گزیده بیانات رهبری در دیدار رمضانی مسئولان نظام

رهبر انقلاب: کشف حجاب حرام شرعی و سیاسی است

رهبر انقلاب: کشف حجاب حرام شرعی و سیاسی است

محفل: در سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان تعدادی از مسئولان نظام عصر امروز (سه شنبه) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، سران قوا، مسئولان و کارگزاران نظام، تعدادی از مدیران ارشد دستگاه های مختلف، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسئولان سابق و فعالان اجتماعی و فرهنگی، عصر امروز (سه شنبه) با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
گزیده بیانات رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
ماه رمضان، ماه ذکر است. ماه یاد است. ماه تابیدن انوار ذکر الهی بر دلهاست. این را به آسانی از دست ندهیم. هیچ وقتِ سال، این اندازه، دلها آماده تلقّیِ انوارِ الهی، انوار هدایت الهی، برکات الهی، رحمت الهی نیست. این ماهِ رمضان است. ماهی که یک شب در آن هست که برتر از هزار ماه است: خَیرٌ مِن أَلْفِ شَهر. ماه تلطیف دل و جان است؛ این زندگی مادّی، به خصوص زندگی ماشینی، روابط ما را، درون ما را، باطن ما را، عملکرد ما را از لطافت می اندازد، مثل چرخی که احتیاج به روغن کاری دارد تا راحت بچرخد تا سایشِ مضر نداشته باشد، ذکر و دعا در این ماه چنین نقشی را ایفا میکند، ما را تلطیف میکند؛ دلهایمان را، جانهایمان را، با تلاوت قرآن، با دعاهای شبانه روزی، با خود روزه، با شب قدر.

اقتصاد نخستین مسئله کشور است. با اهمیت ترین مسئله کشور است؛ مسئله معیشت مردم است. شعار امسال شعار مهمی است. این که ما شعارها را شعارهای اقتصادی قرار دادیم این به مفهوم بی اعتنایی به مسائل فرهنگی و اجتماعی و اینها نیست. آنها هم بجای خود مهمست اما یک اقتصاد نابسامان بر روی فرهنگ جامعه هم اثر میگذارد.

تورم بالا در چند سال متوالی، این خیلی چیز مهمی است. سال های متعدد، پشت سر هم، تورم بالا. خب؛ این روی نظام توزیع درآمدها در کشور اثر می گذارد. توزیع درآمدهای کشور را ناموزون می کند یک عده ای محروم میمانند یک عده ای هم حالا از طرق مختلفی جیب هایشان پر میشود. از هر دو طرف ایجاد فساد خواهد شد.

گاهی شده که ما تورم را توانستیم کنترل نماییم، اما از آن طرف با رکود همراه بوده، این به ضرر کشور است. این که تورم بیاید پایین اما رکود حاکم بر اقتصاد کشور باشد این چیز خوبی نیست. مهم این است که بتوانیم تورم را مهار نماییم تولید هم به رکود نینجامد. تولید رشد پیدا کند و این ممکنست.

ما ظرفیت های زیادی در کشور داریم. برخی از امکانات ما امکانات سخت افزاری است. منابع طبیعی داریم، موقعیت جغرافیا داریم، زیرساختهای اقتصادی داریم، کارخانجات، دستگاهها، بعضی امکانات نرم افزاری است، نیروی انسانی خلّاق داریم، جوانهای پرانگیزه داریم، ظرفیتهای علمی داریم، ظرفیتهای فناوری داریم، فکرهای نو داریم.

اینها امکانات کشور است. اینها همه اش باید در خدمت مهار تورم و رشد تولید قرار بگیرد. امکانات اجرائی داریم، امکانات تقنینی داریم، امکانات قضایی داریم، امکانات رسانه ای داریم، تجربه ها و عناصر مجرّب داریم، کسانی هستند که کارآزموده اند، کار کرده اند، میشناسند، بلدند. از همه ی اینها باید استفاده بشود. از ارتباطات خارجی استفاده نمائیم. ارتباطات خارجی، ارتباط خارجی فقط ارتباط با آمریکا و با چهار کشور اروپایی که نیست. دنیا دویست و خرده ای کشور هستند. اینها هرکدام یک ظرفیتی اند. از این ارتباطات خارجی میشود بهره برد برای این.

یکی دیگر از الزامات عملی شدن شعار امسال ثبات در سیاستها و تصمیمهای اقتصادی است؛ اینکه در سیاستهای پولی مان، در سیاستهای مالی مان مدام تغییرات پی درپی بدهیم این خیلی مضرّ است برای کشور، خیلی مضرّ است. حالت بی اطمینانی بوجود می آید. کارآفرین را مردّد می کند، آن کسی که می خواهد سرمایه گذاری کند، کارآفرینی کند، او را مردّد می کند. ما حالا دنبال سرمایه گذاری خارجی هم هستیم؛ به خارجی ها میگوییم بیایند سرمایه گذاری کنند، هر کسی که میتواند مایل است بیاید سرمایه گذاری کند، او هم سود میبرد، ما هم سود میبریم. خارجی ها نگاه میکنند به سرمایه گذاران داخلی، اینها ویترین نظامند. میخواهند ببینند که شما با سرمایه گذار کارفرمای داخلی و کارآفرین داخلی چه جوری رفتار میکنید، بعد اگر چنانچه دیدند خوب رفتار میکنید آنها هم می آیند.

در مسئله اقتصاد چند سفارش کلیدی هم هست. در رأس این سفارش ها مبارزه با فساد است. مبارزه با فساد که در شعارهای رییس جمهور محترم در دوران انتخابات و پس از انتخابات هم وجود داشته، همه ما هم به این معتقدیم واقعاً. مبارزه با فساد کار لازمی است. البته کار بسیار دشواری است. مثل یک اژدهای هفت سر، از همه طرف خطرش انسان را تهدید میکند.

فساد، مردم را ناامید می کند، مایوس میکند، میل به سلامت را در افراد کاهش میدهد. وقتی کسی می بیند که فلان آدم با شیوه غیرقانونی، غلط توانست جیب خودش را پر کند، این هم وسوسه میشود. فساد یک بیماری مسری است، بیماری بسیار خطرناکی است، سبب هلاک جامعه است واقعاً. مبارزه ی با فساد لازم است. بدون رودربایستی، بدون ملاحظه بایستی با فساد مبارزه کرد هر جا که هست و این در رأس کارهای مهمی است که در حوزه ی مسائل اقتصادی لازم است.

در حوزه مسائل اقتصادی یک سفارش دیگری که عرض می نماییم مسئله رابطه منطقی دستگاه های مسئول با شرکتهای بزرگ دولتی است. ما شرکتهای بزرگی داریم که مال دولت می باشد، سرمایه اش متعلق به دولت می باشد، درآمدش هم مال دولت می باشد. رابطه ی دولت با اینها بایستی تنظیم بشود، رابطه ی دولت با این شرکتها باید تنظیم بشود. برخی از مدیران خوب و فعال در این شرکتها هستند باید اینها تأیید بشوند، حمایت بشوند. در بخش خصوصی هم همین جور.

یکی از وظایف ما و به خصوص از وظایف قوه ی مجریه و دولت این است که از این مدیران فعال و خوب حمایت بشود، بهترین حمایتی هم که از یک مدیر کارآفرین و فعال میشود کرد این است که بتوانیم برای محصول او بازار فراهم کنیم؛ چه بازار خارجی، چه بازار داخلی، قدرت رقابت پذیری به او بدهیم، به او کمک نماییم برای بالا بردن کیفیت.

