مدیركل دفتر امور انتخابات وزارت كشور:

اشتراک دیدگاه وزارت کشور و شورای نگهبان نقش مهمی در برگزاری باشکوه انتخابات دارد

اشتراک دیدگاه وزارت کشور و شورای نگهبان نقش مهمی در برگزاری باشکوه انتخابات دارد

محفل: به گزارش محفل، مدیرکل دفتر امور انتخابات وزارت کشور، آموزش هر چه بیشتر مجریان و ناظران برگزاری انتخابات را مهم برشمرد و اظهار داشت: ارتقای شناخت و آگاهی عوامل اجرا و نظارت در حوزه انتخابات، تحقق بخشیدن به بند هشتم سیاست های۱۸ گانه ابلاغی مقام معظم رهبری در رابطه با سیاست های کلی انتخابات است.


به گزارش محفل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، محسن اسلامی مدیرکل انتخابات وزارت کشور، در آیین اختتامیه اولین همایش مشترک مسؤلان آموزش استانداری ها و دفاتر نظارت سراسر کشور انتخابات دوازدهین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که در محل جزیره خارگ در استان بوشهر برگزار شد؛ به تشریح برنامه ها و کارگروه های تخصصی شکل گرفته در همایش پرداخت.
وی ادامه داد: نفس برگزاری همایش با هدف هم افزایی ظرفیت ها و شناخت هر چه بیشتر دو حوزه اجرا و نظارت در امر برگزاری انتخابات ۱۴۰۲ بود و در این همایش همه نمایندگان آموزشی استانداری و دفاتر نظارت با آمادگی کامل مشارکت کردند.
مدیرکل دفتر امور انتخابات وزارت کشور با اشاره به اینکه خوشبختانه شاهد نقطه نظرات و طرح های خلاقانه خوبی از جانب همکاران آموزشی در دو حوزه اجرا و نظارت بودیم؛ افزود: در نشست امروز هفت کارگروه منطقه ای و استانی به صورت مشترک میان اعضای آموزشی استانداری و نظارت برگزار شد و در این کارگروه ها بحث و تبادل نظر خوبی بر سر چگونگی ارتقای مشارکت و استفاده از ظرفیت های موجود عنوان شد.
اسلامی افزود: در روز دوم همایش در کنار تشکیل کارگروه های تخصصی هفت گانه، دیدگاه های کارشناسی مسؤلان آموزشی به صورت مجزا به بحث و بررسی گذاشته شد و ان شاءالله خروجی همه نقطه نظرات به صورت دقیق و مشترک با شورای نگهبان بررسی و استفاده لازم جهت سیاست گذاری مناسبتر در فرآیند اجرای برگزاری انتخابات به عمل خواهد آمد.
وی با اشاره به اینکه وزارت کشور و شورای نگهبان دو رکن اصلی برگزاری انتخابات در کشور هستند؛ تصریح کرد: اشتراک دیدگاه و همسوئی این دو نهاد می تواند نقش مهمی در برگزاری باشکوه انتخابات در کشور داشته باشد و برگزاری این گونه همایش های هم اندیشی و آموزشی به شکل گیری فضای تعامل بین اعضای این دو نهاد کمک می نماید.
مدیرکل دفتر امور انتخابات وزارت کشور همینطور به طراحی یک تقویم مشترک آموزشی میان وزارت کشور و شورای نگهبان برای ارتقای دانش و آگاهی عوامل اجرایی و نظارت اشاره نمود و اظهار داشت: توجه به مقوله آموزش همگانی و نظام دانشی در انتخابات در واقع تحقق بخشیدن به بند هشتم سیاست های ۱۸ گانه ابلاغی رهبر معظم انقلاب در مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام است و برای همین باید با همه ظرفیت ها به تحقق این امر مهم همت گماریم.
اسلامی به لزوم روشن شدن هر چه سریعتر اصلاح قانون انتخابات در مجلس شورای اسلامی هم تصریح کرد و خاطرنشان کرد: بایستی تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ تکلیف قانون انتخابات مشخص شود و پس از این تاریخ وارد فرایندها و تکمیل زیرساخت های فنی و الکترونیکی انتخابات شویم.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست های کلی «انتخابات» را که بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، در سال ۱۳۹۵ به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ فرمودند.
در بند هشتم این سیاست های کلی آمده است: ارتقاء سطح شناخت و آگاهی و آموزش های عمومی و ترویج هنجارهای انتخاباتی و نهادینه کردن آن در فرهنگ عمومی و تعیین قواعد و ضوابط رقابت سیاسی سالم به منظور افزایش مشارکت و حضور آگاهانه و با نشاط مردم و کمک به انتخاب اصلح.
منبع:

1401/12/23
09:58:25
5.0 / 5
311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل