میراحمدی تشریح كرد

برنامه های ستاد مرکزی اربعین در سال ۱۴۰۲

برنامه های ستاد مرکزی اربعین در سال ۱۴۰۲

محفل: محفل: رییس ستاد مرکزی اربعین توضیحاتی درباب برگزاری مراسم اربعین حسینی در سال 1402 ارائه نمود.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، سیدمجید میراحمدی بامداد امروز (دوشنبه) در یکصد و نهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین که با حضور اعضاء این ستاد و استانداران و مسئولین دخیل در مراسم اربعین حسینی برگزار شد، به ارائه برنامه های این ستاد امسال برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم پرداخت.
رییس ستاد مرکزی اربعین اشاره کرد: امروز جلسه ستاد مرکزی اربعین با حضور استانداران ایلام، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و آذربایجان غربی انجام شد و یک دفعه دیگر مسائل اساسی و اولویت دار مراسم اربعین سال ۱۴۰۲ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی بیان کرد: اشکالات و نواقصی در اربعین سال قبل با آن مواجه بودیم همچون ازدحام جمعیت در پایانه های مرزی، مشکل حمل و نقل، آبرسانی و خدمات رسانی به زائران درباب مسائل بهداشتی، درمانی، تعذیه، اسکان و حمل و نقل در داخل عراق. همین طور مساله زائران پاکستانی و اتباع خارجی، مشکل صدور گذرنانه ها و طولانی شدن زمان درخواست نیز وجود داشت که باید در اربعین ۱۴۰۲ همه این موارد با تلاش تمامی مدیران و دست اندرکاران مختلف اربعین و کمیته ها برطرف شود. این موارد مورد بررسی قرار گرفت و زمان بندی برای آنها مشخص شد.
میراحمدی عنوان کرد: در جلسه امروز ستاد، گزارشی از توافقات خوبی که با وزارت کشور عراق برای تسهیل امور اربعین در سال جدید انجام شده، ارائه شد؛ همچون پذیرش برای ارائه گذرنامه های ویژه به زائران ایرانی که هم هزینه آن برای زائران کمتر خواهد بود و هم این که به سرعت می توان این گذرنامه ها را تهیه کرد که دیگر آن ازدحام و معطلی سال قبل را نخواهیم داشت.
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اعلان اینکه ما بدنبال انتظام بخشی سفر زائران هستیم، اظهار داشت: امسال بدنبال این هستیم که از قبل تاریخ رفت و برگشت هر زائر و همین طور مرزی که قصد عبور از آنرا دارد را مشخص نماییم تا هم زائر با مشکل مواجه نشود.
وی افزود: دولت عراق خواهان این است که میزان ورود زائر به کشور عراق در روزهای اربعین مشخص باشد تا بتواند برنامه ریزی مشخصی درباب حمل و نقل و... داشته باشد و این امر در هنگام عبور از مرز نظام بهتری پیدا کند؛ چونکه ما بدنبال این هستیم که در فصل گرما حداقل توقف را در مرزها داشته باشیم و لازمه این امر برنامه ریزی دقیق و همکاری زوار عزیز است.
رییس ستاد اربعین بیان کرد: از نظر ما عملیات اجرائی زیارت اربعین از شروع امسال شروع شده و همه استانداران، مدیران و دست اندرکاران اقدامات عملیاتی خودرا آغاز نموده و در تلاش هستند تا اربعین باشکوه تر، منظم تر و سهل تری داشته باشیم.
وی در ارتباط با سامانه منتاک (مدیریت و نظارت بر توسعه استانهای کشور) که در جلسه امروز عرضه شد، اشاره کرد: ما به جهت اینکه بتوانیم عملیات عظیم اربعین را به خوبی مدیریت نماییم سامانه ای طراحی نموده ایم که در این سامانه تمامی برنامه های اساسی و پروژه های زیربنایی و اولویت دار ثبت شده و بطور روزانه توسط وزیر کشور، ستاد مرکزی اربعین و کمیته ها با استانداران نحوه پیشرفت و تامین منابع کنترل می شود تا از هیچ برنامه اساسی غفلت نکرده و بر روی این برنامه ها تمرکز کنیم؛ چونکه تحقق این برنامه ها موجب راحتی بیشتر زوار خواهد بود.
میراحمدی اضافه کرد: یکی از برنامه هایی که درحال بررسی آن هستیم این است که زائر مشخص می کند که چه تاریخی و از چه مرزی قصد ورود و خروج از عراق را دارد. بطور طبیعی ظرفیت های مرزهای ما مشخص است و چنانچه در تاریخی با ازدحام جمعیت مواجه شویم از این طریق می توانیم به زوار اطلاع رسانی نماییم که همه این مسائل برای سهولت رفت و آمد زوار است.
میراحمدی در پاسخ به سوالی درباب خروج ستاد اربعین از زیرمجموعه وزارت کشور اظهار داشت: پیشنهادی در شورای عالی حج با حضور رییس جمهور عنوان شد که رییس جمهور بر انجام عملیات عظیم اربعین حسینی و ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور تاکید نمودند و تغییری در این وضعیت ایجاد نخواهد شد.
منبع:

1402/01/23
12:22:47
5.0 / 5
472
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل