آیت الله مروی:

اعتراض به حاکمیت مشروع است

اعتراض به حاکمیت مشروع است

به گزارش محفل، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: اعتراض به جا است و قانون اساسی اعتراض به حاکمیت را مشروع می داند و کسی مانع نمی گردد، اما وقتی تبدیل به اغتشاش شود و تجزیه طلبها میدان دار باشند باید به مردم اظهار داشت که اگر بخواهید از تمامیت ارضی کشور دفاع کنید حالا وقت دفاع است.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، آیت الله جواد مروی در انتها درس خارج فقه خود با با تسلیت ایام فاطمیه و بیان نکاتی در این حوزه و ضمن اشاره به ضرورت روشنگری نسبت به حوادث اخیر اظهار نمود: کسانی که موفق بر تبلیغ هستند واقعا با زبان درست و استدلالی مردم را به خطرات و حوادث کشور توجه دهید، اعتقاد من اینست که چنان که مردم هم نشان دادند وقتی احساس کردند این حرکت اغتشاش است نه اعتراض مردم، همراهی نکردند. جمع زیادی از مردم امکان دارد از عملکرد حکومت نارضایتی داشته باشند، اما به سبب حفظ کشور همراهی نکردند. این برای مردم تبیین شود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار نمود: ضمن این که اعتراض به جا است و قانون اساسی اعتراض به حاکمیت را مشروع می داند و کسی مانع نمی شود اما وقتی تبدیل به اغتشاش شود سلطنت طلبها، چهره های سیاه منافق و عمله های صهیونیستها و تجزیه طلبها میدان دار می شوند و دستور به اغتشاش می دهند باید به مردم توجه داد که اگر بخواهید از تمامیت ارضی این کشور دفاع کنید هم اکنون وقت دفاع است. این ربطی به اقتصاد و سیاست ندارد.
مروی با اشاره به اینکه بارها تاکید کرده ام دوستان به تبلیغ رودررو و همراهی با جوانها و نوجوانها توجه نمایند، اضافه کرد: اگر بخواهیم حرکتی ادامه پیدا کند، باید در راه این حرکت، همراهی جوانان را داشته باشیم. بعضی مطالب را شاید روی منبر نمی شود گفت، اما باید محور اصلی فعالیت ما پای منبر باشد نه روی منبر، برای جذب افکار جوانان به مکتب باید مراوده و گفتگو با جوانان داشته باشیم. خطیب روی منبر مطالبی را که به ذهنش مفید می رسد آماده می کند، اما نمی داند چه در ذهن مردم می گذرد و این مطالب چه میزان برای آنان مفید می باشد، پس مهم گفت وگوی پای منبر است.
عضو شورایعالی حوزه های علمیه خطاب به وعاظ و خطیبان مساجد، افزود: اولا بشنوید که شنیدن مهم می باشد. همیشه متکلم وحده بودن فایده ندارد. دستاورد هر سفر را اگر می خواهید محاسبه کنید اینست که چند رفیق جوان پیدا کردید که به حرف شما دل بدهند. اگر به این مساله دقت کنیم و مهارت کیفی ارتباط گیری را یاد بگیریم تبلیغ بسیار مؤثری خواهیم داشت.
وی ضمن اشاره به سفر ایام محرم خود به استرالیا خاطرنشان کرد: در این سفر مثل همیشه دیدم اگر به جوانها میدان داده شود، آماده پذیرش هستند. البته جوان حرف دارد، شبهه دارد، سوال دارد، نباید عصبانی شویم بلکه باید سخنش را بشنویم. همینکه کسی به شما اقبال کرد ارزش دارد. جوانی از نسل دوم مهاجران به استرالیا که انبوه انواع افکار در ذهنش هست آمد حرفهایش را زد، برخی اخم می کردند اما گفتم بگذارید هر چه می خواهد بگوید. بعد چند جلسه جوری شد که الآن دائم پیام می دهد که من امتحانات مهندسی معماری ام را دادم و می خواهم طلبه شوم؛ به دنبال گمشده ام هستم که در طلبگی است، بگویید چگونه اقدام کنم.
مروی تصریح کرد: باید قدرت تحمل را بالا ببرید، البته باید مطالب بنیادی علمی داشته باشید، انسان باید بتواند پاسخ دهد، خیلی از عصبانیت ها عاملش نداشتن مطلب و نداشتن دانش لازم است.1401/10/02
12:25:56
5.0 / 5
506
تگهای خبر: اقتصاد , قانون , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
محفل