این مدیرانی که عرض کردم خصوصیت شان این است که در دوران جنگ سخت اقتصادی این چند ساله اینها توانستند کار کنند، اینها توانستند بایستند، توانستند کشور را پیش ببرند در برخی از بخشها پس اینها بایستی کمک بکنند این حمایت بشود. آنها هم وظایفی دارند به خصوص دولتی ها، مدیران دولتی باید مشخص بکنند که عملکردشان و نقش شان در حوزه ی سیاست کلی اقتصاد کشور چیست، این باید مشخص بشود. یعنی فلان شرکت بزرگ که متعلق به دولت هم هست، مواد اولیه اش هم داخلی است، از این شرکتهای بزرگ این جوری ما داریم تعدادی، شرکت بزرگ، پر درآمد با مواد اولیه ی داخلی این قیمت محصول خودش را با دلار تلگرامی، همین دلارهای جعلی، این قیمتهای جعلی دلار که هدایت میشود از جانب دشمن، با او تطبیق میکند. چرا؟ چرا شما به دلار حاکمیت میدهید؟ چرا برای ریال رقیب را تقویت میکنید؟ یکی از وظائف عمده ما این است که ما رقیب ریال را تقویت نکنیم در داخل.
یکی از گرفتاری های کشور ما مسئله آویزان شدن به دلار است، در بخشهای مختلف اقتصاد ما. گفتم من در مشهد؛ برخی از کشورها خودشان را از دلار جدا کردند و معاملاتشان را بوسیله دیگری، حتی از سوئیفت اینها را خارج کرده بودند، اینها ارتباطاتشان را با سوئیفت هم قطع کردند، آنها قطع کرده بودند، اینها هم قطع کردند، وضعشان بهتر شد. کشورهایی هستند الان که وضعشان بهتر شد.
دنیا در معرض یک تحول سیاسی مهم می باشد. یعنی وضع نظم جهانی درحال تغییر است که خب حالا این حرف دارد از جاهای مختلف شنیده میشود تکرار میشود. من امروز میخواهم عرض بکنم که این تحول جهانی خوشبختانه در راستای تضعیف جبهه ی دشمنان جمهوری اسلامی است. این چیز مهمی است. تحولات خیلی سریع انجام دارد میگیرد خیلی با سرعت. ما در مسئله ی سیاست خارجی، تحرک در سیاست خارجی ابتکاراتمان را افزایش بدهیم. ابتکار و تحرک و فعالیت را باید افزایش بدهیم از فرصت استفاده بکنیم.

در مسئله پوشش، خب مسئله حجاب محدودیت شرعی و قانونی می باشد. محدودیت دولتی نیست. قانونی می باشد و شرعی است. کشف حجاب حرام شرعی است، حرام سیاسی است؛ هم حرام شرعی است، هم حرام سیاسی است.

بسیاری از کسانی که کشف حجاب می کنند نمی دانند این را؛ اگر بدانند، بدانند که پشت این کاری که اینها دارند می کنند چه کسانی هستند، بطور قطع نمی کنند.

من می دانم. بسیاری از اینها کسانی هستند که اهل دین اند، اهل تضرع اند، اهل ماه رمضان اند، اهل گریه و دعا هستند؛ توجه ندارند که چه کسی پشت این سیاست رفع حجاب و مبارزه با حجاب است. جاسوسهای دشمن، دستگاههای جاسوسی دشمن دنبال این قضیه است. اگر بدانند حتما نمی کنند. به هر حال این مسئله بطور قطع حل خواهد شد. امام در نخستین هفته های انقلاب، مسئله ی حجاب را الزاماً و قاطعاً بیان نمودند. جزو کارهای اوائل امام راحل (رضوان الله علیه) این بود. حالا هم حل خواهد شد ان شاءالله.

منتها خب همه توجه داشته باشند دشمن با نقشه و برنامه وارد این کار شده، ما هم باید با برنامه و نقشه وارد بشویم. بدون برنامه و اینها، کارهای بی قاعده نباید انجام بگیرد؛ با برنامه، مسئولین برنامه داشته باشند و دارند، ان شاءالله این کار دنبال بشود.

منبع:

1402/01/16
18:28:15
5.0 / 5
399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل