شرط وزارت کشور برای تایید مجامع عمومی احزاب

شرط وزارت کشور برای تایید مجامع عمومی احزاب

محفل: به گزارش محفل، مدیرکل سیاسی وزارت کشور اظهار داشت: تعداد اعضای حاضر در مجمع عمومی احزاب نباید کمتر از300 نفر باشد.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، عبدالله مرادی در نشست خبری امروز خود اظهار داشت: امروز نهمین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را برگزار کردیم و دستورکارهای مختلفی در این نشست بررسی گردید. همچون موضوعات بررسی شده در جلسه امروز برگزاری مجمع عمومی حزب اراده ملت بود که برگزاری مجمع این حزب بررسی و تایید شد. دستور کار بعدی جلسه امروز درخواست تأسیس حزب در استان اصفهان با عنوان جمعیت مطالبه گران عدالت خواه بود که بررسی گردید و بعد از اصلاحاتی در اساسنامه و مرامنامه با تأسیس این حزب موافقت شد.
ایشان سپس بیان کرد: موضوع دیگر جلسه بحث فعالیت جبهه های سیاسی در کشور بود. جبهه های سیاسی با عضویت احزاب قانونی و اطلاع رسانی به کمیسیون ماده ۱۰ آن احزاب قادر به فعالیت هستند. ما در جمع بندی به این نتیجه رسیدیم که عناوین و مواردی وجود دارد که بعضاً مشابه هستند و به اطلاع کمیسیون ماده ده احزاب هم نرسیده است که قرار شد که این مسأله مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته و گزارش آن به کمیسیون ماده ده ارسال شود.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور در ادامه به شروع به کار دوره هشتم خانه احزاب اشاره نمود و اظهارکرد: بتازگی شاهد شروع به کار دوره ی جدید فعالیت هیات رییسه خانه احزاب بودیم و نشست خوبی به این مناسبت میان وزارت کشور و خانه احزاب اجرا شد. در این نشست رویکرد دولت درباب نشاط سیاسی و رونق فعالیت احزاب به دوستان در خانه احزاب منتقل شد. از نظر وزارت کشور پشتیبانی از خانه احزاب و رشد کارهای خانه احزاب به لحاظ این که می تواند گفت و گو های میان احزاب را جریان انداخته و پررنگ کند یکی از جلوه های رونق فعالیت احزاب خواهد بود. مسأله دیگر نوع حمایت ها از احزاب بود که یکی از موارد آن بحث حمایت یارانه ای از خانه احزاب است که در ادامه تقویت خواهد شد.
وی اشاره کرد: ما به زودی پیش نویس بخشنامه اجرائی برگزاری تجمعات و راهپیمایی های قانونی را به خانه احزاب ارائه خواهیم کرد و از مشورت آنها در یک کارگروه مشترک بهره خواهیم برد.
مرادی با سفارش به احزاب برای برگزاری منظم جلسات و کنگره های خود اظهار داشت: مجامع عمومی احزاب با حضور نصف به اضافه یک اعضای حزب رسمیت می باید اما اگر این حد نصاب بدست نیامد باید جلسه دیگری اجرا شود که دیگر این حد نصاب نیاز نیست، ولی تعداد اعضای حاضر در مجمع عمومی هم نباید کمتر از۳۰۰ نفر باشد.
او در آخر اظهار داشت: وزارت کشور دنبال توانمندسازی احزاب است اما برخی احزاب هم محدود بوده و ظرفیت سیاسی و اجتماعی ندارند که بعد از اجرای قانون کردید احزاب از سال۹۵ آنها دیگر نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند. یارانه احزاب بر طبق فاکتورهای مانند تعداد دفاتر استانی، داشتن رسانه، فعالیت در فضای مجازی و فعالیت منظم به احزاب تعلق می گیرد.1401/09/07
13:48:32
5.0 / 5
428
تگهای خبر: دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
محفل