در دیدار یا دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه مطرح شد

تاکید مخبر بر لزوم اجرایی شدن توافقات ایران و روسیه در توسعه میادین نفتی و گازی

تاکید مخبر بر لزوم اجرایی شدن توافقات ایران و روسیه در توسعه میادین نفتی و گازی

محفل: به گزارش محفل، در دیدار دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه با معاون اول رئیس جمهور آخرین وضعیت اجرای پروژه های مشترک تهران و مسکو مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، معاون اول رئیس جمهور ظهر امروز(سه شنبه) در دیدار «ایگور لویتین» دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه، استمرار دیدارها و افزایش هماهنگی های تهران- مسکو را گامی در جهت پیشبرد برنامه های مشترک دو کشور برشمرد و اظهار داشت: دیدارهای میان مقامات دو کشور می تواند منجر به اجرای هرچه زودتر توافقات فیمابین شود.
محمد مخبر ضمن اشاره به فراهم شدن مقدمات اجرای پروژه کریدور شمال-جنوب، ابراز امیدواری کرد با مشارکت جدی طرفین شاهد تسریع در اجرای این پروژه مهم و اثرگذار باشیم.
معاون اول رئیس جمهور همینطور ظرفیت های گسترده و فرصت های استثنایی سواحل مکران را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: ایران از حضور و مشارکت شرکتهای روسی برای ایجاد و تکمیل زیرساخت ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت استقبال می کند.
مخبر بر ضرورت عملیاتی شدن قراردادها و توافقات میان دو کشور بخصوص در حوزه انرژی تاکید و تصریح کرد: اجرایی شدن توافقات و مشارکت دو کشور در توسعه میادین نفتی و گازی امری مهم و ضروریست که باید به شکل جدی دنبال شود.
وی رفع مسائل و موانع بانکی را گامی در جهت توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری دانست و اضافه کرد: توافقات خوبی در این حوزه میان دو کشور به امضا رسیده که باید در اجرایی شدن کامل این توافق تسریع شود.
معاون اول رئیس جمهور افزود: ایران و روسیه با استفاده از ارز ملی دو کشور در مبادلات تجاری می توانند بخش زیادی از مسائل بانکی موجود را از میان بردارند و این اقدام می تواند به گسترش مبادلات تجاری فیمابین منجر شود.
وی تصریح کرد: دو کشور می توانند با مشارکت یکدیگر در زمینه تأمین محصولات غذایی در سطح منطقه نقش آفرینی کنند و با اجرای طرح ها و پروژه های مشترک در زمینه های مختلف نظیر تولید خودرو، سطح همکاریهای تجاری و اقتصادی فیمابین را ارتقاء دهند.
ایگور لویتین دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه هم در این دیدار، تعاملات گسترده میان دو کشور را راهگشا و موثر در تحقق اهداف مشترک توصیف کرد و اظهار داشت: در این سفر از پروژه راه آهن رشت- آستارا و بندر کاسپین بازدید خواهم کرد تا تصویر دقیقی از روند اجرای پروژه داشته باشم.
وی ضمن اشاره به دیدار خود با رئیس کل مرکزی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: شخصا روند همکاری بانکهای مرکزی دو کشور را پیگیری و دنبال می کنم و امیدوارم موافقتنامه امضا شده میان دو کشور هرچه زودتر اجرا شود.
لویتین بر آمادگی روسیه برای مشارکت با جمهوری اسلامی ایران برای تأمین محصولات غذایی و کالاهای اساسی برای کشورهای منطقه تصریح کرد و از آمادگی شرکتهای روسی برای تولید مشترک خودرو، بالگرد و تجهیزات کشاورزی اطلاع داد.
در این دیدار که وزرای نفت و راه و شهرسازی ایران و رئیس بزرگترین شرکت حمل و نقل و لجستیک روسیه و نماینده شرکت گازپروم هم حضور داشتند، آخرین وضعیت پروژه های مشترک و زمینه های همکاریهای مشترک مورد بررسی قرار گرفت.
منبع:

1401/10/28
14:36:39
5.0 / 5
376
تگهای خبر: اقتصاد , بازدید , پیگیری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
محفل