سفیر قرقیزستان در ایران مطرح كرد:

تشکیل کمیته مشترک اقتصادی بین خراسان جنوبی و قرقیزستان

تشکیل کمیته مشترک اقتصادی بین خراسان جنوبی و قرقیزستان

محفل: به گزارش محفل، خراسان جنوبی سفیر قرقیزستان در ایران ضمن اشاره به تشکیل کمیته مشترک اقتصادی بین خراسان جنوبی و کشور قرقیزستان، اظهار داشت: تلاش می نماییم این مورد در کوتاه ترین زمان ممکن با پیگیری ویژه صورت گیرد.


تورداکن سی دیکف، عصر امروز شنبه ۵ آذر در نشست با استاندار خراسان جنوبی از میزبانی خراسان جنوبی ها تشکر کرد و اظهار داشت: امروز یک روز پرثمر در شهر بیرجند بود.
به گزارش محفل به نقل از ایسنا، وی با اشاره به اینکه امروز بازدیدی از ظرفیت های تولیدی استان و نشستی با نمایندگان دولتی و بخش خصوصی استان در اتاق بازرگانی داشتیم، خاطرنشان کرد: این سفر طی دیداری که با استاندار خراسان جنوبی در تهران داشتیم برنامه ریزی شد و مقرر شد در ماه جولای به خراسان جنوبی سفر نماییم که با عنایت به شرایطی که پیش آمد انجام نشد و امروز با تاخیر خدمت شما رسیده ام.
سفیر قرقیزستان با اشاره به اینکه سال قبل تفاهمنامه ای بین اتاق های بازرگانی ایران و قرقیزستان به امضاء رسید که در این تفاهمنامه کمیته مشترک تجاری پیشبینی شده است، اضافه کرد: درخواست استاندار خراسان جنوبی برای تشکیل کمیته مشترک دولت قرقیزستان و خراسان جنوبی را به تصمیم سازان کشور منتقل می نماییم که پس از تایید آنان صورت خواهد گرفت.
تورداکن سی دیکف ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه محصولات قرقیزستان در ایران در نیمه اول سال آینده، افزود: پیشنهاد استاندار خراسان جنوبی جهت راه اندازی نمایشگاه استانی در قرقیزستان هم پیگیری می شود.
وی از معرفی ظرفیت های استان توسط نمایندگان بخش دولتی و خصوصی استان گفت و اظهار نمود: در بعضی بخش ها امکان همکاری داریم یکی از این ظرفیت ها معادن است.
تورداکن سی دیکف ضمن اشاره به این که خراسان جنوبی استانی غنی در زمینه انواع کانی های معدنی است، اظهار داشت: خراسان جنوبی در زمینه فرآوری معادن هم پیشرفت های خوبی داشته و کارخانجاتی در این استان وجود داشت که خود ماشین آلات فرآوری را تولید می کردند.
وی ضمن اشاره به جوان بودن خراسان جنوبی، اضافه کرد: در نشست با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی بیرجند مواردی عنوان شد که یکی از آنها اتصال قرقیزستان به ایران از راه کریدور جدید است.
تورداکن سی دیکف به پتانسیل های خراسان جنوبی همچون معادن، صنعت، کشاورزی و نیروی انسانی اشاره نمود و افزود: خراسان جنوبی همینطور در زمینه تولید فرآورده های دامی، حمل و نقل و ترانزیت هم از استانهای موفق است.
وی ضمن اشاره به معرفی خراسان جنوبی بعنوان هاب صادرات به افغانستان و عرضه طرح های فناوری اطلاعات و فرصت های گردشگری عرضه شد، افزود: امروز فرصت ویژه ای برای این سفارت بود که خراسان جنوبی را بشناسد.
سفیر قرقیزستان با اشاره به اینکه در مورد این مأموریت گزارش منسجمی را به کشورم عرضه خواهم داد، اظهار نمود: تمام طرح های عرضه شده و بروشورها برای جمع بندی و به کشورم عرضه خواهد کرد تا مطالب را مطالعه کنند.
وی با اشاره به اینکه امیدوارم با عرضه این طرح ها تعاملات خوبی صورت گیرد، اضافه کرد: ظرفیت های اقتصادی و سرمایه گذاری قرقیزستان هم در اختیار قرار خواهد گرفت تا سرمایه گذاران استان با ظرفیت های این کشور آشنا گردند و پس از فهم مشترک تجار و سرمایه گذاران، تیم تجاری از قرقیزستان و خراسان جنوبی تشکیل دهیم.
وی بابیان این که روابط تجاری و اقتصادی با ایران از اولویت های تجاری کشور افغانستان است، بیان نمود: سرمایه گذاران خراسان جنوبی به قرقیزستان رجوع و تولیدات مشترک داشته باشند و ما هم علاقمند هستیم که شریک تجاری قابل اعتمادی در خراسان جنوبی پیدا نماییم و بر روی ظرفیت های موجود کار نماییم و به نتیجه برسیم.
سفیر قرقیزستان ضمن اشاره به دیدار رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور قرقیزستان در سمرقند در قالب اجلاس شانگهای، خاطرنشان کرد: در این دیدار طرفین بر این مورد تاکید داشتند که فرصت های سرمایه گذاری و اقتصادی گسترش پیدا کند؛ بعد از این دیدار نشست وزیران راه ایران و قرقیزستان و آسیای مرکزی برای توسعه فرصت های ترانزیتی بین دو کشور برگزار شد.
تورداکن سی دیکف بیان نمود: گزارش مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در افزایش فرصت های ترانزیتی بین خراسان جنوبی و قرقیزستان هم مطالعه می شود و پیشنهادات استاندار خراسان جنوبی هم در جهت افزایش همکاریهای مشترک لازم است به صورت مکتوب عرضه شود.1401/09/06
12:54:55
5.0 / 5
450
تگهای خبر: اقتصاد , بازدید , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل