در دیدار دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان؛

شمخانی: تنش و درگیری در منطقه قفقاز به نفع هیچ کشوری نیست

شمخانی: تنش و درگیری در منطقه قفقاز به نفع هیچ کشوری نیست

محفل: آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان که قبل از ظهر یکشنبه(20 فروردین) وارد تهران شد، با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه ای گفت و گو کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در این دیدار علی شمخانی با اشاره به روابط تاریخی دو کشور و پیوندهای فرهنگی میان دو ملت ایران و ارمنستان، اظهار داشت: پایداری و ثبات در مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور از خاصیت های مهم مناسبات دوستانه تهران و ایروان است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، توسعه همکاری و تعامل با همسایگان را از اصول تغییرناپذیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و از اولویت های مهم دولت سیزدهم برشمرد و اشاره کرد: حسن همجواری و تلاش مشترک برای حل وفصل چالش های منطقه ای با روش های مسالمت آمیز، سفارش ی مؤکد جمهوری اسلامی به همه طرف هاست.
شمخانی باتوجه به افق مثبت تعاملات اقتصادی میان تهران و ایروان، افزایش مبادلات تجاری مشترک به میزان ۳ میلیارد دلار را هدفی قابل دستیابی عنوان نمود و اظهار داشت: قرار داشتن ایران و ارمنستان در دالان ارتباطی شمال - جنوب، چشم انداز روشنی را برای تعمیق مناسبات تجاری میان دو کشور رقم زده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به اینکه تنش و درگیری در منطقه قفقاز به نفع هیچ کشوری نیست، اشاره کرد: هرگونه تغییر در جغرافیای منطقه قفقاز جنوبی اقدامی تنش زا و در راستای خواست دشمنان امنیت و ثبات منطقه است و باید گفت و گو و تعامل مستمر جایگزین هرگونه رویکرد سخت برای پایان دادن به چالش های منطقه ای شود.
شمخانی با اشاره به اینکه منطقه ی قفقاز شرایط حساسی را طی می کند؛ ابراز امیدواری کرد، جمهوری آذربایجان و ارمنستان با خویشتن داری و تدبیر بتوانند تنش ها را مدیریت و حل وفصل نمایند.
در این دیدار آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان نیز با اشاره به روابط دیرینه تهران - ایروان، توسعه و تعمیق همکاریهای همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران را خواست دولت و ملت ارمنستان و از اولویت های کشورش در زمینه سیاست خارجی برشمرد.
دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در توسعه روابط میان کشورهای قفقاز جنوبی و تامین امنیت منطقه دارد.
وی با تمجید از نقش بسیار موثر جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه و تبریک توافق اخیر میان تهران و ریاض، اظهار داشت: تنها راه پایان دادن به بحران های منطقه ای و جلوگیری از تنش و درگیری، گفت و گو و تعامل میان کشورهاست.
دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان پروژه های انتقال برق بین دو کشور و سوآپ گاز ارمنستان و ترکمنستان را از موضوعات مهم در روابط دو کشور ذکر کرد و بر تسریع در اجرای پروژه های اقتصادی میان دو کشور تاکید نمود.
منبع:

1402/01/21
22:11:16
5.0 / 5
377
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , رهبری , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل