گزیده بیانات نوروزی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می کنیم

حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می کنیم

محفل: محفل: سخنرانی رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت فرارسیدن سال نو در حرم امام رضا (ع) شروع شد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، این مراسم از ساعت ۱۵ امروز (سه شنبه - یکم فروردین) با حضور زائرین و مجاوران بارگاه رضوی شروع شده است.
حضرت آیت الله خامنه ای در روزهای نوروز سه سال قبل برای رعایت سفارش های بهداشتی پیشگیری از گسترش بیماری کرونا به مشهد سفر نکردند و سخنرانی نوروزی یکم فروردین سالهای ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ به صورت زنده و تلویزیونی برگزار شده بود.
گزیده ای از بیانات رهبری انقلاب اسلامی در سخنرانی نوروزی حرم امام رضا (ع) را در ادامه می خوانید:
- ما تحول را از خدا می خواهیم اما باید خودمان هم تلاش نماییم. تلاش ماست که باعث می شود خدا تفضل خویش را شامل حال ما کند و این مطلوب برآورده شود.
- مسائل اساسی باید با افکار عمومی مطرح شود. افکار عمومی با نیازهای اساسی آشنا شود. اندیشه ها فعال خواهد شد و جوان های صاحب فکر هم در رابطه با مسائل مهمی که مطرح می شود فعال می شوند.
- - برای اینکه خواسته های بزرگ تحقق یابد باید در افکار عمومی مردم مطرح شود.
- باید تبیین مراد ما از تحول صورت گیرد. تحول یعنی دگرگونی، دشمنان نظام اسلامی هم می گویند دگرگونی اما آنچه مورد نظر آنان است درست نقطه مقابل آن چیزی است که مورد نظر ماست.
- دشمنان از آن دگرگونی که مطرح می کنند و در داخل هم بعضی می گویند تغییر هویت جمهوری اسلامی است. اینان با هویت جمهوری اسلامی مخالف هستند و اگر می گویند تغییر و تحول و انقلاب مقصودشان اینست که هویت جمهوری اسلامی تغییر کند.
- هدف دشمنان حذف تمام چیزهایی است که مردم را به یاد اسلام ناب و انقلاب می اندازد. هدف آنان تبدیل حکومت مردم سالاری به یک حکومت باب میل استکبار است یا اینکه فردی مطیع آنان روی کار بیاید یا اینکه دموکراسی غربی که دموکراسی دروغ و فریب است روی کار آید و تحت فرمان آنان باشد.
- کسانی که در داخل مثلا از تغییر قانون اساسی می گویند همان حرف بیگانگان را می زنند که گاهی حرف این عناصر داخلی از روی غفلت و بی توجهی است و گاهی با انگیزه های دیگر آنرا تکرار می کنند.
- آن چه که بنده بعنوان تحول عرض می کنم به کلی با این تحول متفاوت می باشد و عبارت از تغییر بخش ها و نقاط معیوب چه در نظام و چه در جامعه است.
- باید با اراده قاطع ضعف ها را برطرف نماییم و به نقاط قوت بدل سازیم. این کار به اعتماد به نفس ملی نیاز دارد، اگر ملتی به توانایی خود اعتماد دارد، قادر به اقدامات تحولی است.
- ملت ما از اعتماد به نفس برخوردار و استقلال خواه و شجاع است و در عرصه های مختلف نشان داده به خود و توانایی هایش اعتماد دارد.
- برای تحول به اعتماد به نفس ملی و هوشیاری نیازمندیم وگرنه امکان دارد به نقاط قوت خود ضربه بزنیم.
- برخی دلسوز و علاقمند به نظام اسلامی و انقلاب هستند اما گاهی غفلت می کنند و برای یک حرکت خوب و اصلاحی، بی دقتی می کنند و به نقاط خوب و قوت ضربه وارد می کنند.
- اگر بخواهیم به نقاط قوت ضربه وارد نشود باید آنرا بشناسیم، من از جوانان عزیز توقع زیادی دارم که بنشینند و فکر کنند. یکی از مهم ترین نقاط قوت ملت ایران و نظام اسلامی ما اینست که بنیه درونی آن قوی و مستحکم است.
