اخبار سیاسی18دی بررسی طرح ساماندهی کارکنان

اخبار سیاسی18دی بررسی طرح ساماندهی کارکنان

محفل: «سانحه هواپیمای اوکراینی» « طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت » از موضوعات مهم خبری حوزه سیاست در هجدهم دی ماه 1401 بود.


در سالروز حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، ایسنا در گزارشی به بررسی مراحل رسیدگی به پرونده مربوط به این حادثه پرداخت.
بر طبق این گزارش، تا حالا ۵ جلسه دادگاه برای رسیدگی به پرونده «هواپیمای اوکراینی» در دادگاه نظامی تهران برگزار شده و هنوز هم رسیدگی به این پرونده در دستگاه قضایی ادامه دارد.
لازم به یادآوریست که چهارشنبه ۱۸ دی ماه سال ۹۸، یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی(ره) به سبب خطای انسانی سقوط کرد. این هواپیما که عازم کی یف پایتخت اوکراین بود، ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه داشت.
در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی هم محمد باقر قالیباف در نطق قبل از دستورش با اعلان اینکه مصیبت حادثه سقوط اندوهبار هواپیمای مسافربری اوکراینی و جان باختن تعدادی از هموطنان عزیزمان که عموما از جوانان نخبه و آینده ساز کشور بودند همچنان مثل روز اول بر سینه ما و آحاد ملت شریف ایران سنگینی می کند، اضافه کرد: امیدواریم دادخواهی خانواده های شهدای سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در قالب قانون و به نحو مقتضی اجابت شود.
رئیس مجلس همین طور اضافه کرد: امیدواریم دادخواهی خانواده های شهدای سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در قالب قانون و به نحو مقتضی اجابت شود.
در پی برخی انتقادها درباره ی چرایی طولانی شدن روند بررسی پرونده در دادگاه نیز سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی با ایسنا اظهار امیدواری کرد که نتایج دادگاه «هواپیمای اوکراینی» در یک روند حقوقی دقیق به دست آید.
ابوالفضل عمویی با اشاره به این که جلسات دادگاه مبتنی بر گزارش کارشناسی تشکیل شد، توضیج داد: برخی از وکلای خانواده قربانیان نسبت به گزارش تهیه شده نقدهایی داشتند پس گزارش برای تکمیل و اصلاح آن بازگردانده شد؛ حالا گزارش اصلاح شده مبنای رسیدگی است و از دو هفته قبل باردیگر برگزاری جلسات دادگاه شروع شده و در آینده نزدیک جلسه دیگری تشکیل می شود.
عمویی همین طور درباب آخرین وضعیت پرداخت غرامت به بازماندگان هواپیمای اوکراینی اظهار داشت: مبلغ ۱۵۰ هزار دلار برای هر قربانی فارغ از ملیت، سن و جنسیت در نظر گرفته شده که هر کدام از بازماندگان قربانی، در صورت داشتن آمادگی دریافت غرامت می توانند به صندوق مربوطه در وزارت راه و شهرسازی رجوع کنند در همین راستا برخی از خانواده ها و یا وکلای قربانیان به این صندوق در وزارت مراجعه و غرامت خودرا مطالبه کرده و به آنها پرداخت شده است.

****
در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان بعد از حدود ۶ ما از زمان تصویب کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت، بالاخره بررسی جزئیات این طرح را شروع کردند اما هیچ پیشنهادی به تصویب نرسید و ادامه بررسی طرح به جلسه بعدی موکول شد.
در این طرح تمهیداتی برای تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی، حجمی، طرح های عمرانی و سایر عناوین مشابه پیش بینی شده است.
در جریان بررسی های مربوط به این طرح، حجت الاسلام جواد نیک بین نماینده کاشمر در اخطاری با اشاره به اینک دولت قول حذف نیروهای شرکتی را داده بود، اظهار داشت: مجلس به قول های قوه مجریه عمل می کند.
وی ادامه داد: نیروهای شرکتی امنیت شغلی ندارند، باید آنها تبدیل وضعیت و دائمی شده و با آنها قرارداد کار معین بسته شود.
عبدالله ایزدپناه نماینده مردم ایذه و باغملک هم در تذکری شفاهی با اشاره به این که مردم انتظار دارند طرح ساماندهی کارکنان دولت زودتر در مجلس به نتیجه برسد، اظهار داشت: انتظار می رود هرچه سریعتر این طرح به نتیجه برسد.
همچنین لطف الله سیاه کلی عضو کمیسیون صنایع و معادن خواهان توجه و دقت نمایندگان در جریان رسیدگی به طرح ساماندهی وضعیت کارکنان شد.
در تذکر شفاهی علی رضایی عضو کمیسیون اقتصادی هم تاکید شد که باید به نیروهای شرکتی، قراردادی، حجمی، ساعتی و روزمزد توجه گردد و انتظار می رود در بررسی طرح ساماندهی کارکنان دولت شاهد همکاری دولتمردان برای برطرف نمودن نگرانی ها باشیم.
در ادامه بررسی طرح ساماندهی کارکنان دولت، محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به این که نیروهایی که سال هاست در انتظار تغییر وضعیت و خروج از استعمار شرکت های واسطه هستند با طرح مجلس شورای اسلامی نجات پیدا می کنند اما همچنان افرادی در دولت بوده که با طرح ساماندهی کارکنان دولت مخالفت می کنند آقای رییس جمهور مراقب این افراد باشید تا مردم نسبت به دولت شما را ناامید نکنند.
گزارش کامل ایسنا از جلسه علنی امروز (یکشنبه) هجدهم دی ماه ۱۰۴۱ مجلس شورای اسلامی را می توانید اینجا بخوانید.
منبع:

1401/10/19
11:18:31
5.0 / 5
410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
محفل