بررسی طرح اصلاح قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در مجمع

بررسی طرح اصلاح قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در مجمع

به گزارش محفل، مجمع تشخیص مصلحت نظام، بامداد امروز به ریاست آیت الله آملی لاریجانی تشکیل جلسه داد و به مبحث اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در مورد مواردی از طرح «اصلاح قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری» رسیدگی کرد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، در این نشست اعضای مجمع تشخیص مصلحت طرح مجلس شورای اسلامی را در مورد مصوبه اصراری «اصلاح قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری» مطابق مصلحت تشخیص نداد.
در ابتدای این جلسه، دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع ضمن اشاره به سیر رسیدگی به مبحث اختلافی مجلس و شورای نگهبان در مورد اصلاح قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری اظهار داشت: این طرح در سه مرحله بین مجلس و شورای نگهبان رفت و برگشت داشته است و شورای نگهبان ۲ مورد مغایرت با قانون اساسی (اصل ۱۷۳ و اصل۱۱۰) در مورد آن اعلام نموده که در مبحث تسری صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به تظلمات نسبت به مصوبات و تصمیمات یا اقدامات در ارتباط با موسسات عمومی غیر دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی و همینطور اعطای صلاحیت رسیدگی به دادخواست ابطال مصوبات در هیئت عمومی دیوان به هیئت های تخصصی آن بوده و با عنایت به اصرار مجلس بر مصوبه خود، این مورد به مجمع ارجاع شده است.
وی ادامه داد: این مورد که با حضور نمایندگان مجلس، شورای نگهبان، رئیس دیوان عدالت اداری در کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع بررسی گردید و نظر مجلس در این کمیسیون رای نیاورد.
در ادامه مذاکرات، حجت الاسلام و المسلمین حسن نوروزی، نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، در دفاع از مصوبه مجلس در صلاحیت دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به تظلم خواهی از موسسات عمومی غیردولتی همچون دانشگاه آزاد اسلامی، استدلال های نمایندگان مجلس را بیان کرد.
عباسعلی کدخدایی و طحان نظیف هم به تشریح نظر شورای نگهبان در رابطه با این مصوبه پرداختند و حجت الاسلام و المسلمین مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری هم در رابطه با صلاحیت دیوان و هیئت عمومی آن، عدم آمادگی دیوان عدالت برای اجرای مصوبه مجلس، توضیحاتی عرضه کرد.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه و رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع، ضمن اشاره به ایرادات شورای نگهبان به مصوبه یاد شده اظهار داشت: دادگستری مرجع عام رسیدگی به تظلمات است. خیلی از پرونده های در ارتباط با دانشگاه آزاد، در دادگستری مورد رسیدگی قرار گرفته و برای آن رای صادر گردیده است. تعداد موسسات عمومی غیردولتی بسیار زیاد است و رسیدگی به مسائل همه این موسسات در دیوان عدالت اداری، پرونده های زیادی را به سمت دیوان سرازیر می کند و این در شرایطی است که دیوان عدالت اداری در تهران مستقر است و دفاتری در استانها ندارد، اما دادگستری در همه شهرستان ها، دایر است.
همینطور تهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، هم با تشریح وضعیت این دانشگاه اظهار داشت: این مصوبه به منفعت دانشگاه است، اما به مصلحت دانشگاه نمی باشد و با عنایت به تمرکز فعالیت دیوان عدالت اداری در تهران، مردم و کارکنان دانشگاه در پیگیری شکایت های خود از دانشگاه گرفتار مشکلات و تاخیر در رسیدگی می شوند.
در ادامه جلسه، بعضی از اعضای مجمع، در موافقت یا مخالفت با نظر کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع، نظرات خویش را مطرح نمودند.
در نهایت، اعضای مجمع، نظر مجلس درمورد اصلاح تبصره ۴ ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری را به مصلحت ندانستند.
اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه جلسه، ماده ۸۴ مصوبه مذکور در رابطه با اعطای صلاحیت هیئت های عمومی دیوان به هیئت های تخصصی ۸گانه که پیش از این هیئت عالی نظارت مجمع آنرا به علت مغایرت با سیاست های کلی نظام رد کرده بود، را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
بعد از استماع توضیحات رئیس دیوان عدالت اداری و عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی و هم تشریح نظر کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع توسط حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای، اعضای مجمع در مورد اصلاحیه ماده ۸۴ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری، مصوبه مجلس را به مصلحت ندانستند.
در ادامه جلسه امروز بررسی سیاست های کلی دریامحور در دستور کار قرار گرفت و بحث در کلیات آن، با عرضه گزارش تفصیلی فرمانده نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و در مورد وضعیت دریایی جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با سایر کشورهای منظقه و جهان و ظرفیت ها، مزیت ها و فرصت ها ادامه یافت.
منبع:

1401/12/25
13:23:58
5.0 / 5
329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
محفل