- استقامت درونی بنیه نظام اسلامی و ملت ایران، ناشی از ایمان است. حتی کسانی که امکان دارد به چشم به نظر برسد به برخی احکام اسلامی پایبندی درستی ندارند در دل ایمان قوی دارند. نخستین نشانه استقامت اینست که ملت ما بر زنجیره خصومت های پی درپی چند ده ساله غلبه کرده است
- یک مثال واضح در همین اغتشاشات اخیر است که همه [دشمنان] هم وارد آن شدند و رئیس جمهوری آمریکا صریحا از آن حمایت کرد و بعضی از کشورهای اروپایی هم روسای جمهور و دولت شان صریحا از این اغتشاشات - که درصد خیلی خیلی کمی از ملت ایران بودند - حمایت کردند.
- هدف اغتشاشات ضعیف کردن جمهوری اسلامی بود اما آن چه رخ داد عکس هدف آنان بود و نشان داد جمهوری اسلامی قوی است نه ضعیف و بر این توطئه فائق آمد.
- ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ از همه ۲۲ بهمن های چند سال گذشته پرشورتر و پرجمعیت تر بود.
- نشانه دیگر از استحکام، پیشرفت های بزرگ ملت ایران است که دشمنان از بیان آن بشدت ناراضی است اما حقیقت دارد.
- بی سابقه ترین فشار اقتصادی را به ایران وارد کردند اما همزمان در حوزه علم و فناوری پیشرفت کردیم و در بعضی حوزه ها در رده های اول (بین سه، پنج یا ده کشور اول) دنیا قرار گرفتیم.
- در قسمت دفاعی (که دشمنان هم به آن اعتراف می کنند تا آتویی ضد ایران داشته باشند)، هوافضا و زیست فناوری پیشرفت های جدی داشتیم و در زیرساخت های کشور هم همین مسیر را طی کردیم.
- غربی ها (آمریکا و اروپایی ها) فشار آوردند که ایران منزوی شود و ارتباط ها با ایران قطع شود اما آن چه رخ داد نتیجه عکس داد. بله رابطه ما با اروپا ضعیف شد اما رابطه ما با بخش مهم کشورهای آسیا صددردصد افزوده شد و این مسیر ادامه می یابد.
- ما منزوی که نشدیم به عکس مطرح شدیم و با آفریقا و آمریکای لاتین هم ارتباط قوی جزو برنامه های ماست و این برنامه را دنبال می نماییم.
- با اروپایی ها هم قهر نیستیم و با هرکدام از کشورهای اروپایی که سیاست های آمریکا را کورکورانه تبعیت نکنند حاضریم ارتباط داشته باشیم.
- ما نقاط قوت زیادی داریم و مسؤلان هم به توان داخلی بیشتر از قبل تکیه کرده اند.
- نظام ما جمهوری اسلامی است؛ نه جمهوری باید ضربه ببینید نه اسلامی
- روی نقاط قوت باید تکیه کرد و آنرا افزایش داد، برجسته کرد و گسترش داد اما نقاط ضعفی هم وجود دارد؛ اگر ما در کشور چهار تا پنج نقطه ضعف مهم داشته باشیم در رأس همه این ها مساله اقتصاد کشور است که انصافاً یکی از نقاط ضعف ماست و خیلی از آنها میراث گذشتگان (برخی پیش از انقلاب و برخی پس از انقلاب) است.
- بخش های مهم اقتصاد باید در اختیار مردم باشد و بنگاه های دولتی و شرکتهای شبه دولتی - که با تعبیر زشت خصولتی از آن یاد می کنند - نباید با بنگاه های خصوصی رقابت کنند.
- دولت باید تصدی گری را بکاهد و نظارت را زیاد کند و مراقبت داشته باشد و این یکی از مهم ترین عیوب اقتصاد ما (شاید بزرگترینش) همین است که دولت ها یا به سمت واگذاری نرفتند یا طوری عمل شد که به سود مردم نبود. دولت با دقت و نظارت لازم، مدیریت های اقتصادی را باید به مردم بسپارد.
- عیب بزرگ دیگر اقتصاد ما صادرات نفت خام است. ما باید بند ناف اقتصاد را از صادرات نفت خام ببریم که خوشبختانه حرکت به سمت صادرات غیرنفتی برپایه گزارش ها در حال انجام می باشد.
- یکی دیگر از عیوب اقتصاد ما وابستگی به دلار است. ما هم باید به این سمت برویم که وابستگی به دلار را قطع نماییم.
- یکی از مهم ترین مسائلی که نیاز داریم تا وضع اقتصاد کشور بهتر شود، رشد مستمر و سریع است. ما به رشد اقتصادی مستمر و سریع نیازمندیم.
- یکی از اشکالات مهمی که داریم اینست که روی راه های مشارکت مردم فکر نکرده ایم. سفارش می کنم که راه های مشارکت عموم مردم در عرصه اقتصادی را مشخص کنند.

- یکی از اشکالات اقتصاد ما کم تحرکی در تجارت خارجی است. می توانیم تجارت خارجی را افزایش دهیم و پیش ببریم. روش های ما هم در زمینه تجارت خارجی گاهی نادرست است که باید اصلاح شود
- بخش دیگری که نیاز به تحول دارد و باید مورد توجه مجلس باشد، توجه به امر تقنین است. قانونگذاری باید به شکل کامل و سنجیده تر از امروز انجام انجام بگیرد.
- دشمنان جمهوری اسلامی درست نقطه مقابل این حرکت تحولی، تلاش و اقدام می کنند و هدف شان ضربه زدن به نقاط قوت است و ناچار باید این موارد را با مردم در بین بگذاریم تا بدانند.
- امروز دشمن در جنگ ترکیبی حمله نظامی نمی کند اما راه های دیگری دارد. مردم وقتی با اوضاع آشنا گردند هر حادثه ای پیش آید با روشن بینی به آن نگاه می کنند.
- در جنگ ترکیبی حمله نظامی وجود ندارد اما حمله به ارزش ها و باورهای دینی و سیاسی وجود دارد و هدف خاموش کردن امیدهاست تا شعله امید در دل جوانان ما خاموش شود.
- دشمنان می خواهند در کشور دوقطبی و اختلاف افکنی ایجاد کنند، اعتقاد مردم را تضعیف کنند و اگر توانستند در کشور حتی جنگ داخلی ایجاد کنند که البته تیرشان هم به سنگ خورده است.
- دشمنان نسبت به رسانه های رسمی بی اعتمادی ایجاد می کنند می گویند به رادیو تلویزیون گوش نکنید خلاف واقع است، به گزارش مسؤلان گوش نکنید خلاف واقع است، به سخنان رهبری گوش نکنید تکراری است! آیا این سخنان تکراری است؟
- سال هاست می گویند می خواهند جمهوری اسلامی را به زانو درآوردند، در مقابل می گویم غلط می کنید و این تکرار نیست، این استقامت است.
- به حول و قوه الهی در آینده هم ملت ایران به دشمنانش سیلی می زند، ملت ایران قوی است و قادر به رفع عیوب خود و تحول است و جبهه مقاومت را حمایت می کند.
- ما صریحا اعلام می نماییم که حضور در جنگ اکراین را قاطعانه رد می کنیم. به دروغ ادعا کردند ایران در جنگ اکراین مشارکت دارد، ابدا چنین نیست و مقدمات این جنگ را آمریکا فراهم نمود و بازهم سود این جنگ را کارخانه های اسلحه سازی آمریکا می برد و بنابراین مانع از پایان جنگ اکراین می شوند.
- ما در رابطه با تولیدات داخلی تعصب نداریم، تعصب در بسیاری موارد خوب نیست اما اینجا خوب است، باید تعصب داشته باشیم. گاهی کیفیت جنس داخلی از خارجی کمتر نیست و حتی بیشتر است. چرا به کارگر ایرانی کمک نمی نماییم که جنس ایرانی را ساخته است؟ وقتی حمایت نمی نماییم آن کارگر بیکار می شود.
- گاهی گذشت لازم است، اما گذشت نمی نماییم. امکان دارد دو نفر در یک مساله مثلا سیاسی اختلاف نظر داشته باشند، خب داشته باشند چرا باید یقه هم را بگیرند و دوقطبی در جامعه ایجاد شود؟ جاهایی باید گذشت کرد.
- دشمن تلاش می کند جوانان ما را ناامید کند اما باید امیدآفرینی نماییم و همه موظف به آن هستند. این کار خودفریبی و پنهان کردن ضعف ها نیست، ضعف ها را باید گفت اما امید به آینده هم باید باشد.
- وضع ما امروز - الحمدلله - وضع خوبی است، درست عکس وضع ما را امروز در منطقه دولت آمریکا دارد. ما می دانیم در منطقه چه می نماییم اما آمریکا متحیر است که در منطقه بماند یا برود اگر بماند که انزجار از او بیشتر می شود و اگر بروند مطامع خویش را از دست می دهند
* متن کامل بیانات رهبر انقلاب متعاقبا ارسال خواهد شد.
منبع:

1402/01/02
14:30:45
5.0 / 5
330
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل