کار ناتمامی که آیت الله جوان پیش از تبعید انجام داد

کار ناتمامی که آیت الله جوان پیش از تبعید انجام داد

به گزارش محفل، آیت الله زاده ای جوان و با کیاست که رهبری نهضت اسلامی در دوره پهلوی را بعد از تبعید پدرش به ترکیه برای دو ماه در دست گرفت از راه صدور اعلامیه های روشنگرانه و انجام سخنرانی ها و دیدارها و گفت وگوهای مختلف با علما و بزرگان حوزه های علمیه و شخصیت های سیاسی مبارزات انقلاب اسلامی مسیر مبارزات انقلاب اسلامی را چنان سمت و سو داد که با درگذشت غافلگیر کننده اش در نجف اشرف بنیانگذار انقلاب اسلامی در توصیش اظهار داشت: «مصطفی امید آینده اسلام بود.»به گزارش محفل به نقل از ایسنا، فردا پنجاه و هشتمین سالروز تبعید آیت الله سید مصطفی موسوی خمینی به ترکیه در سال ۱۳۴۳ است.

به دنبال بازداشت و تبعید آیت الله العظمی سید روح الله موسوی خمینی به ترکیه در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۴۳ سید مصطفی فرزندش هم پس از دو ماه توسط ماموران سازمان اطلاعات و امنیت کشور – ساواک - دستگیر و به شهر بورسا محل سکونت پدر در غرب ترکیه، شهری کوچک در حد فاصل ۴۶۰ کیلومتری غرب آنکارا و ۱۵۵ کیلومتری جنوب استانبول تبعید شد.

اما چه شد که ساواک او را تبعید کرد، تبعیدی که ۱۳ سال بعد با درگذشت ناگهانیش در نجف اشرف داغی سنگین بر قلب پدر، خانواده و دوستدارانش گذاشت؟

آیت الله سید مصطفی خمینی به دنبال دستگیری و زندانی شدن حضرت امام خمینی(ره) توسط ماموران ساواک که به دنبال اعتراض شدید ایشان به حمله ماموران شهربانی قم به مدرسه فیضیه و شهید و مجروح کردن طلاب و روحانیون این شهر در فاجعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ اتفاق افتاد، زبان گویا و رابط هوشمند بین امام و یاران ایشان در خارج از زندان شد.

ارتباطات گسترده آیت الله جوان با مراجع و علمای کشور، بدنه حوزه های علمیه و بزرگان و شخصیت های سیاسی در داخل و خارج از کشور از او عالمی هوشمند و مبارز ساخت.

یک ماه پس از فاجعهِ فیضیه، ماموران ساواک در گزارشی که در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۴۲ برای مقامات سیاسی کشور در رابطه با شخصیت سید مصطفی چنین نوشتند: «در شهرستان قم، پسر آیت الله خمینی که معمم می باشد به جای وی نشسته و دستورهای او را به مورد اجرا می گذارد و اعلامیه هایی تهیه و برای روحانیون می فرستد.»

گزارش مذکور توسط رئیس ساواک تهران تکمیل و برای سرلشکر حسن پاکروان دومین رئیس ساواک کشور فرستاده شد. در این گزارش آمد: «بعد از دستگیری و بازداشت آیت الله خمینی پسر وی به نام سید مصطفی که معمم هم می باشد، امور جاریه را انجام می دهد و پول هایی هم توسط بازاریان تهران جهت شهریه طلاب رسیده که شهریه ماه جاری طلاب حوزه علمیه قم، به وسیله نامبرده پرداخت گردیده است.»
نفر اول از راست سید مصطفی خمینی

1401/10/13
15:19:13
5.0 / 5
401
تگهای خبر: بازداشت , رهبری , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل