سیدعلی خمینی:

دین مردم را می خواهید حفظ کنید به مردم برگردید

دین مردم را می خواهید حفظ کنید به مردم برگردید

به گزارش محفل، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: هر وقت احساس کردیم ما از ملت ایران متدین تر هستیم و باید آنها را به دین برگردانیم شروع اضمحلال ماست.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی خمینی در مراسم میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) که در بیت تاریخی امام در نجف و با حضور نماینده مقام معظم رهبری در عراق، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد و تعدادی از مسئولین جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار داشت: ما واقعا نسبت به شناخت ایشان و مقام و جایگاه ایشان عاجز هستیم؛ ما نمی توانیم مقام خلق پیش از خلق را بفهمیم و درک کنیم؛ الّا این که سالهای از محضر عرفا تلمذ نماییم که شاهد شمه ای از این حقیقت را درک نماییم. ما مهجور و محجوب هستیم و فهم ما نسبت به عالم بالا ناقص و ناچیز و غایت فهم و درک ما همین عالم ماده است.
نوه امام خمینی(س) تاکید کرد: کسی که یک لحظه تجرد را درک کند، آن موقع می داند که کل این عالم در مقابل عالم اعلا چیزی نیست. خود کلمه دنیا معنای قیاسی «پست»، با عالم اعلی مقایسه می شود. همه پیشرفت های بشر در همین حیطه است که وقتی ما به عظمت کهکشان فکر می نماییم خودمان را کوچک و حقیر می بینیم؛ تا چه رسد به فهم «عالم لازمان و لامکان» که نور الهی آنجا تابان است.
وی ادامه داد: ظرف محدود ما فقط منحصر به فهم عالم بالا نیست؛ در همین دنیای خودمان هم محدود هستیم. در همین دنیای خودمان و در تحلیل جامعه و اطراف خودمان هم محدود هستیم. تا چهار کلاس درس می خوانیم خیال می نماییم ما عالم دهر شده ایم و باقی همه بی سواد هستند؛ تا چهار رکعت نماز نمی خوانیم خیال می نماییم همه ما عابد و مسلمان هستیم و باقی مردم همه بی دین هستند؛ تا اندکی از مظاهر دنیا را کنار می زنیم خیال می نماییم ما زاهد شده ایم و همه دنیا شهوت ران و مال طلب هستند و به مادیات رفته اند. این از ظرف کوچک ما است و وقتی پر شد آفت دارد.
سیدعلی خمینی افزود: بدتر از او، مرحله تحقیر بقیه است که ببینید من نماز اول وقت را ترک نمی کنم ولی همسایه و دوست من اهل نماز هم نیستند. به ملت عظیم ایران که نگاه می نماییم خیال می نماییم این مردم بی دین، غربگرا یا شرق گرا شده اند و اسلام دارد ضعیف می شود؛ این از ظرف محدود ما است. هر وقت این فکر به سراغ ما آمد که در این ملت بزرگ و فرهنگ غنی به نحوی خدشه کردیم و نگرانی در خودمان راه دادیم، بدانیم که ظرف ما پر شده است و بفهمیم که از حقارت خودمان است؛ و الّا در برخورد با این ملت و فرهنگ بزرگ چه جای نگرانی است؟!
وی تصریح کرد: ملتی که از پس هزاران سال، فرهنگ غنی خودش را حفظ نموده، مگر ما حفظ نموده ایم و امثال ما حفظ نموده اند؟! 1400 سال می گذرد، چه کسی اسلام را در این سرزمین حفظ نموده است؟ ما اسلام را در این سرزمین حفظ نموده ایم؟! همین ملت بزرگ اسلام را حفظ نموده و همین مردم بزرگ اگر یک وقتی احساس کردند نیازمند هستند عالمان دینی را پرورش بدهند، حوزه های علمیه را اداره کرده اند. همین مردم وقتی احساس کردند که باید فرهنگ خودشان را بیمه کنند، جامعه ای را پدید آوردند که از دل آن سعدی و حافظ متولد می شود.
نوه امام خمینی(س) تاکید کرد: هر وقت در وجود خودمان احساس کردیم که ما از ملت ایران متدیّن تر هستیم، ما از ملت ایران دلسوزتر نسبت به اسلام هستیم، ما از ملت ایران نسبت به احکام اسلامی دلسوزتر هستیم، بدانیم آن لحظه ای است که اضمحلال و زوال ما دارد آغاز می شود. این ملت خیلی بزرگ و عظیم است؛ چه جای نگرانی نسبت به دین و فرهنگ وجود دارد؟! برآیند این ملت دین خدا را حفظ کرده است. خدمتی که ایرانیها به اسلام و تشیع کرده اند را کس دیگری کرده است؟! همین ملت آمدند و این مسیر را پیش بردند. اگر می خواهیم دین خدا تقویت شود راهش این است که به این ملت اتکا و اعتماد نماییم.
وی با تکیه بر این که تمام هنر امام در همین معنا بود، اشاره کرد: امام از یک شهرستانی بلند شد و درس خواند و یک حکومت 2500 ساله را کنار زد و خودش حکومت جدیدی را تأسیس کرد؛ وقتی نگاه کنید یکی از شخصیت های موفق تاریخ است. عامل موفقیت امام، بغیر از ایمان به خدا، یک چیز بیشتر نیست و آن هم «اعتماد به مردم» بود؛ که عامل موفقیت ما هم هست. امام تا بن دندان «خوشبین به ملت» بود؛ نه این که بگوید ملت بین دین هستند و من باید آنها را با دین کنم؛ ملت ما غربگرا و شرق گرا شده اند و من باید آنها را به راه راست هدایت کنم. هر وقت احساس کردیم ملت دارد تحت تأثیر قرار می گیرد، بدانیم ما مقصر و محدود هستیم و داریم بد تحلیل می نماییم.
سیدعلی خمینی اظهار داشت: برآیند جامعه یعنی جامعه ایران در طول تاریخ متدیّنِ متدیّنِ متدیّن داشته و بی دینِ بی دینِ بی دین هم داشته اما برآینده این جامعه حافظ فرهنگ و تشیع بوده است. چه کسی هیأت مذهبی را اداره می کند؟ همین هیأت مذهبی که بعضی وقت ها دوست و دشمن مقابل آنها کار می کنند. نگاه و اتکاء امام به همین ملت بود. امام می گوید من خادم ملت هستم.
وی ادامه داد: ولایت فقیه در مقام حقوقی و فقهی هست و منافاتی با خادم بودن فقیه ندارد. یک وقتی در حقوق و شرع اسلامی به جهت اینکه دست این خادم شما باز باشد، یک جاهایی محدودش نمی کنید و به او ولایت می دهید؛ این منافاتی ندارد که خادم است. ولی فقیه که ما عرض می نماییم، امام می فرمودند و در فقه ما هم هست، یک اصطلاح حقوقی است. یک وقت نگویید چرا امام ولایت فقیه را اثبات می کند و بعد خودش را خادم می داند.
نوه امام خمینی(س) تاکید کرد: نگاه امام به ملت و جامعه راه تعالی ما است؛ همه مشکلات حل می شود. دین مردم را می خواهید درست کنید، به مردم بگردید و بگذارید این فرهنگ عظیم توده های ملت کار خودش را انجام بدهد. بی خودی نیست یک شخصیتی پیشرفت می کند و مقبول می شود. این 30، 40 سال تخریبی نبود که نسبت به امام صورت نگیرد و توهینی نبود که نسبت به امام نشود. تمام دستگاه های تبلیغاتی شرق و غرب و ضد انقلاب، تمام تلاششان را گذاشتند که این چهره نورانی را خدشه دار کنند. یک نفر را پیدا کنید که بگوید ایشان به مردم اتکا نداشت و مردم دوستش نداشتند؛ عین روز روشن است که مردم عاشقش بودند، مردم دوستش داشتند و او مردم را دوست داشت. یک نفر هم سراغ نداریم که انکار کند این فرد در اوج محبوبیت آمد و در اوج محبوبیت رفت.
وی با اشاره به جملاتی از امام خمینی(س) گفت: ما زبان مردم هستیم؛ مردم ایران چک سفید امضا به ما نداده اند. چرا حرف شما را گوش می کنند؟ چون برآیند جامعه ایرانی حرفی که من می زنم را مصلحت خودشان می دانند، حرف من را گوش می کنند و من سرباز، خادم و دنبال کار اینها هستم و این را می فهمند. من بارها عرض کرده ام، مسئولین جمهوری اسلامی اگر یک قدم برای مردم بردارند مردم صد قدم سمت آنها بر خواهند داشت. اگر یک لحظه خیال کردیم ما داریم کار می نماییم اما ملت ایران کارهای ما را نمی بینند، این همان محدودیت ظرف است؛ ظرف ما پر شده است.
سیدعلی خمینی تاکید کرد: اگر 40 سال است برقرار بوده اید به خاطر همین خدماتی است که کرده اید و اگر یک روزی هم نباشید به خاطر خدماتی است که نکرده اید؛ مردم شناخت دارند و می فهمند. اگر شما موفقیت به دست بیاورید، شرق و غرب عالم هم مقابل شما تخریب کنند، هیچ کاری نمی توانند انجام بدهند و ذره ای نمی توانند تردیدی در شما ایجاد کنند. امام پیش از سال 42 نهشت را آغاز کرد ولی آن زمانی کار امام پیش رفت که ملت همراهی کرد؛ پس امام می فرماید «دست اجانب را شما قطع کردید. شما بر همه ما منت دارید. من از همه شما منت می کشم. من خادم همه شما هستم».
وی تصریح کرد: سال 58 امام می فرماید «امروز روزی است که باید حفظ کنید شما اسلام را»؛ ما چه کاره هستیم که اسلام را حفظ کنیم؟! امام در ادامه می فرماید «حفظ اسلام به این است که اعمالتان را تعدیل کنید. با مردم رفتار خوب کنید. برادر باشید با مردم. مردم را این طور حساب نکنید. رژیم های سابق مردم را از خودشان جدا می دانستند... شما کاری نکنید که مردم از شما بترسند. شما کاری کنید که مردم به شما متوجه شوند». به خداوندی خدا اگر ما یک جوری بتوانیم همه حکومت را دست برآیند ملت ایران بدهیم، به یقین عرض می کنم که بهتر از همه ما اسلام را پیاده خواهند کرد.
نوه امام خمینی(س) با تکیه بر این که فهم برآیند این ملت از اسلام بهتر از ما است که خیال می نماییم 20 سال است داریم در زمینه درس می خوانیم، اظهار داشت: مخالفین و کسانی که خارج از کشور بامداد تا شب بیانیه می دهند، یک حرف حسابی تر از اصول اصلی انقلاب ایران ندارند. ما هم هرچه ضربه می خوریم به خاطر فاصله گرفتن از همین ها است. امام به مردم گفت این خواسته های شما است و این ملت از اقصی نقاط کشور برخاستند. این ظلم به مردم است که ما فکر نماییم اینها بی دین شده اند و ما برویم دیندارشان کنیم؛ اینها بی فرهنگ شده اند و ما باید برویم بافرهنگشان نماییم.
وی تصریح کرد: جنگی که پیش آمد را چه کسی اداره کرد؟ این ملت چقدر صبور است؟ در این انقلاب چقدر اشتباه و بی تجربگی شده و چقدر همه بامداد به بامداد فسادهای اقتصادی شنیده اند؟ یک دفعه شد که قاطبه ملت کاری که باید انجام بدهند را انجام ندادند؟! در بزنگاه ها و آن وقتی که همه ناامید بودند، آن وقتی که همه دست به دعا بودند، شد این ملت یک گام به عقب بگذارد؟! در جنگ وقتی شرق و غرب به شما حمله کردند، آن وقتی که هیچ امیدی نبود، شد این ملت عقب نشینی کند؟! در این تحریم های اقتصادی به تعبیر غربی ها فلج کننده، هنوز مانده اند که چطور این ملت و دولت فلج نشد.
سیدعلی خمینی اضافه کرد: قاطبه ملت ایران از مؤمنین صدر اسلام عمیق تر ایمان آوردند. این مؤمنین خالصی که خدا می فرماید اصحاب بهشت هستند، به خدا می گویند چیزی که وعده دادی را به ما بده. اگر ملت ایران چنین چیزی را از ما بخواهد، شد منحرف، غربگرا، شرق گرا؟! اگر به ما گفت این فسادهای اقتصادی جزو وعده های شما بود یا نبود، اینکه مسئول جمهوری اسلامی با پیکان بیاید و با بنز برود جزو وعده ها بود یا نبود، کف روی آب را ول کنید؛ کسی که در غرب نشسته و چیزی می گوید، فریب خورده و یا با اشاره و پول ساختارشکنی و آب را گل آلود می کند، نباید ذهن خودمان را به اینها درگیر نماییم. اتفاقا ظلم وقتی می شود که مسئول جمهوری اسلامی بگوید می بینید که اینها چه شعارهایی می دهند و چه فحاشی هایی می کنند.
وی افزود: پای حرف خانواده شهدا، کارگرها و مستضعفان بنشینید. این ملت صبور ولی معترض است؛ همه معترضیم. ان شاء الله حکومت مهدوی(عج) حکومت کامل است؛ وقتی نقص وجود دارد، اعتراض باید وجود داشته باشد. اگر اعتراض نبود و سکوت مرگبار بود، ما باید می ترسیدیم. اگر مسئولین ما هر غلطی می کردند مردم فقط نگاه می کردند، باید می گفتیم یا این ملت مرده و یا این حاکمیت صدام است که صدا از کسی در نمی آید. این که جامعه ما فریاد می زند به خاطر مسلمان بودن است و نمی گذارد هر پای کجی گذاشته شود. این را از پیامبر(ص) و هویت اصیل ایرانی خودش یاد گرفته است.
نوه امام خمینی(س) تاکید کرد: «هویت ایرانی» امتیازاتی دارد و آنرا دست کم نگیریم. جامعه شناسان خاصیت های این هویت ایرانی را شماره کرده اند؛ خیلی ملت بزرگی است. تا الآن هر جا این ملت آمده اند، مشکلات را حل کرده اند و تمام درها باز شده است. اگر به ملت مراجعه کردیم، برنده شده ایم و اگر خودمان را تافته جدا بافته دیدیم، باخته ایم؛ کما این که گذشتگان باختند. اگر این ملت را ارج و قدر نهادیم و آن طور که هست و شایسته است دیدیم، این ملت جواب خواهد داد و جواب داده است.
او در آخر اضافه کرد: حتی کاسبی حلال هم برای مسئول جمهوری اسلامی حرام است. ما مخالف ثروت نیستیم و اتفاقا بار فرهنگی را بسیاری از ثروتمندان بر دوش کشیده اند؛ اما اگر خواستی در جمهوری اسلامی مسئولیت پیدا کنی، تو را به خدا فکر جیب نکن؛ برای خدمت و کار بیا. این باید مسأله ما باشد و باید دنبال راه حل برای آن باشیم و نمی شود به «عدالت» اتکا نماییم. در هر صورت ما نسبت به ملت خودمان امیدوار و متکی هستیم. این جمهوری اسلامی برخاسته از ملت است، برخاسته از شرق و غرب نبوده، و همین ملت هم حفظش می کند. وقتی کار به باریک ترین جا برسد، اگر به ملت برگردیم همه چیز حل می شود. ذره ای نباید ناراحتی و نگرانی از مردم داشته باشیم.
در این مراسم، مسئولان کنسولگری های ایران در نجف، بصره و اربیل، معاون امور کنسولی وزارت خارجه کشورمان، رئیس کمیته ی امداد امام خمینی و تعدادی از نمایندگان مجلس نیز حضور داشتند.
منبع:

1401/10/25
15:02:01
5.0 / 5
367
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل