برخی از دوستان گفتند و تکرار کردند و بیرون هم همانها را می گویند: هر قانون خوبی را امکان دارد بد عمل کنند. اینی که ما امکانات کشور، امکانات تولیدی، کارخانجات، اینها را بدهیم دست دولت، دستگاههای تولیدی و بنگاه های تولیدی بزرگ را دولت نمی تواند، مشکلات به وجود می آید، فساد به وجود می آید. چه قدر در این چند سال این مسائل پیش آمده. این راهش فقط خصوصی سازی بود. هیچ چاره دیگری وجود نداشت واقعاً و این کار ناگهان انجام نگرفت. با فکر، با مطالعه، با پیشبینی، ساعت ها بحث کردن انجام گرفت. بله، من قبول دارم، آن توقعی که بنده داشتم از خصوصی سازی، تا حالا آن توقع برآورده نشده. اما کارهای خوبی هم انجام گرفته.
اینی که شما می گویید بنگاه دولتی را دادند به بخش خصوصی، او دلارش را به دولت برنمیگرداند، این درست نیست. آنی که دلار را برنمیگرداند، همان بنگاه فعلا دولتی است.
البته بخش خصوصی هم اشکالاتی دارد؛ مراقبت میخواهد، دقت میخواهد، رعایت میخواهد.
- حرف مردم را باید گوش بدهند، حرف مردم کجاست؟ خب مردم در همه مسائل که حرف ندارند یا یک حرف ندارند، باید فکر کنند، مطالعه کنند، سازوکاری دارد حرف مردم، حرف مردم همینی است که هم اکنون وجود دارد یعنی یک نفر را انتخاب می کنند بعنوان رئیس جمهور این مال مردم است، یک عده ای را انتخاب می کنند بعنوان نماینده مجلس این حرف مردم است، حرف مردم را این جوری میشود فهمید دیگر. حالا یکی از برادران گفت رفراندوم اگر درصورتیکه شما این جوری می گفتند. اگر درصورتیکه از اول در همه مسائلی که پیش می آمد رفراندوم می کردید حالا آن حساسیت روی رفراندوم وجود نداشت. کجای دنیا این کار را می کنند؟ مگر مسائل متعدد کشور قابل رفراندوم است، مگر همه مردمی که در رفراندم باید شرکت نمایند و شرکت می کنند امکان تحلیل آن مساله را دارند؟ این چه حرفی است؟ چطور می شود رفراندوم کرد؟ در مسائلی که تبلیغات می شود کرد، حرف میشود زد، از همه طرف اصلاً یک کشور را برای یک مساله شش ماه درگیر بحث و جدل و گفتگو و دو قطبی سازی میکنند به جهت اینکه یک مساله ای رفراندوم بشود. در همه مسائل رفراندوم بکنیم؟ این جوری نیست قضایا که این جور ساده آدم از روی شان [بگذرد] یکی از آفتها شتاب زدگی است، شتاب زدگی نباید بشود.

- قصد دانشجو دیده شدن نباشد؛ ــ ببینید این را من تاکید میکنم ــ نه شخص دانشجو نه تشکل دانشجویی اینجور نباشد که یک حرفی را بزند به جهت اینکه دیده بشود. این بی برکت می کند کار را، حرف را بی برکت می کند، بی اثر می کند و ضرر هم دارد.
در فضای مجازی غرق نشوند؛ خب حالا فضای مجازی با همه حرفهایی که گفته می شود در کشور وجود دارد. شبکه های اجتماعی وجود دارد. بعضی ها نشسته اند که از سوی فضای مجازی سیل وار، تحلیل و خبر و مطلب و مبنا به اینها داده بشود این غلط است. شما روی فضای مجازی سوار شوید، شما فضای مجازی را هدایت کنید، شما فکر و خبر و تحلیل به فضای مجازی بدهید نه به عکس.
- دشمن استکبار، کارتل های صهیونیستی که بر اروپا و آمریکا تسلط دارند، اینها بلاشک با مسئولین جمهوری اسلامی خیلی بدند، دستشان برسد تکّه پاره شان می کنند. اما با جوانها بدترند. چرا؟ برای خاطر این که اگر جوانها و انگیزه های جوانها و جوانهای کشور نباشند از دست مسئولین کشور کاری بر نمی آید، کار را در واقع جوانها دارند انجام می دهند، حرکت و پیشرفت به دست جوانهاست بنابراین با جوان ها کینه دارند اینها. از اول انقلاب تا امروز جوان ها بودند که کارهای بزرگ را در جبهه های مختلف، میدان های مختلف به عهده گرفتند و پیش بردند. من این را می گویم بیشتر به جهت اینکه مسئولین کشور توجه نمایند و خوشبختانه توجه هم میکنند، از بسیاری از جوانها استفاده می نمایند، اما بیشتر استفاده باید بکنند در میدان های مختلف.
در میدان مدیریت های دولتی، جوانهایی از قبیل شهید موسی کلانتری، شهید تندگویان، اینها وزیر بودند جوان جوان، جوان. شهید قندی، شهید عباسپور همینهایی که همه شان شهید شدند اینها جوان بودند.
در میدان نظامی شهید همت، شهید خرازی، شهید بابایی، شهید حسن باقری، شهید شیرودی، شهید اردستانی، شهید صیاد شیرازی.
در میدان هنر و ادبیات؛ شهید آوینی، مرحوم سلحشور، مرحوم طالب زاده، البته اینها آخر عمرشان سن شان بیشتر بود اما در همین جوانی اینها خیلی کارها کردند و امثال اینها که کم هم نیستند.
در میدان علم و تحقیق؛ شهید تهرانی مقدم، مرحوم کاظمی آشتیانی، شهید مجید شهریاری، شهید رضائی نژاد، شهید احمدی روشن.
در همین زمان معاصر شما شهید حججی، مصطفای صدرزاده، آرمان علی وردی، روح الله عجمیان. اینها برجسته اند، نقطه های واقعاً برجسته اند.
هزارها، ده ها هزار، صدها هزار جوان ایرانیِ مسئولیت شناس امروز وجود دارند، اینها موتور حرکتند. اینها موتور پیشران حرکت کشور و حرکت نظامند، همه ی شما، یکایک شما باید اینجوری باشید. مثل شهیدان زندگی کنید.
- راه روشن را جوانهای عزیز! با جدّیت دنبال کنید؛ راه روشن انقلاب و اسلام و کشور و نظام و اینها را با جدّیت دنبال بکنید. کشور به شماها نیاز دارد. احتیاج دارید به آرمان خواهی، احتیاج دارید به امید، احتیاج دارید به عقلانیت. آرمان خواهی یعنی همان افق های دور که اشاره کردم. این اگر نباشد امکان ندارد. آرمان خواهی موتور حرکت است، موتور پیشران حرکت آرمان خواهی است. امید سوخت این موتور است، اگر امید نباشد این موتور حرکت نمیکند. آرمان خواهی در دلش میماند غصه اش را میخورد اگر امید وجود نداشته باشد. عقلانیت هم فرمان این موتور است.
- من می خواهم شما حرکت تان را مبنایی کنید؛ یعنی با نگاه افقهای بلند پیش رو حرکت تان را تنظیم کنید. خب شما اهل حرکتید دیگر. بالاخره بهترین جوانهای کشور غالباً دانشجوهای ما هستند و شما دانشجوهای مؤمن می خواهید حرکت کنید. من می خواهم این مقصود تأمین بشود: «نگاه به افقهای دوردست».
از من میپرسند به نظر شما وظیفه یک دانشجوی مطلوب و دارای همّت بلند و آینده نگر چیست؟ بنده جوابم این است: اول، ایجاد تحوّل در ذهن و در حقیقت جامعه ِی خود، این یک. بعد ایجاد تحوّل در ذهن و حقیقت جهان. تعجب میکنید؟ دانشجو مثلا حقیقت جهان را عوض بکند؟ تعجب ندارد. شما امروز دانشجو هستید اما فردا همین دانشجوی امروز مدیر سیاسی است، اداره کننده ی یک بخش مهمی از کشور است. اینهایی که هم اکنون مسئولین کشورند روز گذشته دانشجو بودند دیگر مثل شما.
- رسانه های جورواجور بدخواه اصرارشان اینست که ثابت کنند ملت ایران از اعتقادات دینی روگردان شده، از احساسات انقلابی روگردان شده. آنها می گویند، یک دنباله هایی هم اینجا دارند، اینها هم می گویند، در فضای مجازی می گویند، در روزنامه میگویند، در حرفهای متعدد می گویند که مردم از دین روگردان شدند. یک نفری که گرفتار غفلت باشد، فکر نکند، قبول میکند، باور میکند. اما یک دفعه می بینید شما شب قدر شد، جلسات سال جاری از سال گذشته پرشورتر است، تضرّع و گریه و ابتهال و حضور جوانها و اشک جوانها در این جلسات از سال گذشته بیشتر است، روز قدس میشود، جمعیت از سال گذشته فشرده تر است. ۲۲ بهمن میشود، جمعیت دو برابر سال گذشته است. یعنی خلاف آنچه که او میگوید، وجود دارد، اما او وسوسه ی خودش را می کند.
- جلسه اقتصادی سران قوا امر دائمی نیست بلکه موقت و برای مقاصد خاص است. این جلسه آنطور که باید به هدف خود نرسیده؛ علاج تعطیل کردن نیست بلکه باید دنبال نماییم کارها صورت گیرد.
- فعالیتهای دانشجویی نباید جامعه دانشجویی و کشور را دوقطبی کند. دوقطبی گری خواست دشمن است. مطالبه دانشجویی همراه با واقع بینی و عرضه چاره علمی و عملی باشد.
- راهبرد دشمن اینست که ما به خودمان بدبین شویم. مشکلات در داخل حتما وجود دارد اما این که ناامیدی به طور عمده منشاء داخلی دارد را قبول ندارم. مشکلات، جوانِ دانشجوی پرانگیزه را ناامید نمی نماید. درس می خواند و مبارزه می کند تا مشکلات را برطرف کند.1402/01/30
21:42:45
5.0 / 5
379
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
محفل